| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как в СССР са копирали електрониката  (Прочетена 22881 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #15 -: 06 Август, 2014, 22:52:43 »
Мога да приложа почти пълния списък на игри от тоя тип,производство на същия този завод.

«Электроника 24-01» Игра на экране (Микки-маус) — аналог Nintendo MC-25 Mickey Mouse
* «Электроника ИМ-01» — шахматный компьютер
* «Электроника ИМ-01Т» — шахматный компьютер
* «Электроника ИМ-02» Ну, погоди! (1986) — аналог Nintendo EG-26 Egg
* «Электроника ИМ-03» Тайны океана (1989) — аналог Nintendo OC-22 Octopus
* «Электроника ИМ-04», «Merry cook MG-04» Весёлый повар (1989) — аналог Nintendo FP-24 Chef
* «Электроника ИМ-05» — шахматный компьютер
* «Электроника ИМ-09», «Space bridge MG-09» Космический мост (1989) — аналог Nintendo FR-27 Fire
* «Электроника ИМ-10» Хоккей (?)
* «Электроника ИМ-11» — луноход с программным управлением (1985), клон игрушки Big Trak
* «Электроника ИМ-13», «Explorers of space MG-13», «Ангстрем ИМ 13М» Разведчики космоса (1989) — аналог Nintendo EG-26 Egg
* «Электроника ИМ-15» — настольная электронная игра Футбол (младшая версия).
* «Электроника ИМ-16» Охота (1989) — аналог Nintendo EG-26 Egg
* «Электроника ИМ-18» Охота на уток
* «Электроника ИМ-19» Биатлон, Воздушный тир (?)
* «Электроника ИМ-22» Весёлые футболисты (1991/1992 г.в.)
* «Электроника ИМ22 » Цирк (?)
* «Электроника ИМ-23» Автослалом, Формула 1 (1990)
* «Электроника ИМ-26» со сменными экранами в виде картриджей (Весёлые футболисты, Ну погоди!, Автослалом)
* «Электроника ИМ-27» — Космические приключения (февраль 1990) — опытная серия игры в виде бинокля, со стереоскопическим изображением (сам процесс похож на карманные игры серии Электроника). Аналог Planet Zeon от фирмы Tomy выпускавшей в 1983 году целую серию подобных игр под названием TOMYTRONIC 3-D.
* «Электроника ИМ-29» — шахматный партнёр (шахматный компьютер с индикатором на жидких кристаллах) (1992)
* «Электроника ИМ-32» Кот-рыболов (?)
* «Электроника ИМ-30» Электронный синтезатор «Орфей»
* «Электроника ИМ-33» Квака-задавака (1993)
* «Электроника ИМ-37» — настольная электронная игра Футбол (старшая версия).
* «Электроника ИМ-46» Калькулятор-синтезатор музыки
* «Электроника ИМ-50» Весёлая арифметика (1989)
* «Электроника ИМ-50» Космический полёт (1992), индекс совпадает с «Весёлая арифметика»
* «Электроника ИМ-53» Атака астероидов (?)
* «Электроника ИМ-?1» Избушка, Изба (?)
* «Электроника ИМ-?2» Ночные Воришки (?)
* «Электроника ИМ-?3» Морской бой (?)
* «Электроника ИМ-?4» Подводная Атака - аналог Морского Боя с подлодкой (?)
* «Электроника ИМ-?5» Полесье, Ниндзя леса (?)
* «Электроника ИМ-?6» Рыболов, Рыбалка, Рыбак (?)


Серия «ИЭ» — «игра электронная». Некоторые игры также выпускались с одинаковой надписью на корпусе и другой системой индексов.

* «Полесье ИЭ-01» Ночные воришки (?)
* «Полесье ИЭ-02» Ловкий мышонок (?)
* «Полесье ИЭ-03» Охота (?) (аналог ИМ-18)
* «Полесье ИЭ-04» Весёлые футболисты (?)
* «Полесье ИЭ-05» Ну, погоди! (?) (аналог ИМ-02)
* «Полесье ИЭ-06» Ниндзя (?)
* «Полесье ИЭ-07» Хоккей (?)
* «Полесье ИЭ-08» Разведчики космоса(?)


Серия «И» (версии, выпускавшиеся после 1992 года):

* «И-01» Автослалом
* «И-02» Весёлый повар
* «И-03» Космический мост
* «И-04» Кот рыболов (аналог ИМ-32)
* «И-05» Морской бой
* «И-06» Ну, погоди! (аналог ИМ-02)
* «И-07» Лягушка-квакушка
* «И-08» Охота (см. ИМ-18)
* «И-09» Разведчики космоса (она же Angstrem MG-09 «SPACE BRIDGE»)
* «И-10» Биатлон
* «И-11» Цирк
* «И-12» Хоккей
* «И-13» Футбол
* «И-14» Ограбление
* «И-15» Сокровища океана (аналог ИМ-03)
Съществуват и предсерийните модели:
«Электроника 24-01» Игра на экране (Микки-маус) — аналог Nintendo MC-25 Mickey Mouse
* «Электроника ИМ-01» — шахматный компьютер
* «Электроника ИМ-01Т» — шахматный компьютер които са голяма рядкост понеже са правени в малки количества пробно.Това са официално лицензираните,има и нелегално копирани клонинги на някой игри в периода 1980-82 година.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #16 -: 06 Август, 2014, 23:36:48 »
За да не кажете че съм голям критикар ще покажа някой изделия на съветската електроника който са директно изкопирани със или без разрешението на създателите му.Лампи който се славят с изключително високото си качество :good:

Първообраз LS50 на Telefunken,военна лампа ползвана от Wermacht,
16700-0


Първото и копие в СССР е П50 която е голяма колекционерска рядкост понеже е била произвеждана в сравнително малък срок на време.
16702-2
По късно е променен начина на обозначение на номенклатурата на лампите и е позната под названието ГУ50
16703-3

Тази лампа не се счита за нелегално изкопирана понеже оригинала е военен трофей :)

Най масово копираните легално лампи са американските октална серия.На повечето са запазени даже и названията обозначавани и по двата стандарта,американски руски едновременно на един и същ балон :) Също много добре произвеждани и качественни лампи.6А7,6А8 6Г1,6Г7,6П6,6П6С,6П3,6П3С ...........знаете ги.

7 и 9 пиновите лампи пт стъклената серия също са масово копирани с високо качество,примерно ECH81-6И1П,EL84-6П14П..........много са :) ако ги пиша отиде до сутринта.
« Последна редакция: 07 Август, 2014, 23:46:11 от Gabo »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #17 -: 07 Август, 2014, 07:51:11 »
Асене, дори и в твоя пост вижда се само снимката на немската лампа т.е. оригинала, всички снимки на руските копия не се виждат 8) . Иначе браво, даваш пълна информация за тези игри (първообрази на плейстейшън  :) ).

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #18 -: 07 Август, 2014, 08:34:06 »
Лелее толкова много игри ли са се правили. :o  Аз знаех само тази съз заека и вълка...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #19 -: 07 Август, 2014, 12:10:02 »
Преди време попаднах на интересна статия на същата тема. Веднага след втората световна  Руснаците са имали нужда от тежък бомбардировач,способен да пренася ядрени оръжия. Нямало е време за собствени разработки и от ЦК разпореждат да се създаде копие на американски бомбардровач,какъвто са имали може би като трофей или по-скоро може би прибран повреден такъв от последната фаза на войната. Когато изкарват прототипа, комисията,отишла да го приема вижда зад седалката на втория пилот окачен фотоапарат,който се оказва руско копие на ПОЛАРОИД (по спомени!). Никой не може да отговори на въпроса защо фотоапаратът е там. Явно някой много се е заинтересувал от този факт и започва "разследване" за какво е предназначен той. В крайна сметка се оказва че заповедта е била самолетът да бъде копиран 1:1 от оригинала,без да се пропуска и най-малкия детайл. В американският самолет на същото място е висял оригиналният фотоапарат,собственост на втория пилот. Човекът е бил фотограф- любител и си носел апарата със себе си. Когато напуска самолета забравил вероятно да си го прибере. Така се стига до комичният  според мен факт заедно с бомбардировача да бъде копиран и фотоапарата!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #20 -: 07 Август, 2014, 12:19:01 »
Така е, за този случай съм чел и аз. Може също да се спомене и за първият руски свръхзвуков пътнически самолет "Ту-144", копие на "Конкорд", като дори е имало протести от страна на френско-британската фирма за незаконни копия. Знаем каква е съдбата на "Ту-144", след което знаем и какво стана с "Конкорд", като втория значително по-дълго се задържа в експлоатация. Имаше един модел на "Волга", предницата на която много напоняше радиаторната решетка на "Мерцедес", след протести беше преустановено призвоството. Сега напоследък пък "Майкрософт" съдят "Самсунг" пак за подобни неща  :) .

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #21 -: 07 Август, 2014, 14:17:31 »
Много може да се говори за генетичните недъзи на съветската икономическа система, които водеха до това при невероятни природни ресурси страната да няма ресурси за гражданско произвоство. Всичко се е хвърляло във военните произвосдтва. Всички знаем, че техните радиозаводи са произвеждали главно военна техника (много качествена), а битовите приемници и пр. са били странични производства, които често са били копирани/проектирани като самоинициатива на заводските директори и инженери, без тези проекти да са адекватно ресурсно осигурени.

И аз искам да преразкажа, с по-достоверни детайли, историята на копирания бомбардировач, защото е показателна. През войната в СССР са произвеждали сравнително добри изтребители, макар и сдоста примитивна технология - всички останали са били монококови конструкции, а руските МИГ-ове и ЯК-ове сана тръбни рами, облечени с плат. Но през войната получават доста английски и американски изтребители и всякаква друга техника. В края на войната обаче в Камчатка се приземяват поради ховреди след мисии над Япония четири свърхтежки бомбардировача Боинг Б-29 Суперфортрес, които Сталин отказва да върне на американците, защото знае, че му трябва спешно технология за модерен тежък бомбардировач, а Туполев се бави със задачата. И Сталин нарежда за две година Б-29 да се изкопира в детайлите и да се произвежда без изменения. И Туполев се справя, макар че задачата изобщо не е проста, защото в конструкцията на самолета са вложени множество технологи, които не съществуват в Съюза. Например надлъжниците на крилото са дълги десетки метри, направени са от неизвестна на съветските инженери лека стоманена сплав и са с променливо сечение. За да бъдат направени, е трябвало да се разработи ново оборудване, каквото няма в Съюза. Дистанционно управляваните оръдейни остановки и сума други неща също са нови нови за страната на болшевиците технологии, които сериозно ускоряват развитието на съветската авиационна промишленост, както и на много други промишлени отрасли. Любопитно е, че самолетът, който е обозначен като ТУ-4, излиза по-тежък от боинга, защото ламаринената обшивка на корпуса и други чаркове са с инчови размери, а в СССР всичко е в метрови и се предпочита ламарината да е е малко по-дебела, вместо по-тънка. В кабината на единия от бомбардировачите е намерен не фотоапарат, а портативна кинокамера, която си е носел член на екипажа и съответно в ТУ-4 е зачислена съветска кинокамера.

Интересно е, че за няколко години руснаците произвеждат повече от осемстотин самолета, които за разлика от битовите им видеомагнетофони, самолетите са супер качествени и надеждни, но изключително скъпи. И така си караха през цялата съветска епоха - всички ресурси на икономиката се хвърляха за оръжия, а обикновените граждани живееха като полуроби. За една лада чакаха по 30 години.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #22 -: 07 Август, 2014, 15:59:48 »
Роден съм 1989-та година. Не съм съгласен с мнението на колегата lz2xl за това че руските телевизори са боклуци и че хората ги мъкнели по сервизи. Да не мислиш че японските от същото време са били по-надеждни? Истината е там че на руските телевизори, особено последните цветни Электрон-и  проблема е в кинескопите, които наистина имат недопустимо кратък експлоатационен срок. Но всичко останало по тези телевизори продължавам да твърдя че е изключително качествено, надеждно и с високи параметри. Монтирал съм няколко пъти кинескопи от компютърни монитори на такива телевизори, за напред също мисля да монтирам няколко и това което мога да кажа е че електрониката работи изключително добре. Никога не ми е правила проблеми и до днес експлоатирам 3 такива телевизора с отличен успех! За пример ще дам отново телевизор Айва, купен 96-та. 3 години след закупуването даде дефект, ходи в сервиза 3-4 пъти докато успяха да го отстранят, после поработи 10тина години и пак започна да дава някакви дефекти, тогава вече аз го ремонтирах - студени спойки. После след 3-4 години пак даде дефект, отново студени спойки. От тогава насам слава богу работи. Факт е обаче че не веднъж е давал дефекти. За сравнение руския Электрон, е служил от 88ма до 96та без дефекти, като след това е пенсиониран поради издухан кинескоп, след присадка на мониторски преди 10тина години отново си работи и ми служи на вилата без проблеми. Не казвам че Электрон-ите не са дефектирали, но казвам че и японските дефектират! Сега реставрирам руски касетофон Вега 326 модел от 77-ма година, конкретния екземпляр е произведен 80-та. Много приятно съм изненадан от конструкцията и изработката на касетофончето. Буквално е като уред от бъдещето, за тогавашните години. С нищо не отстъпва на японски касетофони от същото време. Даже японските с тези превключватели които ги знаете с фините контактни пластинки в пластмасовите легла (сега ми е трудно да ги опиша, но се надявам че се сещате за какво говоря) правят повече проблеми от окисление и въпреки опитите за почистване без разглабяне само разглабянето истински решава проблемите им. В контраст с това руските превключватели почти не пращят и включват супер надеждно и стабилно. Така че мисля че някои хора които са прекалено навътре в сервизната работа от времето на руската техника имат твърде лошо мнение за нея. Вярно е, понякога имат кофти екземпляри с много студени спойки и проблеми. Производството им също не е много надеждно, елементите не са с хубаво покритие на изводите, и ако се застоят на склад след като са произведени преди да им дойде време да бъдат запоени на платките, след това има доста студени спойки. Няма как, това е положението. Не са съвършени, но не са и толкова зле колкото се опитвате да ги изкарате.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #23 -: 07 Август, 2014, 18:12:13 »
Преди време попаднах на интересна статия......................Така се стига до комичният  според мен факт заедно с бомбардировача да бъде копиран и фотоапарата!

Точно така,става дума за B-29 «Суперфортресс».Руснаците пишат така............"В СССР был создан и в 1947—1952 гг. серийно выпускался дальний бомбардировщик Ту-4, представлявший собой нелицензионную копию B-29, созданную путём обратной разработки"
В 1944 году ВВС США самолётами В-29 начали осуществлять крупномасштабные операции по уничтожению японских военных объектов, дислоцирующихся как в метрополии, так и на оккупированной территории Китая. Командирам кораблей В-29 было предписано, в случае получения повреждений от средств ПВО или истребителей противника и невозможности возвращения на свои базы, производить вынужденную посадку на ближайшем советском аэродроме.

Ориго,аз наистина не те разбирам.Не че всички тук трябва да мислим еднакво ама да напишеш че  руски касетофон Вега 326 по нищо не отстъпва на японските магнетофони е просто смешно.Извинявай ама изби рибата ;) Ще ти кажа под секрет че механиката му е внос от унгария :)

Не съм съгласен с мнението на колегата lz2xl за това че руските телевизори са боклуци и че хората ги мъкнели по сервизи

Искам да ми посочиш къде точно съм споменал думата боклуци!Виж Ориго,много ще се радвам ако за напред не ми приписваш думи не изказани от мен.Аз точно се обосновавам кое и какво му е калпаво.Без такива на запред!
Другото е вярно колкото и това да не ти харесва,руските телевизори много често стояха в сервизите по онова време.
Понеже стана дума за телевизори и това че според Ориго оплювам руската битова техника във цялото и великолепие.Аз не съм нито русофил нито русофоб,това че някому не се харесва това което пиша си е негов проблем.
Руските кинескопи особенно московските се славеха с изключително некачественна изработка и утечки в пушките,Луминофора им беше с по добро качество.Минските имаха добра катодна група обаче лошо изработена маска.Тия кинескопи бяха на светлинни години от тринитроните на Sony.
По отношение на кинескопа електроните серия 380 само гламавите не разбраха от коя тръба на Philips е съдран.Само че и той като останалите неща издялан с брадвата!По качество не се доближава от никъде.
Великолепните съветски кондензатори също са отделна тема.
Даже гордостта на съветския автопром Москвич 412 е с двигател УЗАМ-412 е съдран от двигателя на BMW-M10 от 1961 г.Обаче изкопиран крайно лошо.От немскатата прецизност и следа не остана :)

Забравих  да добавя ТУ-4 това е единственния руски самолет с инчови резби!Метрични там няма,изкопиран е насляпо :)

Валери,опитах се да кача снимките на лампите пак.Сега как са.Наложи се да редактирам :)
« Последна редакция: 07 Август, 2014, 18:46:35 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #24 -: 07 Август, 2014, 19:47:47 »
Тия за които са били произвеждани тия технически недуразумения наречени "телевизори и радиоапарати  маде ин СССР" не са гледани от собственниците си като експонати.Псували са ги мъкнейки ги на ремонт :)
Съжалявам за неточното изказване, като съм писал боклуци, но ако аз лично ако трябва да си направя извод за руската техника от горния цитат преразказано с една дума това гласи - боклуци. Просто такова впечатление си оставил в мен с това изказване, и съм го преразказал неточно, но мисля че смисъла се е запазил :).
Знам много добре че механиката на Вега 326 е произведена в Унгария от фирма BRG както съм писал и в една друга тема. Поправял съм и японски касетофони и просто впечатлението ми е че Вега-та не е по-зле, това е! Електрониката й е на ниво, превключвателите не правят проблеми, механиката все още е добре за годините си. Е, да МОНО е, но това за модел 77ма година може да се приеме за нормално. Вярно малко по-дървен е като цяло, но мога да ти кажа че при просвирване на една и съща касета на него и на друг 30 годишен японски касетофон Хитачи на Вега-та има много по-добри високи, може и да е износена главата на Хитачи-то не знам. Освен това поради кофти превключватели макар всичките ми опити да го свестя Хитачи-то се самовъзбужда свисти, и не знам още какви дивотии прави. Просто всяка техника си старее и японската не прави изключение, не дейте да я възвеличавате повече от колкото е необходимо. Това което никога не съм отричал е че руските електролитни кондензатори са боклуци, някои руски цветни кинескопи също. Японските електролитни кондензатори и кинескопите Сони са велики, няма две мнения! И сигурно е че руските телевизори са стояли по сервизите, а колко стояха по сервизите японските и други „вражески“ марки през 90те години? Ако чак толкова не са се разваляли то трябва сервизите да са пропаднали след излизането от употреба на руските телевизори. Това как е копиран двигателя на Москвич 412 и дали са постигнати целите е друг въпрос. Според мен щом изкарват по над 200 хиляди километра и до днес има хора които си ги карат, целите са постигнати. Не било прецизно като на БМВ-то, да, но е и на друга цена, а пак служи.
И уточнявам че не искам да се заяждам с никого, нито да обиждам някого. Просто водя спор представяйки доводите си и моята гледна точка, не мисля че съм написал нещо обидно към някого. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #25 -: 07 Август, 2014, 20:19:47 »
Това е съвършенно вярно,превключвателите на японските касетни магнитовони и прочие дръжкофони с радио или без него бързо се развалят.Руските са по добри колкото и невероятно да звучи това.Приемника Сокол 308 примерно превключвател подобен по кинематика на японските,Сокол 403 е същата работа.Обаче ако става дума за Сокол 4 производство началото на 70-те там има военпромски галетен превключвател барабанен тип с голяма надеждност.Селга,Альпинист и подобни джобни приемници не могат да се похвалят с такава сигурност.

Валери аз ще се опитам да намеря списъка на всички игри производство на Зеленогорск.Списъка който качих не е пълен.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #26 -: 07 Август, 2014, 21:05:47 »
Тук мисля че става въпрос за две коренно различни системи, за два коренно различни пазара - планов и пазарен. Не може човек който е чакал 30 години за кола да си я купи и на 5-тата година да трябва да я хвърли на боклука. Същото е с телевизорите - съветски телевизор от 1965г. даден за ремонт 1985 година. Ремонтопригодността, дълговечността и екслоатационният срок на едните и другите е заложен различно. Един японски телевизор например е проектиран за 10 годишен експлоатационен срок. Купен е 1986 и се разваля 1995. Един "Електрон" (примерно) е проектиран за 20 годишен експлоатационен срок. Купен 1984 и се разваля 1990 година...И така.
 Интересното за мен е че през осемдесетте години електрониката от източния блок започва да става малко по-конкурентноспособна. Навлизат пластмасовите кутии, шаситата започват да са "едноплаткови", множеството 3 милиметрови гайки и винтове започват да изчезват  :D и така нататък. Другото което е според мен, почти е нямало професионална, пак казвам професионална сфера в която да се използват технологии от източния блок. Говоря за звукозапис, радио, телевизия... Доста заводи са разчитали на западна технология - Японска, Немска, Френска.... и някои от тях са конкурентноспособни до ден днешен въпреки че са на по 40 години.
И аз не отхвърлям съветската техника от този период. Има разбира се и доста сфери в които са открити нови работи, като космонавтика, авиация...
Просто пак казвам тук става въпрос за две различни системи, за два различни пазара. От там идват различията. :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #27 -: 07 Август, 2014, 21:48:02 »
Асене, сега виждам снимките, предните ги виждам само като ползвам мозилата, с експлоръра не се виждат. Да не превъзнасяме толкова руската електроника и автомобили през социализма, не беше на нивото на Запада и Япония. Нали знаете оня стар виц как японците и руснаците проверяват колите, т.е. дали вратите и прозорците им се уплътняват: японците затварят котка в колата, ако на сутринта котката е умряла от задушаване значи е добре, руснаците също затварят котка в колата, на сутринта ако котката не е избягала също е добре  :) . Или да внимаваме руският ТВ да не е произведен в понеделник  :) .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #28 -: 07 Август, 2014, 22:51:17 »
Има такова нещо че руската битова техника е малко по-грубовата от западната, но това не й пречи да си изпълнява задачата за която е произведена. Относно колите, наистина не са с качеството на западните, но и цената им не е такава. не може да очакваш кола която струва 4 500 лева да е също така прецизно изпълнена и изпипана като кола струваща над 30 000 лева. И не разбрах руските коли ли се карат само 5 години след закупуването им... защо при това положение по улиците ни все още се срещат Жигулита, Лади и Москвичи. Не знаех че са изминали само 5 години от 72-ра година :) Да не говорим колко струва поддръжката на западните коли сравнена с тая на руските.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #29 -: 07 Август, 2014, 23:10:36 »
Добре, че не сме автомобилен форум...

СССР-ските  колици са супер... Не е предвидено след 10-тина години употреба основни части от интериора да се самонадробяват на прах... като някой западни. Тук изобщо нямам предвид: Фиат, Форд, Рено, итн  :D :D :D...

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |