| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Паралелно възстановяване на Правец 16 и Правец 8М  (Прочетена 8070 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
 От 1990 г.се занимавам с компютри,станаха ми нещо като хоби.Първият ми досег с компютрите стана след закупуване на един клонинг на  ZXSpectrum ,ДелтаС-тук някъде из темите писах за това.Процесор Zilog Z80A по графични възможности превъзхождаше българските аналози на Apple от серията 8 битови персонални компютри . За Делта С почти нямаше никаква информация ,ровех из библиотеките и тук там намирах нещо на руски език.Обратното за Правец серията имаше,ако мога да се изразя образно океан от информация.Но не се продаваха или имаше такива като Правец 8Д но беше с много висока цена. Следващият компютър който закупих бе ХТ клонинг на IBM с процесор NEC V20 два диска Segate ST225 тънко флопи и забележете EGA графичен контролер,цветен монитор с подръжка на EGA стандарта Самсунг.
 И така започнах да се занимавам с хардуер подмяна на модули и.т.н .
Попадна ми един Правец 16 .Воден от желанието да съм в крак с прогреса извадих старите части,махнах  оригиналният захранващ куплунг на захранването запоявах кабели и т.н. и 150W захранване и кутията използвах за едно 386.Сега осъзнавам какво съм направил.Реших да поправя грешката си ,за щастие кутията ,част от модулите са останали,започвам  да възстановявам Правец 16.Ще е по близо до XT но и ще има и основни модули на оригиналният Правец.Благодарение на подареното ми захранване и диск от колегата  ludma съм в състояние да започна работа по компютъра.Благодаря му от сърце!
 Попадна ми тези дни и един Правец 8М,в окаяно състояние само платката пласмасовата кутия и монохромен монитор.
Ще кача снимки тези дни за да се видят в какъв вид са компютрите.Надявам се да помагате със съвети!Прилагам снимчица на Правец 8М правена е с мобилен телефон и е с много лошо качество.

 

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
 Здравейте,позакъснях с темата,неотложни други проблеми-прощавайте!Правец 16 засега оставям го настрана. Започнах да се занимавам с Правец 8М .Има много липси,подариха ми разни чипове.Търся помощ! Първо процесора дали е поставен правилно, EPPROM F8 в правилната посока ли е.Целта ми е да заработи и да го предложа в форума на преференциална  цена на помагалите.Нямам място, където да го съхранявам.Наличен монитор монохромен Михайловградски,захранване закупих от форума-българско.Прилагам няколко снимки.

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
На клавиатурата също има липси ,ако някой знае какви чипове трябва да се сложат да пише.Имам чипове,ама кое за къде е? Процесор Z80 не е наличен.

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Здрасти колега,

Снимах ти дъното с процесорите и чиповете на клавиатурата.

Успех!

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
 Здравейте,Колега jorso!
Благодаря Ви ,че се отзовахте,успях да наместя няколко чипчета,има още да се слагат...
 Ходене по мъките ще е.Ще поровя в ИНТЕРНЕТ дано излезе още нещо.
Темата остава открита,който може да помага.

Неактивен tzvetan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,Колега jorso!
Благодаря Ви ,че се отзовахте,успях да наместя няколко чипчета,има още да се слагат...
 Ходене по мъките ще е.Ще поровя в ИНТЕРНЕТ дано излезе още нещо.
Темата остава открита,който може да помага.


Това може би ще ти помогне

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Здравейте,Колега jorso!
Благодаря Ви ,че се отзовахте,успях да наместя няколко чипчета,има още да се слагат...
 Ходене по мъките ще е.Ще поровя в ИНТЕРНЕТ дано излезе още нещо.
Темата остава открита,който може да помага.

Може би ще е добре да пуснеш някакво списъче с чиповете които търсиш .

П.С
  В част от тях има и записана информация и не стават всички със  съответния надпис  ;)
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
 Здравейте!
Благодаря на tzvetan за PDF ,мисля ,че ще помогне много,също и на TheHungry за уместната забележка.
Имам 2 EPPROM -a,оригиналните са,единият е с BASIC ,а другият с СРМ .Мисля ,че трябва да има още един за процесора Z80. Намерих и процесор Z80 ,на колегата виждам ,че е Z80A .Дали си струва да се слага-цената му е 7.50 лв.- едва ли ще се ползва.В понеделник ще ми донесат един Правец 8М ,работещ за да видя всички чипове.Интересно е че има разлика в PCB на клавиатурата-минимална но има.Липсващите чипове са по скоро логически чипове.
« Последна редакция: 03 Юни, 2016, 17:01:17 от nikbr »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
TheHungry най-вероятно визира двата архаични руски TTL прома КР556РТ4 на снимката на jorso. Не са маркирани и не се знае кой за къде е, но и да ги размениш няма да е фатално, мисля че няма да съответстват клавишите с изобразяването не екрана. Лошо ще е ако липсват защото трудно ще ги откриеш и програмираш. А CPM се зарежда от дискета, не е в епром. В EPROM-а, който е до клавиатурния съединител е знакогенератора, а в другия (може и да са два) са монитора и бейсика.

За любителите на рашън технологиите - моля не ругайте много за определението "архаични" , оригиналът 82S126 също е архаичен и труден за намиране и програмиране  ???

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
  Благогдаря на NKK .Точно този чип го нямам до клавиатурната букса.Подобна липса има и на клавиатурата.Най вероятно тези чипове ,ще се превърнат в "препъни камък" в начинанието.След понеделник ще стане ясно.
 Имам един въпрос ,при мен съединителният кабел  за клавиатурата завършва с 18 пина от двете страни ,а доколкото видях клавиатурните букси -те са с повече?Оригиналният кабел с колко пина е?Ако някой може да качи снимка.

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Здравей колега,

Ето тук продават клавиатури за Правец 8 по 4лв :

http://olx.bg/ad/prodavam-stari-klaviaturi-za-kompyutri-pravets-okolo-100br-ID4xsNe.html#86d46046a0

От снимките се вижда, че имат чипове :)

Успех!

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
 Здравейте!
Благодаря на всички включили се в темата.Пристигна вторият Правец 8М. Платките са напълно обурудвани,наличен флопи контролер.Очаквам следващата седмица втори монитор и две флопи дискови устройства.Налична документация и паспорт за Правец 8М.

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Откъде ги изравяш така в насипно състояние само дънни платки без корпуса :)

Неактивен nikbr

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: Стара Загора
 Правец 8М са два броя с корпуси дънни платки един монитор,чакам втори и 2 флопита.Единият го оборудвах напълно,но не тръгва дава един растер на монитора,без надписи,говорителчето писка само веднъж.Ще се занимавам още малко с тях .

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: Паралелно възстановяване на Правец 16 и Правец 8М
« Отговор #14 -: 20 Септември, 2016, 13:58:36 »
Здравейте колеги,

имам Правец 8М на който му беше повреден EPROM-а (27128). Записаха ми нов EPROM, но в момента се държи така, че все едно има натиснат клавиш постоянно. Проблема не е в клавиатурата защото пробвах и с друга клавиатура. Приема символ от клавиатурата и започва да го повтаря. Ако някой от София с работещ компютър е съгласен на варианта чисто физически за пробата да услужи с чипа, за да съм сигурен, че не е от EPROM-а да каже кога и къде.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |