| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Производство на чипове в България...  (Прочетена 12041 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #30 -: 02 Юни, 2016, 17:01:04 »
хубав 8 битов процесор а ползваха нашия 6502 копие на моторолския 6800.
Колега, позволявам си да ви поправя лекичко. 6502 е разработка на компанията  MOS Technology и под лиценз се е произвеждала от няколко фирми. Българският аналог е CM 630.
А българският CM 601 пък е аналога на цитираният от теб MC6800 на Моторола.
(Въпросният чип е обсъждан в нашият форум Чие производство е този СМ601 )

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #31 -: 02 Юни, 2016, 20:18:15 »
 Еми то само трафа остава да си е наш тогава. Затуй за времето си правците си бяха класика в жанра и на много добро качество и ниво.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #32 -: 02 Юни, 2016, 22:03:50 »
Първите "Правци" реално се появяват 1983, и в тях български са кутията, бутоните, съпротивленията, кондензаторите, платката( която е неотличимо копие на оригинала), трансформатора и разни други дреболии.Всичко по сериозно си е "внос второ направление" - процесора, паметите, всички ИС.  Масови стават след средата на 80-те и в тях вече има чувствително повече "наше" съдържание. Към 88 г.   почти всички основни ИС са вече български или поне внос от СИВ. Ама вие бихте ли си купили десет годишен компютър за 4270 лева? Тогава почва втора вълна на вноса "второ напраление", поради безкрайно ниските цени на аналогични продукти в югоизточн Азия. Има си хас - 10+ годишни компютърни части какви пари да струват???

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #33 -: 02 Юни, 2016, 22:59:27 »
Има си хас - 10+ годишни компютърни части какви пари да струват???
Фактите които излагаш не са баш така ... Почнал съм с Правец 82, когато бях на 16 г. и съм свидетел на развитието на моделите, но това е друга тема.
Горецитираният абзац ще го сравня с един модел на Apple който имам в колекцията Macintosh IIci. Продавал се е от 1989 до 1993 г /почти 3 години/ и то без никакви промени по хардуера, точно в разгара на IBM експанзията, когато тук вече копирахме Правец 16 и Juko платките.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #34 -: 02 Юни, 2016, 23:08:12 »
СМ2114 и СМ6004-едни от ранните МОС ИС , предназначени за някои от силистренските калкулатори .Специално тези които са на снимката имам от над 30 години, купени са от магазин" Млад техник" , беше на мястото на на банката срещу ЦУМ- не знам ОББ или друга е. Те са със занижени параметри и са предназначени за любителски цели- някои от входовете на елементите не работят. РАМ-овете са СМ6114 .

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #35 -: 03 Юни, 2016, 07:58:21 »
Цитат
СМ2114 и СМ6004-едни от ранните МОС ИС

Да, моя грешка. РАМ а е СМ8114, аналог на i2114.




Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #36 -: 30 Април, 2020, 12:17:01 »
Преди месеци бях на хижа,там се запознах с женица на която работата и бе да проверява под микроскоп новите чипове(кристали)за дефекти. След това получават корпус. Чипове в София се произвеждат но всичко е за износ.
73!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #37 -: 06 Май, 2020, 21:50:19 »
Че те в София произведоха някакви опитни неща в ИМЕ и май доам беше всичко. Ходих след уговорка с човек от администрацията да купя за мен и колегата ми по два СМ 751 май бяха- цифрови волтметри.Че писмо от завода ми искаха, че докато навия зам.шефа да го подпише, защото трябвало да има екземпляр за архива, че пазарлъци после как да ги откраднем, защото нямаше как да ни ги продадат.... Та уреди ми зам. шефът и командировка, ходих, взех ги тия прословути волтметри. Та там ми показаха това-онова, попаднах на един общителен човек, който ме поразведе из института.  Та на по-голямата част от произведените т.н. големи ИС маркировката се правеше с маркер върху чипа. СМ 751 били в по-голяма серия заради някакви изделия на друг институт, та те бяха маркирани със ситопечат...
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |