| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Криостат  (Прочетена 521 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Криостат
« -: 21 Февруари, 2024, 11:08:49 »
Понеже знам ,че във форума имаме хора които са запознати с хладилната техника имам нужда от помощ .
Трябва ми нещо способно да постигне среда от -80°С .
Като обем устройството ще ми е необходимо да е колкото 500 мл бутилка ,та дори и колкото кутия от разтворими витамини . Трябва да влиза една епруветка.
Температурата трябва да я държи стабилна около 5 минути .
Ще се радвам на всякакви идеи.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #1 -: 21 Февруари, 2024, 11:57:08 »
Ако ще е само за еднократна (или няколкократна) употреба можеш да си поръчаш сух лед. Той държи -78,5°C. Това май е най-евтиния и най-прост вариант, преди течния азот.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #2 -: 21 Февруари, 2024, 14:20:29 »
Ако ще е само за еднократна (или няколкократна) употреба можеш да си поръчаш сух лед. Той държи -78,5°C. Това май е най-евтиния и най-прост вариант, преди течния азот.

Ще се използва многократно . На моменти по няколко пъти на ден,но както казах трябва да държи стабилна температурата само около 5-10 мин.
Като средата ще бъде спирт за по-бързо пренасяне на температурата към епруветката .

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #3 -: 21 Февруари, 2024, 14:45:03 »
Горе-долу с какъв бюджет се разполага?

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #4 -: 21 Февруари, 2024, 14:47:05 »
Може да се пробва термично каскадно свързване на Пелтие елементи, само че, не съм сигурен дали с тази подсказка не те "хвърлям в музиката". Чел съм че има такива за микрообеми, но са сложни и скъпи лабораторни устройства.
Друга възможност сухия лед да се замени с течен азот, като се направи някакъв топлообменник на междинна температура, но това също е "хвърляне в друга музика"?!?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #5 -: 21 Февруари, 2024, 15:01:46 »
Много зависи от бюджета, но ако се търси ниско-бюджетно решение, сухия лед е първия кандидат. Той може да се произведе в домашни условия и от бутилиран въглероден диоксид:


Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Криостат
« Отговор #6 -: 21 Февруари, 2024, 15:29:05 »
Дано не прозвочи комично, мина ми през акъла. Ако фреона се замени с нещо дето се втечнява на -80 гр. В една хладилна система дали няма да стане? За пелтие не зная дали пръчиците няма да им се напукат свръзките макар че са заварени, незнам. По принцип с 4 пелтиета залепени един върху друг може да се пробва. Но всеки следвщ трябва да е по-малък от предходния.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #7 -: 21 Февруари, 2024, 15:49:39 »
Тук твърдят че постигат -60°C градуса с пелтиета: https://www.instructables.com/How-Cold-Can-I-Go-Low-Temperatures-With-a-Peltier-/

Ако това устройство работи при стайна температура, ако се сложи в обикновен хладилник или фризер би трябвало да достигне до -80°C.

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Криостат
« Отговор #8 -: 21 Февруари, 2024, 17:18:03 »
Понеже знам ,че във форума имаме хора които са запознати с хладилната техника имам нужда от помощ .
Трябва ми нещо способно да постигне среда от -80°С .
Като обем устройството ще ми е необходимо да е колкото 500 мл бутилка ,та дори и колкото кутия от разтворими витамини . Трябва да влиза една епруветка.
Температурата трябва да я държи стабилна около 5 минути .
Ще се радвам на всякакви идеи.
Като цяло, каква е общата идея? За какво ще се използва?
Ползвал съм замразяващ спрей, но е до - 50°C. Ето например.
https://bashmaistora.bg/sprey-za-zamrazyavane-spanner-freezer-800ml-prod54945.html
 

« Последна редакция: 21 Февруари, 2024, 17:37:11 от didov »

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #9 -: 21 Февруари, 2024, 21:18:07 »
За пелтиетата и аз го мислих и може би за проба изглежда най-лесно изпълнимо ,но трябва да ги прикрепя към дъното на съд с малък обем да кажем 50cc пълен със спирт .
Сух лед, азот и т.н не ми вършат работа , трябва да си е уред който може да се използва многократно .
Пуска се прави -80 поставя се обекта "Х" който се тества за 5-10 мин и това е , изключва се до другото тестване не е необходимо да работи часове и дни нон-стоп .
В момента използвам заводски криостат който е с размерите и вид на 200л варел... постига -50 с мноооого мъка и часове работа огромен обем от който нямам нужда , а и не може да направи -80 дори не се доближава . С компресор е .



Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #10 -: 21 Февруари, 2024, 21:39:26 »
Малък Стърлинг криокулер: https://www.aliexpress.com/item/1005005864903323.html
« Последна редакция: 21 Февруари, 2024, 21:53:48 от CVT »

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Криостат
« Отговор #11 -: 27 Февруари, 2024, 20:14:01 »
Малък Стърлинг криокулер: https://www.aliexpress.com/item/1005005864903323.html

Благодаря много ! От няколко дни ги проучвам и вероятно ще е нещо такова .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |