| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радиоприемник Комсомолец  (Прочетена 16283 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #30 -: 24 Януари, 2013, 16:47:14 »
 Комсомолците ще почакат, защото вчера ми донесоха две Тесли - 606 и 504, а на една Олимпия още не мога да събера инат да и вържа кордата на скалата.....въпреки, че тук намерих схемата.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #31 -: 24 Януари, 2013, 19:05:23 »
Във връзка с офазяването на шасито, няма нужда от измервания. Вижте на схемата най-дясната вертикална линия как е свързана директно със шасито от захранването. Някои колеги слагаха контакти "Шуко" и свързваха нулата винаги да е на маса при приемниците , при които имаше опасност от офазяване.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #32 -: 24 Януари, 2013, 19:44:08 »
Вариянтза обезопасяване на такъв приемник е като използвате шуко щепсъл със един щекер.
Като изводът който отива на корпуса на приемника да се свърже към зануляващите пластини на щепсъла,а другият на единият щекер.
При това свързване ако не заработи радиото трябва да се обърне щепсъла.
ОПАСНСНО е ако контакта не е занулен-ПРИЕМНИКА СЕ ОФАЗЯВА :diablo:.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #33 -: 24 Януари, 2013, 21:25:28 »
Абе, навийте си един разделящ. Всеки ще намери стар траф, пък може и с изправна първична и остава малко работа. Може да се навият компенсиращи и ще бъде универсален. Това чудо може да се ползва постоянно и даже за приемници с трансформатори. Бях почти бебе когато си направих такъв. Още по-универсален е - 350 вата с вторична от 0 до 350 волта през един волт.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #34 -: 25 Януари, 2013, 15:52:23 »
Леле Божичко,ти верно ли си извел 350 извода-това да го видя няма да го повярвам!
0878640251

близо до София

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #35 -: 25 Януари, 2013, 18:06:59 »
Леле Божичко,ти верно ли си извел 350 извода-това да го видя няма да го повярвам!
Защо се удивляваш? Нормално е. Но тук влиза в сила девиза от подписа ти: "Защо да е просто като може да е сложно!".

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #36 -: 25 Януари, 2013, 21:23:44 »
Леле Божичко,ти верно ли си извел 350 извода-това да го видя няма да го повярвам!

А стига, бе!  :D
Три броя галети - 0 - 300 през 50 волта, 0 - 45 през 5 волта и 0 - 4 през 1 волт.  :hi: :D

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #37 -: 25 Януари, 2013, 21:38:11 »
Аз пък на времето вместо да навивам си направих разделителен траф от два свързани насрещно 500 вт.трафове 220/42 в.каквито се намират на всяка крачка и се получи страхотно устройство,само дето тежи 20 кг.
0878640251

близо до София

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #38 -: 26 Януари, 2013, 15:00:23 »
С два трансформатора става двойноразделителен. Ще пробвам подобна комбинация с по-малки трансформатори само за анодното напрежение.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #39 -: 26 Януари, 2013, 15:28:08 »
Със тс-180 съм си направил разделителен като съм свързал всички вторични последователно.
Влючил съм в него осцилограф и поялник на 36в.Държи ги нормално.

Неактивен ssi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Sofia
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #40 -: 12 Февруари, 2013, 08:54:39 »
Здравейте! Може ли някой да ми помогне с информация?
Първо да попитам къде точно се свръзва крушката (тези вълнички на схемата са ми непознати), защото явно някой го е ремонтирал и е сложил крушка 6,3V. Естествено я е вързал на друго място, а не както по схемата.
Второ: Сигурни ли сте, че отпред е бил със златиста боя? Този който оправям в момента си беше с бакелитов цвят. В момента в който го сложих под топлата вода със сапун и стана целият като сребърен (някак си придоби бяло покритие), което се лющеше добре само с твърда четка.
Трето: Белият кант в момета е едно улейче. Поставя ли се в него нещо бяло (гума например), или самият улей се боядисва в бяло?
Четвърто: Как чистите шасито и променливия кондензатор? В момента цялото е в лепкава прах и тук-там ръжда. Ако използвам вода се страхувам, че ще ръждяса още повече.
Пето: Стъклото за скалата. Някои знаци от принтнатото от вътрешната му страна направо се разпадат. Дори не дават да ги докосвам. Смятате ли, че мога да пръсна един слой безцветен лак и да ги запечатам колкото са останали, защото при сглобяването ще се изтъркат тотално? Дори не мога да го измия и да го обезмасля преди пръскането... ???
Имам още въпроси, но по-нататък. Искам да стане като излязъл от завода (почти  :D )

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #41 -: 12 Февруари, 2013, 14:55:23 »
Комсомолеца го има във вариант с бронз на предната страна и без такъв, само с бял кант в улея. https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE+%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%81%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%86&hl=bg&client=firefox-a&hs=6Nb&tbo=d&rls=org.mozilla:bg:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=-joaUf3MFsvFswb2rIHYCQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=855
Скалата недей да я миеш с вода, защото ще остане само джама. Шасито можеш да го почистиш с мокри кърпички бебешки. Въздушния кондензатор го изчисти внимателно с въздух и внимавай да не го изкривиш(фабрично има закривени пластини, тях не ги изправяй).

Неактивен ssi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Sofia
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #42 -: 13 Февруари, 2013, 23:06:06 »
Благодаря за насоките!
Оказа се че този който го е ремонтирал е изкормил разни неща. Въздушния кондензатор направо задираше. Като и да е. Разглобих го и 4 часа се мъчих да го оправя. В момента се движи идеално и никъде не опира. Оказва се обаче, че L1 тотално липсва и са останали само парченца от намотката. Намотах 25 намотки над L2  и сложих 22n кондензатора. Хваща някакви станции, но трябва да ми каже някой какво представлява антената му на това радио.

За крушката също си остава проблема.. Сложена е 6,5V 0.34A . Единият и край е към 640 омовия резистор в захранването, но другият е сложех към 5-ти крак на UCH 81. Свети съвсем слабо, така, че едва ли там и е мястото.
Някакви идеи...???

Много съм зле...чак сега видях , че на капака си пише, че има извод за антена. Свързвам там другия край на 22nF..

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |