| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Производство на чипове в България...  (Прочетена 12037 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Доста често съм чувал легенди от "знаещи", че у нас не са произвеждани чипове, а само са корпусирали заготовки от Сингапур / СССР и т.н. според предпочитанията на "знаещия".
Неотдавна ми попадна една плака от производството на СМ653-02, която показва, че чипове все пак май са произвеждани

53296-0

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #1 -: 29 Май, 2016, 00:01:32 »
Първия електронен часовник в света е произведен в Правец . Няма как да правим часовник без чип .
СМ , чиповете са наше производство . И не само . Като се има предвид кои години е - било си е доста иновативно

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #2 -: 29 Май, 2016, 06:25:38 »
Че сме произвеждали то е ясно. Но не сме измисляли. Просто сме копирали вече съществуващи. Като сме ги представяли за наши разработки.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #3 -: 29 Май, 2016, 22:28:33 »
Един цитат от уикипедия:    The first digital electronic watch, a Pulsar LED prototype in 1970, was developed jointly by Hamilton Watch Company and Electro-Data, founded by George H. Thiess.[33] John Bergey, the head of Hamilton's Pulsar division, said that he was inspired to make a digital timepiece by the then-futuristic digital clock that Hamilton themselves made for the 1968 science fiction film 2001: A Space Odyssey. On 4 April 1972, the Pulsar was finally ready, made in 18-carat gold and sold for $2,100. It had a red light-emitting diode (LED) display.

Digital LED watches were very expensive and out of reach to the common consumer until 1975, when Texas Instruments started to mass-produce LED watches inside a plastic case. These watches, which first retailed for only $20,[34] reduced to $10 in 1976, saw Pulsar lose $6 million and the Pulsar brand sold to Seiko.[35]

An early LED watch that was rather problematic was The Black Watch made and sold by British company Sinclair Research in 1975. This was only sold for a few years, as production problems and returned (faulty) product forced the company to cease production..........
Линк към статията:     https://en.wikipedia.org/wiki/Watch     
Много е хубаво да се гордеем с нещо, стига да е вярно. Нито първият електронен калкулатор е български, нито първият електронен часовник. Не сме имали нито базата, нито потенциалът да го направим. Виж- да го краднем отнякъде и да го изкопираме- еша ни няма! Както и компютрите- ИМКО, ПРАВЕЦ. То и заради това прословутият проект "НЕВА" е бил даден на нашите служби, а не на ЩАЗИ примерно. Спирачката е била много голяма, е това е истината! Защото сме имали и самолетостроене, и машиностроене, ама сме били трън в гъ..а на Бати.
А чипове сме произвеждали- де копирани, де наши- имало е производство. В ИМЕ- София, имах даже такива от първите произведени, маркирани с перманентен маркер, в керамични корпуси, с позлатени крака. Имах и от по-късното производство- в пластмасовия корпус, маркирани със ситопечат.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #4 -: 29 Май, 2016, 23:16:35 »
На мен това по ми харесва :) http://www.engology.com/eng5petroff.htm
Peter Dimitroff Petroff, a NASA engineer and later an inventor whose enterprises developed heart-monitoring equipment and originated the digital wristwatch 30 years ago, died Feb. 27 at his home in Huntsville, Ala. He was 83. . .

He went into business on his own in 1968, founding Care Electrics, a high-technology company that developed a wireless heart monitor for hospital use. The venture evolved into Electro/Data, which created the prototype of the digital watch.

Marketed by the Hamilton Watch Company as the Pulsar, the odd-looking device sold for $2,100 in 1971.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #5 -: 29 Май, 2016, 23:17:08 »
Зная какво са изобретили китайците и съм сигурен че не тяхно дело е първия транзистор и първата интегрална схема . Това не им е попречило да се развиват и в момента да са абсолютни водещи в тези и не само отрасли . Престанете с тези глупави приказки какво сме откраднали , а гледайте какво са направили хора живели извън родината си и неотказали се да се числят българи и наши съвременници , всъщност мои защото критикарите не са от моето поколение. Патент за първия компютър , макар и много по-дребен електронния часовник също е българско творение , разровете се по-дълбоко и прочете за мисията на лунохода, койе работил по него и между другото за въпросния часовник .Преди време някой бърбореше и за Робко , и за Имко- ами защо точите лиги и искате да ви ги подаряват ? Сто лева били много ! По времето когато заводите в Ботевград и Правец правеха тези неща  аз можех от книжарницата на Раковска да си купя само качествени четки за рисуване-китайски- сега и те не са на ниво . Вчера един колега - дано не се обиди от квалификацията- си позволи да нарече КОТЕШКАТА ГЛАВА "немска ширпотреба от 1940г." .Не ми харесват картините на Пикасо от късния му период- това значи ли че той не велик художник?  За мен и не само , защото аз не мога да се причисля даже към събирачите, не към колекционерите това е култов приемник.Ами къде да сложим тогава нашия "Христо Ботев " и" Балкан"? И за какви придобивки и реставрации да си говорим - та това са напълно глупави работи...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #6 -: 29 Май, 2016, 23:40:36 »
Колега    lager,ще те помоля много,ама много внимателно да ми четеш постовете.Не по диагонал и да ги цитираш както дявола чете евангелието."немска ширпотреба от 1940г" е приемника които е масово произвеждан.Отнася се за дървения Телефункен.Не съм "обиден" неприятно е да се преиначават думите ми и да се вадят от общия контест.Това е най малкото невъзпитано и не прави чест никому.
Така,сега по темата........преобладаващата част от поредицата CM си е чисто правешка изработка и конструкция.Добри чипове с високо за времето си качество.Това най вече се отнася за часовникарските и специализираните чипове за калкулаторите Елка.Серията СМ6хх са правени също с български кристали вътре.Отделна тема че произвеждахме и свои аналози на ттл 74хх серия с отлично качество.Имахме добър завод навремето,сега имаме само папагали.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #7 -: 29 Май, 2016, 23:41:56 »
Цитат
Вчера един колега - дано не се обиди от квалификацията- си позволи да нарече КОТЕШКАТА ГЛАВА "немска ширпотреба от 1940г.

Предполагам, че колегата ще отговори сам, но не виждам някъде Котешката глава да е квалифицирана по този начин  :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #8 -: 29 Май, 2016, 23:58:37 »
Това са български чипове произведени с български кристали,MC3357 на Motorola и българската 1УО3357.Функционално са пълни аналози,но имат разлика в схемата и разположението на елементите в кристала.Примерно входа на приемника в моторолската е по схема общ емитер,на българската обща база..........и т.н.
Операционен усилвател 709 също с наш корпус и кристал.
Двоен операционен усилвател 1458 също правен от край до край у нас.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #9 -: 30 Май, 2016, 09:01:15 »
Да, копираха се неща, но с акъл  :D . Това се казва промишлен шпионаж  :rofl: Правеха се и оригинални неща - кирилизации, плотери марка "Микроника", принтери, таблети "Бриз", чипове и всякакви дискретни елементи в милиони бройки. Имаше десетки предприятия по цялата страна. Бяхме специализирани в СИВ и продавахме за милиони по цял свят.

 Това беше златният век на българската електроника.  :crazy:

Ще пусна 2 лан карти от онова време с по 45 чипа всяка. 
и проспекти за нашите поточните линии за телевизори...

И книги за см601 и см630, "сърца" на Првец8D, съотв. 8А, 8C и 8M - чудесни клонове на микропроцесорите 6800 и 6502.

А сега знаете къде сме, нали?  :mad:
« Последна редакция: 30 Май, 2016, 09:08:46 от muneson »
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #10 -: 30 Май, 2016, 16:09:48 »
Цитат
Просто сме копирали вече съществуващи.

Много от продукцията си е била лицензна. И транзисторите 2Т, и Моторолите(СМ60Х) и кой знае какво още. Имало е производство, но не се отличавало с някакво особено качество. Аз като си правя сметката, се получава примерно закъснение в развитието от около 7 години, но на практика е повече. В условията на открит пазар такова закъснение е мигновена смърт. Нито повече, нито по-малко.
Чудеса не стават - за да има микроелектроника трябва научна база, обучени и мотивирани хора, инвестиции,  материали. И в развитите държави бизнесите се сливат, защото мащабите нараства експоненциално. Колко производителя има сега на микропроцесори? На памети? Какъв им е мащаба?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #11 -: 30 Май, 2016, 17:18:53 »
Много от продукцията си е била лицензна. И транзисторите 2Т, и Моторолите(СМ60Х) и кой знае какво още....................

Много точно казано колега,въобще лицензни полупроводници сме имали и преди това.Спомнете си серията SFTххх и SFDххх.Давам пример,френските SFT306 на горния ред и българските SFT306 на долния ред,сдобих се с тях благодарение на колегата styrshel.Въпреки почтената си възраст са на 100% работоспособни,вероятно са на повече от 40 години :)

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #12 -: 30 Май, 2016, 17:45:29 »
Хайде и аз да се намеся...
Това че са на 40 години - едва ли им има нещо на транзисторите. Не са от захар да се развалят. Аз имам от първите, точкови транзистори със стъклен корпус и лепен кристал, и пак са в добра кондиция.
 Искам и аз да кажа нещо в защита на тогавашния ни потенциал. Колкото и да е странно - да тогава имаше хора способни и със ценз, хора така да се каже на световно ниво. Тези хора обаче не бяха на почит. Биваха тъпкани и принуждавани да работят за ниски (дори тогава) заплати, а други беряха плодовете на труда им. Някои от тях успяваха по една или друга линия да "хванат пътя" и се реализираха "Навън" - други... за съжаление вече ги няма на този свят. Системата тогава колкото и да е неприятно не беше от най-човеколюбивите. Това донякъде диктувано - отвън ( Спомнете си че в България се правеше Фиат 750/850/850С а после набързо всичко свърши и в Ловеч започнаха да се сглобяват "москвич"-и ), донякъде от местна бюрокрация. И така, поводи да се гордеем има наистина, ама ... си имаме и доста поумазано по ризките. Хубаво е да знаем историята такава каквато е, и не повтаряме грешките си от преди.    :hi:
Омраз!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #13 -: 30 Май, 2016, 18:12:19 »
Усещате ли на къде отива темата пак? :D Правили сме това онова навремето. Каквото и да е  то си иска потенциал за да се направи - техника и технология. И сега можем да правим хората продават и техниката и ноу хау и всичко. Само че условията са различни.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Производство на чипове в България...
« Отговор #14 -: 30 Май, 2016, 23:00:53 »
Колеги, дайте да не разводняваме темата за чиповете (МОЛЯ!!!)

Ако искате да обсъждаме кацането на луната, лунни модули и пр., най-долу има линк към другият ми форум - Форум за конспирации, уфология и мистика, заповядайте,  регистрирайте се там и пишете
По-конкретно в темата : Всичко за ЛУНАТА - снимки, мисии, хипотези, конспирации!  , започната е още през 2005 г. , 78 страници мнения.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |