| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Производство на чипове в България...  (Прочетена 12035 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #15 -: 01 Юни, 2016, 00:10:43 »
Предлагам да се съсредочим върху 'чиповете' произвеждани в България, а Луната, Космосът и Вселената да ги оставим на други(рептилоиди! :D). Според мен най-голямото родно достижение е СМ757. За съжаление аз съм срещал само 757С, и не съм попадал на 757В или пък 757А. Само мога да предполагам, каква част от произведениете са отговаряли на тези норми.... :(
« Последна редакция: 01 Юни, 2016, 00:51:09 от Moss »

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #16 -: 01 Юни, 2016, 09:46:08 »
cm757 ADC ли беше?. Преди 30 години работих май с такъв. Чудесен чип, при това крамика с позлатен корпус. ИМЕ-то, горе на Цариградско шосе беше произвело 50 000 броя.

А иначе май амерканците наистина не са стъпвали на Луната, щото от 90-те години досега нищо не показаха. Какво да правят - липсва им държавната подкрепа - разни чстници милиардери си правят малки космичски апаратчета - играчки за собствено забавление.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #17 -: 01 Юни, 2016, 11:24:15 »
"СПАМ-а" е отсят и преместен в темата Какво не сме изобретили, били ли са Американците на луната и други приказки.
Следващият писал не по темата ( и тук и другаде) получава Мъмрене, след това Строго мъмрене и накрая леко няма да може да пише за известен период.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #18 -: 01 Юни, 2016, 19:17:49 »
cm757 ADC ли беше?. Преди 30 години работих май с такъв. Чудесен чип, при това крамика с позлатен корпус. ИМЕ-то, горе на Цариградско шосе беше произвело 50 000 броя.
Това ИМЕ навремето правеше синтезаторите за Лен 160, СМ1630. Лично съм ходил от там да си купувам. И точно го разформироваха и продаваха всичко на безценица. После помня пак там някъде покрай Горубляне ходих за кварцови филтри на 51Мхц хубави. Абе правехме си готини неща, но за съжаление вече ги няма.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #19 -: 01 Юни, 2016, 19:38:16 »
Taкa e shri, там се правеха над 200 вида чипове. Някъде трябва да им имам разпечатана офертата. Повечето даже имаха документация на хартия!
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #20 -: 01 Юни, 2016, 19:54:11 »
Да! Яд ме е още, че потамясах някъде оригиналната схема на 1630 която ми дадаха. Понеже купих доста бройки тогава.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #21 -: 01 Юни, 2016, 21:12:26 »
Имам една платка, не знам от какво е (сякаш е някакъв контролер), на нея има 3 интегрални схеми сигурно със златно покритие  8) , с означение на тях СМ2114, с 24 крачета. Дали са български  :unknown: ?

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #22 -: 01 Юни, 2016, 22:28:19 »
Статичен RAM 1024х4 или нещо такова. Не е върха, но в керамичен корпус, изглежда ОК.
Цитат
Повечето даже имаха документация на хартия!
А на сайта ли да им бъде?


Цитат
Лично съм ходил от там да си купувам. И точно го разформироваха и продаваха всичко на безценица.

Това коя година е било? 1996?

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #23 -: 01 Юни, 2016, 23:49:04 »
Предлагам да се съсредочим върху 'чиповете' произвеждани в България, а Луната, Космосът и Вселената да ги оставим на други(рептилоиди! :D). Според мен най-голямото родно достижение е СМ757. За съжаление аз съм срещал само 757С, и не съм попадал на 757В или пък 757А. Само мога да предполагам, каква част от произведениете са отговаряли на тези норми.... :(

И да се чуди човек защо са ги направили фукционнално и по изводи съвместими с :

CM757 -> ADC1205
CM758 -> DAC1230

Може би за да ги продават на лошите капиталисти  ако закъсат с производството начипове  ;)


"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #24 -: 02 Юни, 2016, 00:27:21 »
Нашите нямаха необходимите години опит, както и развойни центрове за да създават нови и продуктивни чипове. Простата причина беше, че нямаше реална пазарна икономика и нямаше фирми които да влагат милиарди за разработки в стремеж пазарен дял както е било на запад. Всичко се спуска като задание, петилетка, срокове и някой учен носи отговорност до 2 години да се внедри в производство универсален таймер или ОУ. На наша почва не са имали тежест патентите на изпадналите империалисти, каквото и от който да копираш те пази ядрената бомба на великия СССР. Западните чипове са били пилени и разяждани с киселини да се открие плочката с кристала, от там се правят снимки и , плаки и прототипи. Дори и технологията по производството е била на загнилите капиталисти. Руснаците са по-добре  в разработките, имат доста собствени неща. Другите от соц лагера правещи чипове - ГДР, Полша, ЧССР, Румъния, Югославия са същата песен като нас. Всичко друго са митове и легенди. Разбира се изказаното е моето виждане по темата.  :master2:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #25 -: 02 Юни, 2016, 04:06:26 »
копирането му е майката, ето защо IBM PCто (х86)  стана лидерската платформа  :D :master2:

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #26 -: 02 Юни, 2016, 06:54:26 »
Имам една платка, не знам от какво е (сякаш е някакъв контролер), на нея има 3 интегрални схеми сигурно със златно покритие  8) , с означение на тях СМ2114, с 24 крачета. Дали са български  :unknown: ?

Тези наши схеми съм си ги запазил ( и други СМ-и, които не са на снимките ).... уникално красиви като изделие и почти трудно откриваеми в ново състояние !
Снимките са лични !

 :good:

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #27 -: 02 Юни, 2016, 08:41:34 »
копирането му е майката, ето защо IBM PCто (х86)  стана лидерската платформа  :D :master2:
Точно така! Ето така китайците станаха световна икономика номер 1 в света, за някакви си 30 години развитие - среден ръст 10-15 процента годишно!

Корейците пък така надминаха японците. Примери колкото щеш. Копирай народе, ама с акъл. :disk:
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #28 -: 02 Юни, 2016, 09:11:12 »
Аз ходих в ИМЕ да купувам СМ 751, но със сигурност беше преди 1989-та. Дори мисля, че по него време бяха спрели вече производството на СМ 201- исках да си взема и един такъв, но нямаше. Взех СМ 202 и впоследствие успях да разменя един от тях с колега за СМ 201. Та за него бях писал- беше в керамика, позлатен и маркировката бе правена на ръка с перманентен маркер! Иначе това, което купих си беше опаковано в пластмаса и маркирано на ситопечат. Спомням си че преди да отида говорихме по телефона дали ще ни продадат няколко чипа и някой от Института ни посъветва  да взема писмо от завода, в който работех че чиповете ни трябват за производствени нужди.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #29 -: 02 Юни, 2016, 09:53:36 »
Чесно казано не помня кога съм ходил. Но помня, че в предверието на масичка ставаха продажбите. Имаше списъци със цялата гама чипове дето са на склад. И ми казаха, че са на етап разпродаване и ликвидация. Но кога беше.......?
 Та истината както казва колегата е тази. Копирали сме вече готови кристали. С помоща на братушките разбира се. И оптика цайс. Дори съм чувал, че фотоапарата снимащ кристала от микроскопа си бил наша специална разработка с много високо качество на заснемане. Което позволявало да се копира и свля схема на кристала.
 Дори братушките не можаха да направят хубав 8 битов процесор а ползваха нашия 6502 копие на моторолския 6800. От към 8 битови компютри ги бихме братушките по всички параграфи по онова време. И нормално, то само процесора си е наш в него. Другите чипове в повечето случаи са си европейско и хамериканско производство. После и като се появи Z80 още по-добре стана.
Затуй пък руснаците правеха много електронни игри за разлика от нас.
« Последна редакция: 02 Юни, 2016, 10:01:00 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |