| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радиоприемник Комсомолец  (Прочетена 16285 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
радиоприемник Комсомолец
« -: 23 Януари, 2013, 10:50:19 »
днеска се сдобих с Камсамолец , работещ , позачистих го поизлъсках го ,хвана и някаква гъгнива станция ,приличаше на българска , което е нормално -  средновълновия обхват в Бг конкурира по дефицит на станции дълговълновия , ш требе се прави средновълнов предавател , както и да е  при теста ми направи вЧепетление ,че една от лампите доста се загрява - това е UCL82 , според схемата

това е лампа в блок НЧУ , също така се загрява, но по-малко и УЙ85 , това май е кенотрон - изправителна лампа , та бих искал да попитам нормално ли е уцеел-а и уя да заграват до степен да не може да ги пипнеш  или трябва да ги сменя ? :hi:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #1 -: 23 Януари, 2013, 11:13:15 »
Нормално е да загряват силно тези две лампи. Внимавай и да не е на фаза шасито ако ще го пипаш с ръка, бие ток  :) .
А иначе развесели ме как ги наричаш лампите, особено кенотрона  :lol: .

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #2 -: 23 Януари, 2013, 12:42:02 »
Кенотрона ми хареса .
Сега по тема та за загряването.
Много е важно да провериш състоянието на кондензаторитесвързани към 1-ва решетка на крайното стъпало.От това може да загрява лампата доста.Това е гибелно за нея.Провери си и напрежението на първа решетка.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #3 -: 23 Януари, 2013, 13:50:48 »
кондензатор свързан към първа решетка виждам един - 10 нано /обозначен със зелено 1 на снимката отдолу/, има и още един 22 нано свързан през 2 кила съпротивление /зелено 3/, има и един електролитен 4 микрофарада от анод към маса /2 зелено/ ,тия май трябва да ги проверя ала трябва да ги разпоя при меренето нали ?
напрежението на първа решетка трябва да измеря от точка 1 или 2 /в синьо/ към маса /3 синьо/ предполагам ?
имам и още един въпрос - ако реша да пусна сигнал от външен източник /мп3 плеър/ трябва да го подам в точки 1 и 2 в червено , т.е. на потенциометъра за усилване на звука , нали ,през някакъв кондензатор предполагам ?
благодаря предварително за съветите  :drinks:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #4 -: 23 Януари, 2013, 14:38:09 »
Разпояваш кондензаторите и ги мериш за утечка-това е най важно ,защото точно утечката в тях убива лампата.Сигнал от мп-3 можеш да подадеш на отбелязаните със червено точки.
Има и едно друго важно за пионера.Внимавай за офазяване на шасито.Ако мп-3 ти е със мрежово захранванеможеш да дадеш на късо през двата уреда и да замирише на АМПЕРИ ;)

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #5 -: 23 Януари, 2013, 15:03:54 »
Може без да разпояваш, да измериш в синята ти точка 2 дали има положително напрежение, т.е. с волтметъра нагласен на постоянен ток примерно на 20 волта, слагаш минура на шаси а плюса към тази точка 2. Ако ти покаже някакво положително напрежение 1, 2, 3 и тн. волта, тогава сменяш този кондензатор от 22 нано. Друго не пипай за сега.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #6 -: 23 Януари, 2013, 20:58:50 »
На това радио дето е безтрансформаторно захранването си е жив хазарт тая идея с плеера :) Един вид руска рулетка.
На тока тва му е кофтито че като те прасне не можеш да си го върнеш.Шасито може да се окаже офазено.Идеята е добра за радио с мрежов трансформатор.Може да го направиш ако захраниш радиото през разделителен трансформатор за безопастност.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #7 -: 23 Януари, 2013, 21:05:02 »
Ricarq има решение на офазяването, да не ходи по корпуса: Единс специален щепсел със само един шип... И няма начин за грешка.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #8 -: 23 Януари, 2013, 21:36:27 »
Да разбирам ли че от положението на щепсела в контакта , може да дойде фаза на шасито  :o, щото ако е тъй , утре пускам фиш , винаги спокойно съм пипал , и те на , още не ме е тресло безтрансворматорно радио  :drinks:

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #9 -: 23 Януари, 2013, 21:41:34 »
Да разбирам ли че от положението на щепсела в контакта , може да дойде фаза на шасито  :o, щото ако е тъй , утре пускам фиш , винаги спокойно съм пипал , и те на , още не ме е тресло безтрансворматорно радио  :drinks:

Точно така,единия край на захранването на тоя тип радиоприемници отива директно на шаси.Трябва да се ползва разделителен трансформатор след като се включва към него каквото и да е вързано галванически с шасито.Изобщо идеята не е добра

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #10 -: 23 Януари, 2013, 21:54:01 »
Считайте че следващият тото-милионер е пак от Перник - в мое лице  :rofl2: Никога не съм се съобразявал с това и не ме е тресъл ток от радио  8) Ама нъл знаете Господ кого пази  :dance:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #11 -: 23 Януари, 2013, 21:57:23 »
Сигурно си бил с гумени ботуши, затова не не си усетил тока  :D , ползвай фазомер занапред.

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #12 -: 23 Януари, 2013, 22:00:24 »
Тъй ще бъда , просто късмет  ???

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #13 -: 23 Януари, 2013, 22:00:56 »
Опасничко е :) внимавайте все пак :drinks:

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #14 -: 23 Януари, 2013, 22:10:39 »
Някой хора са късметлии! :) Аз направих цял разделителен траф заради тези приемници. Все уцелвах фазата на шаси!  Високото напрежение действа ободряващо, но може и да е фатално.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |