| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една мистерия!  (Прочетена 2981 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Една мистерия!
« -: 11 Август, 2015, 19:14:29 »
Така, на пръв поглед всичко е ясно. Имаме каталог от 1964 г., издание на СЗ Ворошилов, описващ телевизора Рила (първите два прикачени файла). Описан е така категорично, сякаш вече се намира в производство.
По-долу - статия от български всекидневник от 1968 г., описващ нови разработки на завода, и е казано, че този телевизор ще се появи в производство през 1969 г.
И накрая снимката (наистина с твърде лошо качество) във вестника, която обаче показва нещо доста подобно на Хемус (въпреки че той няма ,,предпазно стъкло" - разб. плексиглас).
Последно телевизорът Рила откога се произвежда и възможно ли е журналята да са сбъркали едната планина с другата? Или каталогът тръби за нещо в бъдеще, или?...
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Една мистерия!
« Отговор #1 -: 11 Август, 2015, 23:02:20 »
Напълно възможно да е просто някакъв неосъществен идеен проект, въпреки, че знаем за серията "географски" приемници родно производство. Като чета какви екстри е имал и като ги сравня с днешните екстри на телевизорите ми идва на ум колко по-сложна е станала техниката и колко по - прост изказът на термините.  :D Последната снимка наистина е с лошо качество, но на мен сякаш ми се струва да има предпазен плексиглас ("перциглас" както казваха едно време  :D)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една мистерия!
« Отговор #2 -: 11 Август, 2015, 23:40:16 »
Термините са си същите, просто не се употребяват в съвременната техника тези понятия. Не бих казал че е станала по-сложна, какво сложно има в един процесор дето прави всички обработки софтуерно? За мен техниката е станала много по-безлична, студена и скучна. Няма ги сочните аналогови и импулсни схеми. Най-много някой честотен преобразувател, и след него едно АЦП и до там с аналоговите сигнали. Никаква схемотехника.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Една мистерия!
« Отговор #3 -: 31 Юли, 2021, 19:05:52 »
Имах управлението на телевизора-бутони, потенциометри, кабелаж.Оставих го там където работех последно.Незнам дали е произвеждан серийно, но са правили някаква подготовка за това. Имахме достъп до браковъчен склад на Ворошилов и пулта е взет от там .Ще направя опит-запитване-ако не са изчистили всички мои боклуци и го открия ще пусна снимки. Знам го като РИЛА.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |