| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Късовълнов приемник от стари чаркове.  (Прочетена 1059 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Здравейте, колеги любители на ламповата техника.
При последното разчистване ми се досвидя да изхвърля тая платка - все някога ще сваля нещо от нея.

Не ми се разпояваха фасунгите - текстолитовите фасунги не са цвете. Електролита сигурно и той е заминал.
От нямане какво да се прави реших да проверя резонанса на МЧ Филтрите и бях приятно изненадан и двата бяха запазили резонансната си честота от 473 кХц.
Поразгледах внимателно платката - наличност на МЧ и крайно стъпало за  U - лампи от 80 серия. Липсват (ествствено) лампите, Липсва входното, осцилатора и миксера, съответно липсва и мрежовото захранване и отоплението, добре, няма потенциометър, изходен трансформатор и кой - знае какво още. Ама вариантите са изхвърляне или нещоправене.
Реших да се опитам да спретна един КВ приемник. Защо КВ - ми защото там май вечерно време е най-пълно.
Като за начало свалих схемата на това, което е останало. Оказа се МЧ усилвател и демодулатор на UBF80 и крайно стъпало на UCL81. За щастие имах някъде изходен трансформатор за тази лампа.
За всеки случай налепих НЧ стъпало както го бях свалил и проверих дали ще тръгне.
169098-0
Имаше малко проблеми с режима но тръгна.
След това проверих електролитите на платката. Макар, че изглеждаше безнадеждно, се формира добре и нямаше нужда от смяна.
169100-1
При това положение трябваше да се проверят и сменят частите върху платката и да се мисли за входните кръгове. Беше ясно, че трябва да е било схема с UCH81, макар че не беше останало нищо около фасунгата. Реших да градя на нея, вместо да търся някакви екзотични решения.
Продължава.

Хммм, нещо направих, не мога да вкарам първата снимка, ако може някой модератор да помогне.
« Последна редакция: 16 Юли, 2023, 18:15:40 от lz2xl »
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #1 -: 16 Юли, 2023, 22:29:14 »
Интересно ще е да се види в работно състояние.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #2 -: 17 Юли, 2023, 00:02:27 »
Добър вечер, Мано,
Ми стана. Първо разбира се възстанових дефектните части по платката, след което добавих липсващите възли.

Ползувах двусекционен въздушен Кондензатор 507 пф, с включени постоянни по 500 пф последователно за намаляване на капацитета. Входмното и смесителното стъпало монтирах на отделна платка.
Отоплението се реши със сериен кондензатор от 1,5µF. Предпочитам го пред гасящо съпротивление - по икономично и не грее.
Сега можеше да се монтират лампите и да се подаде мрежово през разделителен трансформатор. Напреженията бяха вкарани в нормите. Извърши се настройка.
Радиото хваща на 19-49 m.
169102-0
169104-1
Само че настройката на станциите беше ужасно трудна. Наложи се да се монтира лупа, състояща се от паралелно свързани въздушен двусекционен  105пф и постоянен 47пф. Това реши проблемите.
169106-2
Ето го и задължителното клипче

/>
« Последна редакция: 17 Юли, 2023, 00:11:48 от navi »
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #3 -: 17 Юли, 2023, 08:51:21 »
Много ми харесва, а с каква антена приемаш и по кое време ?

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #4 -: 17 Юли, 2023, 11:17:32 »
Антената е 5 метра жица с тиксо на парапета на балкона. Приема през цялото време на деня, а вечер полудява.
Ето схемата - на ръка.
169110-0
169112-1
Разбира се, може да се направи с Е-лампи като се промени отоплението в паралелно, аз просто имах това наготово.

Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #5 -: 17 Юли, 2023, 13:15:19 »
Поздрави за интересната идея и реализация !

Моят късовълнов лампов тунер от стари части за сега е само на механичен монтаж
 с две лампи ЕСН81 по схема на 504, МЧФ от Стасфурт и променлив кондензатор от Мелодия.
Ще се опитам да му направя разляти обхвати на базата на бобинен блок от Селена,
но може променлив кондензатор за "лупа" да замести бобинния блок от Селена.

Ще бъда доволен, ако мога да постигна твоите резултати от клипа !
Приятно слушане с пожелание за нови подобни експерименти !


 
 
 

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #6 -: 17 Юли, 2023, 15:43:21 »
Поздравления за отличния резултат.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #7 -: 17 Юли, 2023, 21:32:29 »
...
Ще се опитам да му направя разляти обхвати на базата на бобинен блок от Селена,
но може променлив кондензатор за "лупа" да замести бобинния блок от Селена...
Интересна идея. Може за чесане на крастата да се преработи една "Селена" с радиолампи от миниатюрната серия. Но сигурно ще стане много нагъчкано, ако се вкара и УКВ обхвата.   :blum1:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #8 -: 18 Юли, 2023, 15:40:23 »
NAVI - Добра работа по "съживяване"   :good:

Мисля че бях споменал за тази схемичка при ситуации без "станции на хоризонта"
Предавател за СВ на 1 мегахерц за къси разтояния. Иска заземяване за по-далечни разтояния.
Направих си го с независимо захранване на литиева батерия с вградено FM радио и mp3 плеер.
Излъчва на 1 мегахер,може и на 4 да работи след пренастройка на контура. Върши добра работа.
За предпочитане е кварц на 1,1-1,4 Mhz, на 1 често има излъчване вечерта.
Ползвах старо изхвърлено китайско радио за приемане на FM с mp3.
https://radio-ostrovok.jimdofree.com/%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B8%D0%BA-%D1%81%D0%B2-%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%B0/

169126-0


 
« Последна редакция: 18 Юли, 2023, 15:50:10 от lz1tka »
73!

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #9 -: 18 Юли, 2023, 19:48:51 »
Здравей, lz1tka,
интересна за реализиране схема. Как е с хармоничните? Колко праща? Качеството какво е, дай малко повече информация.

Аз за СВ съм презадоволен, но се се каня да направя подобно модулаторче за дълги вълни, не ми попада подходящ резонатор обаче.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #10 -: 18 Юли, 2023, 20:51:30 »
Като идея разгледай този стайт:
http://techlib.com/electronics/amxmit.htm
От там са най-добрите схеми които съм правил. За предаване на дълги вълни си мисля, че най-лесно ще бъде да разделиш честотата от някой стандартен резонатор, и после с RC верига да загладиш импулсите преди да ги пуснеш към схемата. И излъчването на ДВ само с рамкова антена, разгледай дискусията тук достигаща до намотка с няколко навивки:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8826.msg62406#msg62406
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Късовълнов приемник от стари чаркове.
« Отговор #11 -: 19 Юли, 2023, 15:01:47 »
Предмет на друга тема  ;)
Приятелски Поздрав!
Иван

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |