| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601  (Прочетена 1212 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги,
С разрешението на колегата radio.db /Д.Балджиев/, ще публикувам епизоди от изживяното предизвикателство при изработката на нова кутия за  американски  FM тунер  PILOT T601.Радиото е собственост на колегата radio.db.
Дългогодишного ни познанство  и приятелство ме накара да се въздържа от отказ  при изпращатето на първоначалните  "стресиращи " снимки .
1.Тунeрът е произведен през 1947г,с  5 радиолампи 6BA6,6BE6,6BA6,6BA6,6AL5.Размерите на кутията са по-малки от тези на нашия 504.Захранващото напрежение е 110 волта
2.Радиото е стояло на влага и кутията се  беше напълно разпаднала.Допълнително се получиха разрушения и при изваждането на радиото от опаковката .
На снимките съм показал първите контакти с радиото при извъждането му от опаковката.
« Последна редакция: 31 Август, 2023, 22:48:46 от dragan »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #1 -: 01 Септември, 2023, 21:08:00 »
Ето схемата и снимки как е изглеждал тунера! /от интернет/.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #2 -: 02 Септември, 2023, 01:05:22 »
Правил съм това упражнение и не ми се повтаря.  :o
Качил съм и две схеми от "моята библиотека".
« Последна редакция: 02 Септември, 2023, 01:16:36 от Любо Божков »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #3 -: 02 Септември, 2023, 01:43:31 »
Любо, ти си имал голям кураж !
Започнах с оразмеряването.
Единствения здрав детайл се оказа задния капак  и горните два полукръгли профила.
« Последна редакция: 02 Септември, 2023, 01:52:56 от dragan »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #4 -: 02 Септември, 2023, 01:57:19 »
Започнах последователно да изработвам страните и да залепвам.
Използвам лепило "Момент"

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #5 -: 02 Септември, 2023, 02:06:44 »
Изработка и залепване на основата на кутията

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #6 -: 02 Септември, 2023, 12:04:19 »
Драгане, чудя се дали ти или Любо ще спечелиш званието "Главен дърводелец на форума"? :( Май не ти е за пръв път да правиш от нищо нещо? Браво!
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #7 -: 02 Септември, 2023, 12:57:27 »
Колегата lager с неговата техника държи първенството. Нашето с Драган е "на гол тумбак чифте пищови". :drinks:

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #8 -: 02 Септември, 2023, 17:07:58 »
Колегата "Lager" наистина държи първенството.
Имах удоволствието преди 3 години лично да му гостувам в Банско и да разгледам колекцията и творчеството му.
Посрещна ме  много добре  а така също и опитах от хубавото му вино с фирмени етикети.
Има оборудвана дърводелска работилница и доста неща е направил в просторния си дом.
А сега Ви показвам снимки от изработката на лицевия панел на тунера.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #9 -: 02 Септември, 2023, 19:13:21 »
Драгане,размахал си доста нашироко баданарката по отношение моето дърводелство. Нямам претенции за първенство, тук има много колеги които са показали завидно майсторство в реставрирането, ти също.Аз бих те класирал на първо място по ентусиазъм , Слави, Валери, Любо Божков, Динев и още има. И това е може би по-важно. На мен не ми остава време за подобни приятни занимания от ежедневно дърводелстване- освен на стипендия трябва да се разчита и на нещо допълнително. Наскоро завърших една доста голяма орехова маса,реставрирах два оригинални стола Тонет, в момента работя по още пет броя с надежда някой да ги хареса и купи.Имаме градина, но пазара в Банско е по-скъп от софийските. Имам захванати и недовършени доста радиоприемници, може би през зимата когато вън не може да се работи ще им дойде момента.Не се оплаквам, всяка работа трябва да върши с мерак и вдъхновение.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #10 -: 02 Септември, 2023, 20:23:05 »
Колега lager споменав Ви защото вашият спекът на дърводелски работи е доста широк
Ето как изглежда кутията на тунера
« Последна редакция: 02 Септември, 2023, 20:32:08 от dragan »

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #11 -: 02 Септември, 2023, 20:55:04 »
Драгане, на коя космическа скорост си включил? Аз този ремонт щях да го тонтуркам...  :hi:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #12 -: 02 Септември, 2023, 22:22:53 »
Драгане, нещо не ми се връзва, кога пусна темата, кога я завърши? Или си най-луд от всички или не си спал? :D То и аз съм изпадал в подобни състояния, но чак пък толкова?..Е, беше навремето, сега повече от 2, 3, 4 часа не мога, "оптиката" ми се изморява...
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #13 -: 02 Септември, 2023, 23:31:58 »
Колеги,
Както обявих в началото, радиото е на колегата radio.db./Д.Балджиев/
Работите по кутията ми отне две седмици в периода от 05-15 август .
Сега публикувам само резултатите с негово разрешение.
Тъй като не съм поемал ангажименти по електрическата част,реших да проявя инициатива и да се опитам да пробвам електрическата част.Радиото е проектирано още тогава през 1948г за съвременния днес FM обхват.
Шасито ,както се вижда от снимките,като,че ли е стояло потопено във вода.Много е конструктивните елементи изработени от алуминий  имаха следи от корозия и поражения.Колегите с опит вероятно са запознати, как влияе влагата на алуминия.Извърших външно почистване доколкото е възможно със четка за зъби  без демонтаж на елементи.Проверих изправността на отоплението на лампите.Отоплението бе редовно.Реших да използвам мрежов трансформатор от Хр.Ботев за да си осигуря 110 волта захранващо напрежение.През пробна лампа включих радиото. Изверих анодните и решетъчните напрежения. Бяха много ниски.Насочих се към електролитните кондензатор- 4 броя 40+40+ 20 +2 микрофарада, обединени в един корпус.
Резултатите са посочени на снимките. Разпоих изводите от щатния блок ел.кондензатори /като реших да го запазя в конфигурацият/и поставих  съвременни.Анодните напрежения и тези на Р2 вече съответстваха на спецификациите на лампите.Включих изхода на тунера към грамофонния вход на работещо радио Хр.Ботев.Пълно мълчание!?Пробвах и със слушалки.Размених местата на еднотипните лампи-същият резултат.Реших да заменя лампите с аналогични от мое работещо радио "Септември"- няма резултат.Отново проверих и замених някои съмнителни ликажни кондензатори от развързващите вериги и към Р2.Нямах резултати.Пробвах и с руските  аналогични лампи от типа на 6К4П.Нямам подходящи измерителни уреди за специфичните кондензатори с ниски капацитети и генеротор за настройки на УКВ. Не съм раглобявал и пипал настройките на МЧФ,както и високочестотната част.Вероятно от влагата са настъпили изменения в някои от елементите.В това състояние  предложих на radio.db да потърси колега специалист,който със съответните измерителни уреди да извърши диагностика и реши проблема.
 
« Последна редакция: 02 Септември, 2023, 23:48:35 от dragan »

Неактивен radiodb

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
Re: Изработка на кутия за американски FM тунер PILOT T601
« Отговор #14 -: 03 Септември, 2023, 14:16:29 »
Колеги,
Чрез форума искам да изкажа благодарност на Драган Драганов от Пловдив за положените умения,творчество и упоритост при направата на кутията на американския тунер Т601 !!!
Хвала на майстора за оказаната помощ!!!
С уважение към Вас: Димитър Балджиев/ radiodb/

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
801 Прегледи
Последна публикация 05 Август, 2019, 21:57:57
от lampamp
22 Отговора
2431 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2020, 21:58:28
от e-sea
7 Отговора
1043 Прегледи
Последна публикация 02 Септември, 2020, 16:54:53
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |