| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Изработване на едностранна платка.  (Прочетена 1022 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 96
  • Населено място: Варна
Изработване на едностранна платка.
« -: 22 Декември, 2022, 23:56:05 »
Здравейте колеги.
Може ли някой да ме насочи към кого да се обърна за да ми се изработи една малка едностранна платка с един ОУ и още десетина елемента, с ориентировъчни размери 50 Х 50 мм.
За информация може и на лични.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #1 -: 23 Декември, 2022, 00:55:42 »
Има различни варианти. На какъв етап сте сега? Платката проектирана ли е или трябва и да се проектира, преди да се изработи? Разполагам с възможност да направя някои видове платки, По-сложни и отговорни давам в платкаджийска фирма.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #2 -: 23 Декември, 2022, 09:08:13 »
Ако става дума само за една платка и няма SMD елементи, най-бързия, най-лесния и най-евтиния начин е просто да си я наредиш сам на експериментална платка. Из предпочитам пипа с квадратни отвори, тъй като позволяват много лесно да се съединяват с тинол. Монтажа е сбит и нареждането върви по принципната схема. Ето един пример който бях реализирал преди време: (Още по-лесно става ако платката е двустранна.)


Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #3 -: 23 Декември, 2022, 10:11:15 »
Ето няколко платки, изработени от мен:

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 96
  • Населено място: Варна
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #4 -: 23 Декември, 2022, 23:41:09 »
Най сърдечни благодарности на всички колеги отзовали се на моя зов за помощ,CVT, BatKoce, вие сте безценни колеги,много благодарности, на вас и семействата ви най добри пожелания за коледа и нова година, здраве и късмет от все сърце.Колегата Иван /Стършел от Варна ми предложи като градски решение на задачката на местно ниво и поради факта че съм ограничен във времето ще приема неговото съдействие.
Много благодарности Господа, бъдете живи и здрави и дано някога и аз да мога с нещо да ви бъда полезен.

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 96
  • Населено място: Варна
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #5 -: 26 Декември, 2022, 13:38:54 »
За архив.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #6 -: 27 Декември, 2022, 12:06:46 »
Ще бъде интересно, да споделиш снимки на изработената платка.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #7 -: 27 Декември, 2022, 22:04:13 »
Ако става дума само за една платка и няма SMD елементи, най-бързия, най-лесния и най-евтиния начин е просто да си я наредиш сам на експериментална платка.
Прав си за бързия начин,обаче нищо няма да се сравни с това сам да си я начертаеш и ецнеш,пробиеш дупките и наредиш елементите,настроиш и подкараш.  :). Ръчния труд е най скъпия от всичките ,няма машина която да го замени когато ти е кеф сам да си я направиш.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #8 -: 27 Декември, 2022, 22:06:11 »
Ето няколко платки, изработени от мен:

 :bravo:  :good:
73!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #9 -: 27 Декември, 2022, 23:45:36 »
Прав си за бързия начин,обаче нищо няма да се сравни с това сам да си я начертаеш и ецнеш,пробиеш дупките и наредиш елементите,настроиш и подкараш.  :). Ръчния труд е най скъпия от всичките ,няма машина която да го замени когато ти е кеф сам да си я направиш.

Не е точно така. Оказва се, че когато ми трябват малко бройки и бързина, моят метод е по-бърз и по-евтин от платкаджийница. При големи бройки и когато не бързаме, платкаджийниците водят по точки. Аз правя платките фотошаблон и "Позитив 20". Могат да се направят и по-сложни платки от показаните.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #10 -: 28 Декември, 2022, 02:46:38 »
В случая обаче няма как метода с домашна печатна платка да е по-бърз от метода с експерименталната платка. Тук говорим само за една платка с един чип и 10 елемента. Платката която съм показал по-горе е един чип и 50 елемента, което означава че тази за която колегата пита е само долната лява четвъртина от нея. До колкото си спомням тази платка ми отне около час и половина от принципна схема до работеща плака при максимално мотане, което означава че ако беше само 10 елемента нямаше да е повече от половин час в най-лошия случай.

Ако говорим за самия кеф да си я направиш сам, той не е по-малък и при експерименталната платка.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Изработване на едностранна платка.
« Отговор #11 -: 28 Декември, 2022, 09:46:36 »
В случая обаче няма как метода с домашна печатна платка да е по-бърз от метода с експерименталната платка...

За експерименталната платка съм съгласен. Аз сравнявам метода с "Позитив 20" и платкаджийница. Правил съм и "бърза платка", като съм издълбавал площадки с дрелката. Това не е много удобно, ако има интегрални схеми...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |