| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Selena B216 - ново попълнение  (Прочетена 15393 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Selena B216 - ново попълнение
« -: 25 Май, 2015, 23:37:53 »
Здравейте!Да се похваля с новата ми придобивка Selena B 216.Направо е като нова-и външно и от вътре.Почистих я основно,смазах осите на въздушния кондензатор и някоя друга ролка по скалния механизъм.Наложи се да подменя и двете лампички (бяха изгорели),видях,че са по 2.5 V и врътнах две нови 2.5 V, 0.3 А - да ама не,не светнаха.Взех една от оригиналните (изгорелите) и видях,че са по 2.5 V. обаче с много малък ампераж - 0.0026 A.Не намерих такива никъде и се сетих,че имах някъде едни по 2.5 V ,0.0030 А но само лампичка без фасонка,От изгорелите взех фасонките,запоих лампичките и ги врътнах - светнаха.Не знам колко силно трябва да светят,но за мен тези светят прилично(на тъмно скалата е добре осветена,прозорчето за вълновия обхват и тунинг идникаторчето се виждат добре).Единственото нещо,което липсва е захранващият кабел с буксата.В гнездото където влиза буксата има отвор между крачетата и през него прокарах един кабел и го свързах към изводите на трансформатора,стана добре,защото не исках да пробивам задния капак и ако намеря такава букса ще махна кабела без следи.Радиото работи много добре на всички честоти,на УКВ хваща от 87.6 MHz(Zorana) до 96.2 MHz (The Voice).Ето снимки:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #1 -: 26 Май, 2015, 07:19:47 »
Да е честит! Имам същото, стабилен и качествен приемник, вече не се снае колко години е до мен без никакви проблеми. Едни контакти му чистих и това беше.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #2 -: 26 Май, 2015, 10:53:04 »
Честито! Прекрасен приемник е Селена-та. Срещнал си се със проблема с крушките, той е сериозен с всички Селени защото такива крушки поне в днешно време много трудно се намират, затова аз напоследък практикувам да заменя крушките със жълти светодиоди с подходящо токоограничаващо съпротивление и ефекта е много добър, почти не си личи че не са крушки, светлината е почти същата като цвят. Относно УКВ приемаш по огледална честота тези станции, защото оригиналния обхват на Селена-та е друг. Затова не приемаш всички станции а и тези които приемаш са с доста ниска чувствителност. Може да се пренастрои УКВ тунера (алуминиевата кутийка) така че да покрива идеално целия съвременен обхват с добра чувствителност, и тогава ще разбереш какво може Селена-та, но не ти препоръчвам да се захващаш с пренастройката ако нямаш опит в тази работа. Имам един пренастроен УКВ блок с три транзистора, ако имаш желание може някой ден да се разберем да ти го монтирам на Селена-та.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #3 -: 26 Май, 2015, 11:13:26 »
Оригиналните крушки са 2.5 Волта, 0.068 Ампера, свързани последователно. Обикновено изгаря едната, напрежението се ограничава от един резистор. Браво за Селената  :good: , и аз имам няколко перфектни Селени.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #4 -: 27 Май, 2015, 22:43:10 »
Благодаря ви  :)!С прибрана антена на УКВ хваща само 2-3 станции ясно и силно другите са тихи,но с изцяло разпъната антена нещата са коренно различни-всички станции от диапазона който съм написал са с отлично качество.Забравих да спомена,че смазах пластините (WD 40) на превключвателя на честотите,защото пращеше при смяна и сега е екстра - не се чува нищо.За сега ще го оставя така УКВ-то,но ще имам предвид Origo при евентуална корекция на диапазона  :hi:   

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #5 -: 27 Май, 2015, 23:07:11 »
Мда, явно някой все пак е въртял сърцевините на блока щом хващаш станциите „по огледална честота“ с достатъчно добра чувствителност. Или просто имаш пряка видимост към кулата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #6 -: 27 Май, 2015, 23:14:47 »
Ако имаш предвид телевизионната кула - да близо съм в Лозенец до физико-математическия факултет на Джеймс Баучер :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #7 -: 27 Май, 2015, 23:25:13 »
Да за кулата на бул. Пейо Яворов става въпрос, това обяснява защо приемаш така добре станциите по огледална честота. С пренастройка на УКВ така ще се отпуши че няма да ти се вярва, вероятно ще хващаш всички станции с прибрана антена.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Selena B 216 пренастроена
« Отговор #8 -: 29 Юли, 2016, 23:16:06 »
Здравейте!Селената вече е с пренастроен FM тунер,работи отлично благодарение на колегата Origo  :hi:.Преди да сваля платката се замислих как да застопоря колелото с кордата,за да не се размести всичко и за пет минути направих една стойка от някакво желязо със същия диаметър като оста на променливия,хванах я с болт на мястото на колчето и застопорих стабилно колелото на същото положение на което си седи.След като платката беше готова (пренастроена) я монтирах много лесно и бързо благодарение на тази стойка,само преместих колелото пак на оста на променливия,синхронизирах двата променливи да се отварят и затварят до край и стегнах колелото.Радиото пее по цял ден и всияки му се радват много.Още веднъж благодарности на Origo.Малко снимки на пренастроения вече тунер. :drinks: 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #9 -: 29 Юли, 2016, 23:40:06 »
Честито! Да си я ползваш със здраве и да те радва дълги години! С подобаваща поддръжка ще ти служи чак до края на аналоговото радио излъчване (дано това не е много скоро).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #10 -: 30 Юли, 2016, 08:12:58 »
Браво, гениално е и решението за колелото на кордата. Аз се бях квалифицирал преди време, за сваляне и поставяне на кордата, не е трудно. Понякога съм слагал и друг УКВ блок временно, да придържа кордата докато пренастройвам блока. Иначе, честито, Селената е хубаво радио, проблемни и са електролитите, и на този модел малките керамични кондензаторчета на трептящите кръгове на платката в частта УКВ. Квадратните червени кондензатори, също понякога имат утечки, но по-рядко се случва. Обсъждани са във форума тези проблеми.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #11 -: 30 Юли, 2016, 10:29:51 »
Аз така като гледам снимките на платката с МЧУ май тук е с тръбни кондензаторчета, което и обяснява факта защо още работи за разлика от онези с мъничките червенички кондензаторчета които обикновено сдават багажа. Не бих казал точно че електролитите на Селената са голям проблем. Е, да след 30 години има вече около 20% от тях които са позасъхнали но не е нещо фатално, скоро мерих електролитите на две селени B211 и нито един не беше на ниво „фатално належаща смяна“ по-скоро 20% от тях бяха „леко тръгнали“ но може да се изчака поне още 10-тина години със смяната ако няма проблеми с работата. Особено по-големите от тях - тези в захранването и разделителния на изхода на МЧУ дори в момента са по-добре от съвременните китайци.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #12 -: 10 Август, 2016, 12:29:01 »
Селена с FM обхват от 87.5 до 108 MHz e друга бира не само в летните жеги !  :drinks:

Пожелавам много години да се радваш на този достоен за уважение радиоприемник, независимо от дребните и понякога досадни проблеми, които създава поради "старост". Да не забравяме обаче, че възрастта не е порок!

Предстои ми пренастройка на УКВ блок на Селена В-216 и се интересувам от опита на всеки в тази област, във връзка с точните стойности на кондензаторите, резисторите (съпротивленията) и евентуалната промяна на броя на навивките на бобините на УКВ-блока. Предполагам, че това ще бъде от полза и за други желаещи да "модернизират" своите Селени, независимо от публикуваната разнообразна информация до сега.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #13 -: 10 Август, 2016, 16:53:31 »
За Селената на ivcho1996 схемата на УКВ тунера беше точно като тази тук:
57019-0
Описвам процедурата по пренастройка като казвам какви уреди използвам и цитирам елементите по номерацията във схемата която съм прикачил.
Използвани уреди:
1.МЧУ от китайски радиокасетофон с пиезокерамичен филтър на входа - много важно да се ползва такъв в процеса на пренастройка а не собствения МЧУ на Селената който може да е разстроен от годините. Това МЧУ има и изход с постоянно напрежение пропорционално на силата на входния сигнал (също задължително и много полезно).
2.Честотомер цифрова скала изпълнен с LC7265 и LB3500. Това са самия чип честотомер и предварителен делител на 8. Предназначението им е точно това - цифрова скала за радиоприемник с аналогова настройка. Предимство в случая е че LB3500 има чувствителен вход и „прихваща“ хетеродинната честота без физическа връзка, само доближавам проводника от входа на схемата до осцилаторната бобина L4 и се прихваща сигнала още от 1-2 см разстояние. Такъв честотомер може да си сглобиш сам (не купувай LB3500 от Елимекс ментета са изпитано, аз купих после от Пулсатор и нещата заспаха) или да изкормиш от някое старо радио с аналогова настройка и цифрова скала. Имаше и такива с LCD дисплей по магазините за левче някога. Предимство на честотомера е че може да се програмира да прибавя или да вади 10.7MHz като по този начин дори не трябва да смяташ на ум колко ти е покривания обхват, направо си го виждаш. Трябва да отбележа че всички настройки по тунера се правят като платката е завинтена за металната си основа (или такава от друг тунер от този вид). Окончателната фин настройка се прави и със затворено алуминиево капаче. До тук с апаратурата и постановката.
Смених първо всички кондензатори съобразно табличката дадена в схемата която съм прикачил. Първата работа е да се вкара хетеродина в желания диапазон и да се възбужда уверено в целия обхват (да не гасне). Захранвам тунера външно с 4.5 волта и меря с честотомера какво покрива, обхвата беше ниско и не можеше да се компенсира само със сърцевината на L4. Развих една навивка от студения край на L4 (по схемата долния край с точката а на платката също долния край на ядрото най-близката част до платката) и обхвата на покритие стана около 82 - 110. Очевидно C18 който по табличката казват да бъде сменен със 100 пико фарада идва прекалено голям. Върнах оригиналния който в конкретния тунер беше 56 пико. Долния край на обхвата сега стана добре но нагоре пак отиваше високо, там вече честотата се ограничава със стойността на C22 който се препоръчва да се премахне (и на много тунери точно съм го премахвал) тук обаче се наложи да сложа 1пикофарад. С малко донастройка на сърцевината на осцилаторната бобина вкарах хетеродина в обхват 86.8 - 108.6 (за мен това е прекрасен резултат с малко повече от половин мегахерц запас и отгоре и отдолу) оставяме хетеродина така и повече не го пипаме. Ако при настройката в някаква част от обхвата хетеродина гасне (обикновено под определена честота гасне) то трябва да се увеличи малко стойността на кондензатора C12 така че в целия диапазон да осцилира уверено. При мен такова нещо не се наложи, работеше си дори с голям запас отдолу. Ако се налага фина корекция на честотата на хетеродина в посока увеличение а не става само със сърцевината може да се отдалечи още една навивка от студения край на бобината - просто да се свали част от навивката с един канал надолу върху тялото. Та вече сме направили хетеродина и  преминаваме към колекторниа кръг на УВЧ (L3 на платката, на схемата не е надписана бобината (тази в колектора на V1)). Вече захранваме тунера свързан към входа на китайското МЧУ. Слушаме НЧ изхода от МЧУ с някакъв усилвател и следим напрежението пропорционално на силата на сигнала с цифров мултицет. Закачаме парче кабел за антена на тунера и започваме да слушаме станциите които се хващат по обхвата. Избираме някоя станция (засега няма значение в коя част на обхвата) и със сърцевината на L3 търсим максимум в напрежението излизащо от МЧУ (на слух тази настройка е почти невъзможна). В случая такъв максимем в редовния ход на феритната сърцевина не се наблюдаваше. Само при изваждане на ядрото изцяло от бобината имаше повишение но пак не достатъчно. Следва развиване на една навивка от L3 от студения край (долния по схемата (с точката) по платката също долния край на ядрото). Пак пускаме тунера, хващаме подходяща средно силна станция в началото на обхвата (до 90 мегахерца) и с ядрото на бобината търсим максимум, такъв този път беше намерен в редовния ход на ядрото. Отиваме след това и хващаме средно силна станция в горния край на обхвата (над 105 мегахерца) и настройваме тримера C7 за максимум. Може да се върнем пак долу да видим има ли нужда от донастройка на сърцевината на бобината, но задължително последното пипано нещо трябва да е кондензатора в горната част на обхвата. Сега вече спрягането е направено. Следват входните бобини L1-L2. Тук понякога се налага развиване на навивка но в конкретния случай не беше така. Тунера се пуска да приема станция в средата на обхвата (около 97 - 98 мегахерца) С въртене на феритната сърцевина и пълното й изваждане сигнала само намаляваше. Значи излиза че резонансната честота на този кръг е висока. само при напълно центрирана в бобината сърцевина се наблюдава по-високо ниво на сигнала но ние търсим максимум точка след която сигнала да започне да намалява. Наложи се да увелича C2 и C3 на съответно 20 пико и 36.3 пико (33 пико в паралел с 3.3 пико). Така вече се хвана максимум в силата на сигнала. Остава само да бъдат донастроени междинночестотните бобини L5 и L6. Тук няма значение в коя част на обхвата е станцията която ще изберем, но трябва пак да е със средна сила на сигнала. Въртим L5 и търсим максимум, след това търсим максимум с L6, с това се налага отново да се върнем на L5 и отново да намерим максимума и отново после на L6 и така 2-3-4 пъти докато максимума на двете бобини съвпадне т.е. която и от двете сърцевини да завъртим да се наблюдава намаляване в силата на сигнала. Всички описани до тук настройки лично аз правя със затворено алуминиево капаче (така е и редно да се правят). Ако МЧ кръговете са били доста в страни от точната настройка това може да ни е попречило да извършим точно и лесно всички останали настройки описани до тук, така че ако е такъв случая може да се върнем и да дооправим ако се налага спрягането с L3 и C7 по описания начин и настройката на входните бобини L1-L2. С това тунера вече е отлично настроен и е готов да заеме мястото си радиоприемника. Ако по обхвата има прекалено много свистове или станции които не трябва да се чуват там е възможно амплитудата на хетеродина да е твърде голяма - в такъв случай може да се намали стойността на C12 като същевременно се провери дали хетеродина не гасне в ниските части на обхвата и съответно се повторят всички настройки описани след това. Понякога свистове и станции не на местата си съм имал и заради самовъзбуждане на УВЧ особено такова нещо ме се случи на един тунер с германиеви транзистори. Особено при откачане на антената се чуваше как се получават проблемите. Наложи се увеличаване на стойността на R3 по схемата на тази Селена (но това на тунер със силициеви транзистори не ми се е случвало така че мисля нямаш грижи от там). От там нататък вече може да се наложи настройка на самия МЧУ на Селената и на кръга на дробния детектор (на повечето Селени се налага да се направи и поради лошата такава настройка не звучат достатъчно добре) Тази настройка предлагам обаче да се прави само със УКВ ЧМ сигнал генератор, всякакви други методи на слух и т.н. мисля че ще дадат по-лоши резултати но не знам. Успех, ако имаш други въпроси сега или в процеса на пренастройката ще помагам със съвети. Ако администраторите решат може да отцепят мнението в темата за пренастройка на такива тунери, ако пък не да си остане тук - тяхна преценка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Selena B216 - ново попълнение
« Отговор #14 -: 17 Август, 2016, 20:38:20 »
Ориго, бате, разцепваш колко знаеш за тях! Моята ме чака да я направя.  :drinks: Хубави летни дни на всички почиващи!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
316 Прегледи
Последна публикация 27 Август, 2022, 08:15:33
от rolling_heads
1 Отговора
576 Прегледи
Последна публикация 15 Ноември, 2022, 10:38:15
от rolling_heads
0 Отговора
331 Прегледи
Последна публикация 05 Юли, 2023, 13:48:02
от rolling_heads
0 Отговора
360 Прегледи
Последна публикация 05 Юли, 2023, 13:57:15
от rolling_heads
0 Отговора
317 Прегледи
Последна публикация 01 Август, 2023, 16:41:26
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |