| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Балкантон  (Прочетена 23259 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Балкантон
« Отговор #15 -: 23 Април, 2016, 22:24:07 »
като отворихте темата, вижте какво аз имам в колекцията :D

А заглавията направо къртят..... като пример "Край стените на затвора" или "Песен на варненските политзатворници"
Не знам за смях ли е за плач ли е ....
 :crazy:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Балкантон
« Отговор #16 -: 23 Април, 2016, 22:28:02 »
Защо,имало е такива песни.Нека си останат,това е история.И аз имам в колекцията разни "политпросветни" песни.Намерих ги когато бившото ДКМС ги изхвърляше на боклука,и нищо прибрах ги.Почти пълен багажник на Трабант!Това беше преди повече от 25 години и си ги пазя.Плочите почти не са слушани,ако въобще някога са ги пускали.

Неактивен arni13

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
  • Населено място: Белене
Re: Балкантон
« Отговор #17 -: 23 Април, 2016, 23:02:04 »
И какво лошо има,аз имам рецитал за Георги Димитров,речта му на Лайпциският процес,а ако нямаше Балкантон,откъде щяхме да слушаме макар,че сега не се долюбва роднят фолклор,такава гласове признати из света.А за по старите плочи си имам,грамофон с керамична доза който не свири никак зле и няма нищо общо с мерезетата.Друго си е да чуеш ФСБ,Щурците,Гошо Станчев и още на плоча.Обичам българските плочи. :drinks:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: Балкантон
« Отговор #18 -: 23 Април, 2016, 23:06:20 »
като отворихте темата, вижте какво аз имам в колекцията :D

А заглавията направо къртят..... като пример "Край стените на затвора" или "Песен на варненските политзатворници"
Не знам за смях ли е за плач ли е ....
 :crazy:
Може ли да не се политизира и най - невероятната тема???
Ама явно колегата е фен на отминалия строй та и музичка си е запазил!!!

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Балкантон
« Отговор #19 -: 23 Април, 2016, 23:11:53 »
Може ли да не се политизира и най - невероятната тема???
Ама явно колегата е фен на отминалия строй та и музичка си е запазил!!!

Не търсете под вола теле и не чепкайте там дето не съм ви часъл. Не политизирам , просто споделих нещо което смятам за попадение в колекцията си на Балкантон.
« Последна редакция: 23 Април, 2016, 23:19:51 от stoi »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Балкантон
« Отговор #20 -: 23 Април, 2016, 23:16:50 »
Плочи се намират все още,дозите обаче са проблем.Все не намирам време да отворя сандъка и да опиша всички български плочи.Проблем е че на някой плочи които не са съхранявани правилно ръба който е отдолу е леко подгънат.Да намериш обаче всичко на Балкантон е нереално.Прави впечатление че материала който са ползвали през 60-те и началото на 70-те е бил по твърд и качествен.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Балкантон
« Отговор #21 -: 23 Април, 2016, 23:24:30 »
Пиезо дози за конкретни грамофони наистина трудно вече се намират, обаче дози попринцип си има доста, като и доста бюджетни варианти. Ако е зора за грамофон изобщо една Unitra G-601 или 602 профилактирана и с една дозичка Audio Technica AT92 се е утепала за прослушване на стари плочи (и не само). Дозата е към 40 и няколко лева.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #22 -: 24 Април, 2016, 08:07:24 »
Балкантон е произвеждал плочи специално за заводи и учреждения където ще бъде излъчвано публично по месните радиотранслационни възли.Затова има заглавия със страни имена.Много ценни произведения има записани предназначени за училищата които ги няма на свободния пазар.Точно на такава плоча има музика от филма "Междузвездни войни".И какви ли още заглавия има за които не сме и виждали.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: Балкантон
« Отговор #23 -: 24 Април, 2016, 08:42:57 »
Извинявам се на Колегата <stoi> , погрешно съм разбрал неговия пост.
Самият аз имам голямо количество плочи, предимно на БАЛКАНТОН, от времето когато бяха 2.30 с българска музика и 4лв. със "вносна". Имам двойния албум на Бийтълс, който почти не е просвирван тъй като е съставен от не толкова популярни песни, а по това време се намираха оригинални плочи на чужди компании с най-новите парчета, така че на българските плочи не им идваше ред. :)

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #24 -: 24 Април, 2016, 18:17:06 »
Ще направя сега малко разяснение по означаването на каталожния номер на грамофонните плочи 'Балкантон"
ВТК 2815-първата буква вероятно означава съкращение на "Балкантон" "В",втора буква 'Т"означава жанра,третата буква "К"означава размера на плочата.

Ето и означение за жанровете:
А-художествено слово
Е-детска музика и музика за ученици
К-камерна музика
М-музика на народите
Н-народна музика
О-оперна музика
Р-оперетна музика
С-симфонична музика
Т-танцова музика
Х-хорово изпълнение

Размерите са:
А-30см дългосвиреща плоча 33об/м
С-30см дългосвиреща плоча 45об/м -макси сингъл
К-17см дългосвиреща плоча 45об/м
М-17см дългосвиреща плоча 33об/м

Пример:ВКА 10741  дългосвиреща грамофонна плоча 33об/м 30см с жанр камерна музика

Това е според мен означенията които "Балкантон' е използвал.Ако има грешки ме поправете

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #25 -: 28 Април, 2016, 17:14:51 »
Първоначално големите плочи на "Балкантон" са се произвеждали с дебелина около 2,2mm,като в по късния етап към 70-те години дебелината им е намалена около 1,65mm.До към края им на производство до към 1990-1991г е променяна и технологията на записа 3 пъти.Лесно може да се види по входящите пътечки на плочите произведени през 1965,1975 и 1985г като накрая се постига високо качество на записа и явно по качествен материал на винила.Ще ви покажа и 3 снимки от близък план да направите разликата.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Балкантон
« Отговор #26 -: 28 Април, 2016, 18:13:52 »
Мисля че по-правилния термин за количеството материал в една грамофонна плоча не е дебелината й, тъй като тя варира в различните части на диаметъра на плочата и е трудно да бъде измерена, а теглото на една грамофонна плоча, обикновено са от 120 грама до около 200 грама. Относно входящите пътечки дали различните форми значат различна технология или просто както им е скимнало са ги правили? Имаш ли сигурно наблюдение че всички от определена епоха са със съответното разпределение на входящите пътечки? Или някакви други данни че технологията е сменяна? Може би различни машини са ползвали в разлините етапи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Балкантон
« Отговор #27 -: 28 Април, 2016, 20:50:14 »
Малко информация за Тома Спространов и неговите плочи:
https://www.24chasa.bg/Article/5111642

"Любопитно петолиние" се излъчва по Радио Пловдив всяка неделя от 12:15 до 15 часа.
Приятно слушане !  :drinks:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Балкантон
« Отговор #28 -: 04 Май, 2016, 16:33:17 »
Повечето от нас знаят технологията за производство на грамофонни плочи.Първо записа от магнитна лента се записва на лаков диск след това се прави "мастер диск" и т.н.Някой от вас запитвал ли се е каква лента е използвана в производството на грамофонните плочи "Балкантон"?Дали има нещо общо с тези в битовите магнетофони или е нещо съвсем друго?Ясно че скоростта на движение на лентата е много по голяма.Интересно е че те нямат собствен шум като обикновените ленти и то ясно се чува при просвирването на плочите или пък се използва специална система подобно на "Долби".Интересно е и дали тези ленти са чувствителни към стареене на записа и дали самите ленти са запазени от "Балкантон в днешно време или и те са бракувани със всичката техника?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Балкантон
« Отговор #29 -: 04 Май, 2016, 16:57:53 »
Ползваше се едноинчовата лента,8 или 12 канала ще излъжа..........BASF или AGFA Полиестерни ленти и много рядко ацетатни.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |