Иване, ето как стоят нещата за оптогрила. Първо за схемата. Схемата я има в оторизираните сервизни центрове на Тефал в чужбина. Китайците по договор я предоставят. За да ти даде някой схемата, за външни сервизи напр или клиенти, които искат да я имат се плаща за схемата. Напр цената е 50 лв. За оторизирани сервизи в чужбина. Тука в България е мъка, защото не им се плаща за схеми. Като ги питаш за схеми макар, че искаш да си платиш, вдигат рамене. Колкото по нова е техниката, в година производство, толкова е по скъпа документацията. Платката е произведена от Китайците. То почти целия грил е произведен в Китай. Само бранда Тефал, и др. са уж престижна марка, ама едвам си изкарват гаранцията от 2 год. Но това е друга тема, като масово се произвежда в Китай. И затова има напр. версии за Европа, за Aнглия. Входната част по платката за Англия е оразмерена за входно мрежово напрежение 250v. Отнася се и за Viper. За Европа, Германия в това число България е за 230v.
Караме по ред. Процесора ти е PIC16F1939-1/PT. Префикса (F) oзначава, че е за захранване 5v. Ако беше (L) щеше да е за 3,3v. Сега какво можеш ти да направиш. Понеже казваш, че не си сигурен в SMD запояването. Изрязваш с остри секачки изводите на чипа Viper. Като се стремиш да режеш към корпуса на чипа. Да не засягаш платката, пистите. Като изрежеш чипа, той ще падне. Остават запоени само изводите на платката. Вземаш поялник, с тънка човка. И бавно и внимателно разпояваш едно по едно стърчащите изводи, като ги придържаш с малка пинсета. Този начин е най сигурен за теб. Иначе ако почнеш да загряваш целия чип, можеш да направиш нещата непоправими, със скъсани писти. Тази платка е многослойна, трябва много прецизно боравене като се разпоява, запоява. След като си разпоил чипа, измиваш мястото с изопропанолов разтвор. В най лошия случай с кореселин. Но не и със обикновен спирт. Оглеждаш всичко с лупа, по платката за евентуално съединени изводи от разпояването. По нататък, ето ти снимка на процесора. Самото захранване на процесора е на пинове, 6,7 и 28,29. Колегата те кара да измериш, още от подаването на 5v. Дали няма проблем в това захранване.Тези 5v се формират от стабилизатора. Измери с мултицет на ом метър, пиновете 6-29 и 7-28. После между 6 и 7. Каква стойност, получаваш като резултат? Означението VCC е плюса, а VDD минуса.
Продължаваме, трябва да се измерят и проверят SMD елементите за Viper. Тоест входната част и изходната. Там влизат диоди, резисторите, кондензатори. Както колегата писа, може да е дефектирало всичко, но може да е останала здрава захранващата част към 5v. Тука е като тотото, зависи Viper как е гръмнал вътрешно.
Още като пусна темата, и написа /бързо/ сякаш е на пожар и ще спасяваш на всяка цена оптогрила. Потърсих ориентировъчно, на каква цена може да се купи платката. Излиза от 30 до 55 лв. според модела, версията. При положение, че оптогрила е на цена от 380 - 400 лв.
Сега отиваме към бавно, много разтегливо във времето действие, с краен резултат неизвестен.