| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115969 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #90 -: 28 Октомври, 2015, 00:02:25 »
Сменях наскоро един такъв UTP под изолацията.Гадно,тия ушите им да скъсаш.Дъжда се стича по тия жици под изолацията.

Точно !

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: За радиоточките...
« Отговор #91 -: 28 Октомври, 2015, 08:21:33 »
Ще се стича ако жиците са вертикални, за хоризонталните няма проблем. Дори и вертикалните има как да се направят, но си иска и желание и майсторлък. Иначе аз в Пазарджик не знам на някой да му работи точката, нито на село. Всичко е заминало по дяволите отдавна.

Неактивен It_s_Real

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #92 -: 28 Октомври, 2015, 08:51:11 »
Каква е тази изолация, която има такъв луфт от стената, че чак вода ссе стича и се пълни?  :unknown:

Не съм се натъквал на такива до сега.

lz2xl, най-много да я оправя и да я подаря на някоя баба. Скоро се сдобих със шест Тонмайстора и сега ги подарявам на хората, които са с повредени точки. Имам още 10 бели, мисля, че са от последната партида на Благоевград, преди да почнат да произвеждат Томакса.

Неактивен It_s_Real

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #93 -: 28 Октомври, 2015, 10:56:25 »
Ето програма Хоризонт, която върви по горнооряховската кабелна мрежа http://88.87.20.108:8000/listen.pls

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За радиоточките...
« Отговор #94 -: 28 Октомври, 2015, 11:33:14 »
Жив да си колега тука се приема от нета без проблем. Сега си слушам хоризонт и се кефя. :)
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен It_s_Real

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #95 -: 29 Октомври, 2015, 20:46:28 »
Радвам се, че ще ти е полезен линка. Има и местни предавания, ако не ти пречат, може да слушаш по цял ден.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #96 -: 11 Декември, 2015, 12:27:14 »
Абонатните високоговорители тип "ВА 03-2"-Тонмайстор е произвеждан в около четири варианта като главните различия са в използвания високоговорител.Първия вариант е използван високоговорител "ВЕ 154" с екраниран магнит и със железни крачета на кутията.Втория тип е използван високоговорител "ВЕ 154 Б4" и краката са отливка към кутията.Третия и четвъртия вариант е променен конструктивно галетния регулатор за силата на звука типовото означение и използвания високоговорител като в единия модел е монтиран ВО 0825 с екраниран магнит с мощност 3W или ВО 0826 с цилиндричен магнит и мощност 5 W.Активното входящо съпротивление е около 210 ома

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #97 -: 11 Декември, 2015, 13:42:48 »
Най-хубаво свирят говорителите от първата снимка. Ако не се лъжа са 4 ома на 2 вата. Преди години, когато хората масово изхвърляха ламповата си техника се сещам, че се бях натъкнал на една кутия от телевизор на която бяха останали само два такива говорителя вътре. Сещам се, че тогава ходех с отверка и клещи в джоба  :D и ги развих естествено и ги прибрах. Сигурно около 5 години ми свиреха вързани за компютъра за един 10 ватов усилвател, сложени в кутии от обувки.  :D Много хубав звук и здрава изработка - толкова време да изкарат на 10 ватов усилвател без да изгорят... Даже още ги пазя, но са в лошо състояние, но ми се свидят да ги изхвърля.

Мен ме дерзае друга тема в момента за наскоро прекратено излъчване на сигнал по кабелна мрежа. Мрежата е подземна и няма никакви въздушни линии. От радио възела обаче казват, че за съжаление сигналът за въпросния район не може да се възстанови. Обаче през деня когато трябва да върви сигнал, когато си допра ухото до радиоточката се чува брум като от включен усилвател, без сигнал. От къде може да идва въпросния ток?
« Последна редакция: 11 Декември, 2015, 13:48:33 от kolev »

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За радиоточките...
« Отговор #98 -: 11 Декември, 2015, 16:13:44 »
По индукция от разни жици !  :)

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #99 -: 11 Декември, 2015, 18:19:42 »
... като в единия модел е монтиран ВО 0825 с екраниран магнит с мощност 3W или ВО 0826 с цилиндричен магнит и мощност 5 W...

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #100 -: 24 Декември, 2015, 15:18:22 »
Знаете ли кой е изобретателят на радиоточките? Оказа се, че това е унгарският учен и изобретател Тивадар Пушкаш. Неговата система е представена през 1887 година и се е осъществявала по телефонната линия.

Източник на информацията и още по темата на:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Пушкаш,_Тивадар
https://en.wikipedia.org/wiki/Telefon_Hírmondó

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #101 -: 15 Януари, 2016, 15:37:40 »
Ето я и моята радиоточка. Изградена е на базата на кит за FM приемник, намиращи се на българския пазар. Идеята беше да се използва максимално проста конструкция, като не се правят никакви механични манипулации върху кутията на тонмайстора. Точно това беше голямото предизвикателство - едно, че не исках да развалям оригиналният вид на радиоточката и второ да запазя възможността в бъдеще радиоточката да може да се върне в първоначалния и вид. Освен това исках да има и възможност за избор на радиостанция, който да е труднодостъпен - да не се сменя много радиостанцията, тъй като това е основната идея на радиоточките. Трансформаторът и кабелът ги извадих и грижливо ги прибрах в една метална кутийка за да бъдат съхранени. Оставих галетният превключвател и го свързах така, че да може само да включва и да изключва звука. Регулирането става по друг начин както ще видите. Антената е поместена в кутията и е залепена с топъл силикон. Говорителят е същия, тъй като много харесвам тембъра и исках да го запазя. Захранването е на 12 волта от старо зарядно за мобифон. При включен приемник измерих консумация 4 милиампера или 0.88 вата от мрежата, което е нищожно. Мисля, че добре се получи и би заблудила дори и опитен пенсионер, че това не е приемник, а радиоточка.  :D Ето и малко снимки:

42789-0

Това е китът който аз сглобих. Потенциометрите съм ги извел с кабели.

42791-1

Това е вътрешното разположение на елементите.

42793-2

Тук се виждат потенциометрите за настройка и за сила на звука.

42795-3

Това е захранването с достатъчно дълъг кабел.

Вече и аз си имам радиоточка.  :)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За радиоточките...
« Отговор #102 -: 15 Януари, 2016, 15:47:58 »
От къде купи кита за приемника? Мисля можело и всичко да си оставиш по местата. Тая платчица можеш да я лепнеш със малко силикон на всякъде в кутията.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #103 -: 15 Януари, 2016, 15:51:39 »
Защо на оригиналната галетата за "включване - усилване" не монтираш серийно свързани подбрани резистори вместо потенциометъра за усилване? По този начин няма да има разлика в пускането и усилването между твоята и заводската радиоточка.  ;)

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #104 -: 15 Януари, 2016, 16:05:48 »
Китът купих от тук:
http://panda-bg.com/bg/product/УКВ-Радиоприемник-88-108-MHz-/435767/
Този е малко по-скъп, тъй като е сглобен, но така или иначе интегралата TDA 7000 е на Филипс и тя формира основната част от цената. Отначало и аз си мислех да оставя всичко по местата, но тази дупка в която набутах потенциометрите е точно над трафа и се оказа че опират в него и не може да се затвори капакът. Там също не съм пробивал дупки, а направих потенциометрите да се захванат за този басрефлектор ли е какво е и аз не знам точно, посредством две метални планчици. Мислех си да сложа един повишаващ трансформатор вътре и да свържа изходът му към този на точката и да направя честотата фиксирана на БНР, но се отказах - едно че стават много трансформатори вътре и второ че честотата не е стабилизирана и щеше да се изгуби рано или късно. Въобще не съм пробил нито една дупка по кутията и точно това най много ме радва. Не толова, че ми се свиди да я разпробия, колкото исках да изглежда оригинално. Бас хващам че след време ако реша да я възстановя в оригинален вид няма да мога да намеря къде съм прибрал трансформатора и кабела  :D Не съм много очарован от антената - на някои станции шуми. Сетих се да я направя по този начин от старите лампови апарати на някои от които антената за укв е сложена вътре в кутията. Ако някой даде идея за някоя антена вътре в кутията и ако е осъществима бих я използвал с удоволствие. 

И това с резисторите си го мислих разбира се, но и от него се отказах, тъй като степенното регулиране не дава тази гъвкавост - например някой път на минималното ниво може да свири доста силно и да се чува навсякъде и да смущава някой който спи - да кажем късно вечер. Не знам как са изчислили акустиката, но доста слабо съм я усилил а се чува в цялата къща. А и освен това не ми се занимаваше да търся и меря резистори.  :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |