| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как в СССР са копирали електрониката  (Прочетена 22876 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #30 -: 08 Август, 2014, 11:08:13 »
Абе че бяха зле руснаците в техниката за бита, няма какво да спорим. Не бяха чували за 3-проводни кабели и зануляване! Всичките им домакински уреди се захранваха е 2 тънки жички!!!
За телевизорите им какво да кажа, нямат аналог в света!!! От друга страна пък добре че са ги правили така че сега често се срещат ТС180, 200, 270... Идеални поне за моите разработки!!! :D :D :D :

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #31 -: 08 Август, 2014, 11:33:00 »
Едно време никой не е имал представа, че тези неща са взаимствани от американски фирми, но факт е че Русия и бившия СССР никога не са били по-напред в технологиите от техните противници в студената война. Сега положението не е много по-различно, даже разликите в технологичния напредък на запада спрямо Русия, се увеличават драстично.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #32 -: 08 Август, 2014, 14:10:40 »
Братята американци с нищо нямаше да се похвалят ако в края на войната не бяха прибрали най светлите умове на Германия.Примерно Фон Браун и компания.Аз не искам,предполагам и вие да изпадаме в някаква говорилня за коя политика е била по правилна и на кого сопата е била по дълга :D Едно време имаше един такъв лаф Philips го създават японците го пускат масово на пазара.Руснаците в СССР също се опитваха да си откъснат своето парче от баницата и това си беше нормално за времето.Преди няколко поста пуснах за пример LS50 и руския и клонинг ГУ50.Тази лампа и сега масово я правят братята китайци,не знам колко качественно обаче.Руската си беше и е изключително надеждна лампа.То Пичагата правилно забеляза,добре че не сме автомобилен форум,и мотора Урал ще трябва да споменем че е пълно копие на боксера BMW R80 и Жигули ВАЗ 2101 е лицензно копие на Фиат 124 от 1966 г.

Според мен тук трябва да се споменат два уникални телевизора които представляват голяма колекционерска рядкост.Немският EFu T1 и руските клонове  Ленинград Т1 от 1946 г. По късните Ленинград Т2 и Москвич Т-1 също много приличат.
Повече за това пишат руснаците тук,
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=6837
Може да е интересно :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #33 -: 08 Август, 2014, 19:00:19 »
Абе не само руснаците са правили телевизори кютуци с висока консумирана мощност. Хамериканците имат доста лампови цветни телевизори от 50те и 60те консумиращи по 400 вата и не по-леки от руските, така че не е кой знае колко страшно, това че ние не сме имали не значи че техните са уникални :) И как от копирането на техниката в оплюването на руската битова техника го докарахме до тънките проводници за захранване на електроуредите?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #34 -: 08 Август, 2014, 19:26:26 »
Мано копирането на американски лампи не е ставало нелегално,всички лампи от окталната серия произвеждани от американски фирми са се произвеждали съвсем легално в СССР.Договорът наем срещу заем,Лендлиз.Първо са били масово внасяни по линия на лендлиза,после са били произвеждани в русия по оригинална американска технология.И така до 1945 гордина есента,после си развалят отношенията.Технологично има някакъв паритет до към 1970 г.Разговорите на темата лендлиз бяха табу,то и сега не е особенно приятна на определена катогория хора.Вижте тук.Валерий Борисович Громов беше пуснал същата тема в краснодарския сайт обаче там предизвика много брожения и беше премахната да не се дразнят особенно твърдолинейните :D
Иначе Валерий Громов RA3CC е повече историк отколкото радиолюбител.Направил е много за музея на РККА.
http://forum.qrz.ru/lend-liz-i-zakupki-amtorga/17071-lend-liz-morskaya-apparatura.html

Неактивен lz1tar

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Пловдив
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #35 -: 04 Септември, 2014, 22:33:44 »
попадали са ми в ръцете преди много години Универсум от 1982г(с дистанционно) ,прототип на Електрон 380(без дистанционно).Също доскоро имах един Финлукс(1980г.)-тъщата го подари на едни роми(цигани),по  външен вид и разположение на платки и принцип също беше 1:1 с Електрон380.Отварял съм и нещо немско много старо от 70-те само на тиристори-прототипа на рУБИН ц202 (не подлежаха на ремонт и сходимост на цветовете).Ако някои е отварял Руския саит   Радиомузей секция ленд-лиз ще види прототипите на Р-311,Р-820,Р-107 и други.Армейската легенда гласи,че прототипа на Р-405(Р-401) е създаден от немците преди 1939г.,имали са трасе Берлин-Атина на ДМВ(470 MHz),в БА ги ползвахме до 2003г.

Неактивен lz1tar

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Пловдив
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #36 -: 04 Септември, 2014, 22:38:38 »
Между другото и ИМКО (Правец ) си бяха Епъл.Но Епъл не държаха руския пазар ,а го държаха ПРАВЕЦ,какво стана след 1990г няма да коментираме

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #37 -: 04 Септември, 2014, 22:43:16 »
...................Отварял съм и нещо немско много старо от 70-те само на тиристори-прототипа на рУБИН ц202 ...............

ТВ само на тиристори ??? Искам да го видя ! :D
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #38 -: 04 Септември, 2014, 22:52:12 »
Правец 8С съдран от Apple II :) руснаците също го копираха.Не знам руското копие как се казва.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #39 -: 04 Септември, 2014, 23:25:14 »
Иначе Валерий Громов RA3CC е повече историк отколкото радиолюбител.Направил е много за музея на РККА.
Ако Громов прочете това, ще се засегне. Музеят не е на РККА. Точното наименование е "Радиомузей РКК" - РКК е името на фирмата, която е създала музея. ООО "РКК" е частна фирма и се занимава с разработка и производство на радиооборудване за служебни връзки със седалище в Москва.  Макар че това е честа грешка, Громов винаги реагира на нея.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #40 -: 04 Септември, 2014, 23:53:10 »
Правец 8С съдран от Apple II :) руснаците също го копираха.Не знам руското копие как се казва.
За БГ кражбите ще направя отделна тема. Само за уточнение - Правец 82 е Apple ][, не Правец 8С. Руското копие се казва Ахат (Агат на руски) но не е 100% програмно съвместимо с Apple.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #41 -: 05 Септември, 2014, 02:04:08 »
И аз на времето си мислех че руснаците имат някакви свои разработки на ниво докато не постъпих в БАН и не станах участник в процеса на активното крадене на нухау чрез такива държави като нашата,които имаха достъп до второ направление.Лошото е че има млади хора,като  origo например,на които няма кой да им разкаже истината,и все още се заблуждават.Историята на руснаците много прилича на македонската - нали знаете че първия човек се нарича "македон"!
0878640251

близо до София

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #42 -: 05 Септември, 2014, 07:29:33 »
неотменими условия за "разработка" са екип със солиден бекграунд, т.е. солидни знания и опит, финансиране на разработката, ясно задание (цел) и естествено нужната им база.
В соц "икономиката" (в която до голяма степен продължаваме да битуваме) тези условия липсват ;) каква разработка очаквате? когато заданието е да се произведе да кажем телевизор, в нашия завод, с наличната база, а авторски права и конкуренция няма, естествения резултат е клонинг на съществуващо изделие със соц компоненти...
лицензните изделия също са продукт на вдъхновение "свише" т.е. партията определя за приоритет производството на да кажем ... компютри, строи се завод, купува се лиценз и воала :)
колкото и опростенческо да е разсъждението ми, е в основата си тъжно вярно...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #43 -: 05 Септември, 2014, 09:09:55 »
.....Точното наименование е "Радиомузей РКК" - РКК е името на фирмата, която е създала музея. ООО "РКК" е частна фирма и се занимава с разработка и производство на радиооборудване за служебни връзки със седалище в Москва.  Макар че това е честа грешка, Громов винаги реагира на нея.

Да грешката е моя,сложих още едно а по инерция :)



Относно копията на процесори в бившия СССР.Най копиран вероятно е Zilog Z80.Руснаците им казват аналози.До колко са обаче е много спорен въпрос :) Били са най малко четири,
T34B с керамичен корпус и позлатени изводи.Няма точни данни обаче се смята за пълен аналог на Z80.
KP1858BM1 - смята се за съвместим  с Z80A
KM1582BM2-0100...........въпреки наименованието си KM за керамичен корпус има пластмасов DIP корпус.
KP1858BM3 или KM1582BM3 така и не стигнал до серийно производство.

Имаше и аналог на 6502,българския СМ630 на 1 мхц.Руски със сигурност има.Не му знам обаче модела.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Как в СССР са копирали електрониката
« Отговор #44 -: 05 Септември, 2014, 14:53:39 »
Малко става вече на спам темата, но и аз да се намеся. Роден съм 81-ва , но това ми стигаше да видя и си изградя мнение за запада и изтока. Щастлив съм, че  ми се е паднало да бъда роден тук и сега да живее в България , а не в СССР или Русия. Прилагам една снимка...тя казва всичко :) Жалко , че родените след 89-та са слепи за някой неща.. не са ги връщали от училище, ако не са били със синята или червената връзка на врата...като мен  :lol:
17937-0
« Последна редакция: 05 Септември, 2014, 15:44:22 от Gabo »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |