| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телефонен концентратор или номератор що е то ?  (Прочетена 7244 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Бях на посещение в един бифш завод . Намерих доста интересни неща .
Показвам еда апаратура на която няма никакви табелки видимо произведена в България . Търся всякаква информация каква е тя . Качвам снимки

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Бях на посещение в един бифш завод . Намерих доста интересни неща .
Показвам еда апаратура на която няма никакви табелки видимо произведена в България . Търся всякаква информация каква е тя . Качвам снимки


Учрежденска телефонна централка.  ( номератор ) .  Вързана за външен номер - и секретарката , прехвърля обаждания на вътрешни номера .
Белите абажурчета на лампичките са просто уникални !

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Според моите спомени това е главен апарат на учрежденска АТЦ  ,10 постова , утре ще покажа снимката на колега , който я е произвеждал и ще доуточня-ако има какво.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Ако може Човека малко по-подробно да разкаже за нея , къде е зглобявана къде е ползвна , колко са произведени . Ако има нещо на хартия ще е много добре . Ако има нужда ще направя малко по детайлни снимки .
Има и още една подобна но много по-модерна (млада)  нея не я взех на този курс но е прибрана и няма да отиде за скрап жалко е , че много късно ми се обадиха и много неща вече не могат да се върнат .


Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Имам доста заводски описания на различни телефонни централи и номератори, които са произвеждани в ЗТА -Банско или ЗСТ-София. Някои съм предоставил на Антон (Делтичко) и той ги е качил на неговия саит.Поради липса на интерес към подобна техника не съм качвал нищо тук, иначе имам поне 20-30 папки пълни описания на подобна техника произвеждана за износ в СССР . Едно от последните изделия на комбината за телефонна техника Благоевград- ДАПС -диспечерски пултза проводникови връзки- който е с микропроцесорно управление на база СМ600,чието описание е   в обем десетки квадратни метри  също е качено там .Който има интерес да  потърси пак там тези материали или ми прати ЛС.     

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ами не си прав че няма интерес към такава техника тук. Някои потребители, например аз имам интерес към телефонните централи. Я кажи кой е сайта на Оруш че не съм и чувал даже за него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Телефонните централи, поне според мен, са твърде интересни изделия от техническа гледна точка. За съжаление твърде малко от тях са подходящи за колекциониране. Повечето от тях (дори учрежденските) тежат тонове и заемат цели зали.
Разбира се, има изключения (като моята Д8), които са подходящи за хора като нас, но иначе да се направи музей, който да представя действащи модели на българските телефонни централи сигурно ще бъде трудно дори за държавата.

Това, което е представено в тази тема, е само малък детайл.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Да допълня малко темата .

Понеже не ми се открива топлата вода търся информация за свързване .

Бутоните от горната страна са ротационни имат лява и дясна позиция като и в двата случея контката които създават е един и същ в средно положение няма контакт

Бутоните от долната стрна има само една позиция натиснато

Слушалката не е вързна никаде

На реглетата излизат по четири кабела . Тук стандартен телефон няма как да се върже .

Никаква идя нямам как ще звънне и изобщо как се прехвърлят обажданията . Това при положение входящ разговор

За разговор изходящ от вътрешната група пак никаква идея .

Почвам да си мисля , че липсва нещо . Или това е пулт към телефонна централа .




Малко снимки
« Последна редакция: 12 Май, 2016, 17:20:39 от Bengata »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Това наистина не може да работи самостоятелно. Вероятно е пулт, на който е работила заводската телефонистка.
С малко добавки от това може да се направи "ръчна телефонна централа", но доста време ще трябва и някакви материали. Това, естествено е само една идея, но ако има ентусиасти може да се опитаме да "копаем" още.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Първо трябва да разбера как работи .

Това не е с стандартен телефон . Предполагам , че е тип абонатски без шайба . В момнета в които дигнеш слушалката може би има идикация или звъненен от там оператора като вдигне получава заявката за номера които се търси навърта шайбата или превключва бутоните и така става изходящато . За входящо е ясно вдига и пренасочва .

Може би така работи . Но няма вилка на слушалката сигорно се вдига с бутон .

Аааа трябва си схема . Не ми се съсипва нямам желание да го преправям .Може и така да го ползвам .

« Последна редакция: 12 Май, 2016, 18:47:20 от Bengata »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Към такъв тип телефонни апарати, но само български, проявявам интерес за моята колекция. В този завод няма ли някой останал? Може и да не е нов.


http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7661.0
« Последна редакция: 12 Май, 2016, 19:07:29 от BatKoce »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Изпълнявайки обещанието си към колегата, пуснал темата и може би за задоволяване на възникналия интерес към АТЦ made in Bulgaria пускам тук допълнение към това което по-рано писах. От снимката- макар и доста лошокачествена-може да се види че действително става въпрос за цитираната по-рано от мен АТЦ2/10/2 , произвеждана първоначално в софийския телефонен завод и по-късно прехвърлена за производство в ЗТА Банско. Утре ще пусна снимки на екземпляр с който разполагам -само релейната част- главния апарат отдавна липсва , иначе централата изобщо не е работила ,т.е. както е излязла от завода. На Бенгата давам съвет -ако го приеме- само да лъсне външните части- и да го има като част от АТЦ. Ако няма телефонни апарати( БГ) мисля че не е трудно да се снабди с такива , аз имам даже МБ .

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Ще чакам с интерес снимките на релейната част . Ако може малко по-детайлни да ги направиш

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
ОК- няма проблем за брой и качество на снимките .Вашата част е блок d на  схемата, описано е предназначението му. Бих могъл да открия и цялата и схема , но описанието и ще бъде много дълго. Тъй като в телефонията схемите съдържат основно релета и избирачи за да се разбере действието е нужно описание на последователността на захранване и задействане на всяко едно реле и контактите му. Навремето -когато се произвеждаха-заплатата на изпробвачите беше примерно 1000 лева , един лекар или учител получаваха максимум 200 лева. В подобно съотношение бяха себестойност-цена на един пулт за диспечерски връзки изнесен в СССР. За там ежемесечно заминаваха хиляди бройки различни изделия .ЗТА имаше около 1500-2000 работници, ЗСР -3000 само в цеховете в с. Баня .Юстировачките работеха на смени, вземаха си щайги релета за домашна работа .В ЗСР имаше постоянен представител на Сименс , който приемаше продукцията , даже по-късно се ожени за жена от Банско- тя и до сега си живее във Виена...

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Понеже за мен е важно , няма значени какъв е апаратурата да работи в вида в които е произведена и максимално да е комплектна . Но в случая не е комплектна при мен липсва основната и главната част от АТЦ-то .

За това ти предлагам следното .

Ако имаш нужното време и ти се занимава да събереш двата възела от АТЦ-то . Ти подарявам въпросния главен апарат  . Нужно е само да ми дадеш адрес къде да ти го пратя . Така ще има една работеща централа .

Според мен така е редно да се постъпи .

След което ще се радвам темата да продължи с оживяването на АТЦ -то



 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |