| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Елка 6521 схема  (Прочетена 11342 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Jimmy98

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Sofia, Plovdiv
Елка 6521 схема
« -: 05 Август, 2016, 18:43:04 »
Здравейте,

С голям мерак открих една елка 6521, в съответния занемарен вид. Предполагам ще е сложно да се реставрира,  ни все пак,  да започнем от някъде.  Намира ли му се на някого схема,  документация и други знания? Благодарности и дори за евентуални съвети.  ::)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #1 -: 06 Август, 2016, 11:40:58 »
Завиждам ти за дази прекрасна находка! Пожелавам ти да я реставрираш успешно до пълен работен вид! Това е едно уникално изделие на българската електроника, дори съм се замислял да й правя реплика използвайки оригиналните схемни решения. Съвета ми е да потърсиш информация за нея в старите книжки по импелсна и изчислителна техника там трябва да се намира информация за тригери, броячи и други цифрови устройства на базата на дискретни елементи. Също така съвета ми е да почистиш отлично с гума за триене на молив платките там където контактуват с цоклите, евентуално да се опиташ да почистиш някак вътрешно и цоклите и да прегледаш щателно всичко за лоши спойки. Започни от захранването. Изправния захранващ блок е опорната точка от която трябва да започнеш! Успех и ни дръж в течение по темата, ще ни бъде интересно да наблюдаваме реставрацията подкрепена с подобаващ снимков материал и обяснения. Ако се намери и схемата ще е чуденсно но не знам дали я има.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #2 -: 06 Август, 2016, 18:48:17 »
Колега много се съмнявам дали ще може да се намери схема аз я търся още от началото на 90г. Ходих по това време в завод Електроника-София но там ми разрешиха да снимам само заводската документация (описание на работата на тригерите и другите схеми) За съжаление схемата са я предали в Държавния архив. Там също ходих но в последствие се отказах, голяма бюрокрация. До 1989г. имаше Държавен сервиз на Веслец където ги ремонтираха тези машини. Ремонта се състоеше в подмяна на платките. Не зная дали ще можете да се справите, тая машина не е толкова проста! В документацията е описано как се прави диагностика на отделните блокове схеми и феромагнитната памет. Желая ви успех.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Jimmy98

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Sofia, Plovdiv
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #3 -: 06 Август, 2016, 18:59:52 »
Благодаря и за двата отговора. Явно ще е голяма мъка, засега загубих един цял ден да развивам ръждиви болтове, последния го разпробих. Като свалих капака отвътре прах,  ръжда и какви ли не мръсотии. Засега ще се захвана само с реставрация на външния вид,  другото ще е мисия за по - добри времена. Самият аз основно колекционирам и преди време  успях да се сдобия само с   оригинално ръководство за съответната Елка. Ако случайно някой стигне до информация полезна,  да заповяда.   :morning1:

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #4 -: 06 Август, 2016, 19:15:47 »
Ако музеят още го има, може да се попита за документация:

> ЕЛКА – фотогалерия на българската електроника

May 16th, 2010

Е, заглавието е доста претенциозно… Всъщност става дума за снимки от един малко известен музей. Позабравената вече българска марка ЕЛКА – символ на българската електроника през 70-те и 80-те години, оживява в град Силистра. На същото място, където преди повече от 20 години се е произвеждала продукция с тази марка днес има и място отделено за музей. Домакините от компанията Оргтехника бяха така добри да ни покажат този малко особен музей…

-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен Jimmy98

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Sofia, Plovdiv
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #5 -: 06 Август, 2016, 19:39:45 »
Малко или много благодарение на подобни сайтове и публикации научих,  че има такава Елка и други модели.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #6 -: 08 Август, 2016, 18:44:46 »
Тая Елка няма нищо общо с другите модели. Това е първия Български електронен калкулатор. За да и се кланят Германците значи има защо! Сайт: "Златните десетилетия на българската електроника" Написал съм "успех" ако стигнете до там да светнат цифровите лампи. От там нататък проблем на тези машини че започват да грешат! Моята е чисто нова напълно запазена. Имам я от 1985г. в началото на 90те я ремонтирах и машината работеше перфектно но след това отново започна да греши. Имам и резервна касета с платки за нея. Ако не знаете коя платка каква функция изпълнява няма да може да я оправите. В книжките които имам е упътване за работа с калкулатора схема няма. Ще трябва да имате предвид че някой схеми се използват многократно и за други функции както пише в "нета"
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #7 -: 08 Август, 2016, 20:55:33 »
Че е сложно, сложно е но чак пък толкова да драматизираме чисто за да сплашим човека няма смисъл. Ясно е от какъв мащаб е машината и че ако не се познава в дълбочина схемата и принципа й на работа ремонта е много труден да не кажа невъзможен. Грешенето също е често срещан проблем който е функция както от калпави контакти по куплунзите, така и от калпави спойки или дефектирали вече транзистори. Пак трябва принципа й на работа да се познава в детайли за да може да става въпрос за диагностика и ремонт и така. Наистина по никакъв начин не е за хора начинаещи в електрониката и изчислителната техника.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #8 -: 08 Август, 2016, 23:19:02 »
А дано да сте отваряли такава машина! От долу под клавиатурата е захранването. А свързването между отделните куплунзи на платките е паяжина от обемен монтаж. Вътре са 25 платки а броя на транзисторите е трицифрено число. Както пишат Руснаците Българите са създали компютър на транзистори! Само междуведомствената цена е била 3000лв. Говорим за 60те години когато заплатите са били 100-120лв. Не е от куплунзите те са позлатени не съм имал никакъв проблем с тях. Нито е от студени спойки. Много са си качествени спойките, освен това машината е била изпитана на вибрации. Проблема е в транзисторите SFT307, SFT308 в платките за събиране и изваждане с времето им се променят параметрите поради стареене на кристала или дефектират. Коефициентът им на усилване е много добре подбран за основните схеми моновибратори тригери и тн. Ако трябва да се ремонтира такава платка трябва  да се подберат транзисторите с еднакъв коефициент на усилване. Описание на елементарните схеми. 1.Тригери 2.Моновибратори 3.Специални моновибратори 4. Генератор на импулси 5. Забраняващи схеми 6. Забраняващи схеми с повече изходи 7. Схеми за съвпадение 8. Схеми на разделение. 9. Инвертори 10. Нулирано стъпало 11. Емитерен повторител (използва се за формиране на разрешаващ потенциал при въвеждане на цифри в клавиатура) 12. Усилвател индикация / за анодите на лампите, ул.1-ул16 /13. Усилвател за индикация / за катодите на лампите уо-у9, у-,уир,у, 14. Тристабилна система-/А1,2,3/ 15.Четиристабилна система- /P0,1,2,3/ 16. Генератор на запис /ГЗРс-ГЗрз/ (Изработва адресния токов импулс за запис с амплитуда около 2/3 от номиналния ток, необходим за сигурно записване на "1") 17. Усилвател за запис /у31-у35 18. Генератор за четене/ГЧРс-ГЧРз/ Изработва импулса за четене. 19.Усилвател за четене/УЧ1-УЧ5/ (Усилва и формира прочетения от феритните сърцевини сигнал) 20.ключове/К1-К16 Посредством отпушване на един от 16те ключа се избира пентадата, от която се чете или, в която се извършва записа.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #9 -: 09 Август, 2016, 00:18:36 »
Настоящата обяснителна записка към технологичната документация на Електронен калкулатор "Елка6521" е задължителна за всички производствени поделения, лимитно бюро, ПДБ, ОТРЗ,МНК и ОТК при производство на Електронен калкулатор без главна кабелна форма.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #10 -: 09 Август, 2016, 12:52:01 »
Имам няколко платки от такъв калкулатор. Разбира се че е сложен и то много, но с подобаващо описание и вникване във всеки един блок на схемата ремонта е напълно възможен. Разбира се ще трябва и апаратура за диагностика - като минимум някаква форма на записващ осцилоскоп, а още по-добре логически анализатор. Говорим си за възможности, трябва да го проумееш така все едно ти си го конструирал и тогава може да се говори за ремонт. Това без схеата разбира се е почти невъзможно или много трудно защото трябва да се започне със сваляне на схемата от платки а това е трудно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Jimmy98

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Sofia, Plovdiv
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #11 -: 09 Август, 2016, 15:34:21 »
Здравейте колеги,

Пак благодаря за мненията, още повече ми се изяснява картинката. До момента аз само колекционирам и съхранявам богатството на родната електроника, което самата ни държава не прави много, за да запази и покаже. Не притежавам електротехнически умения. Елка 6521 е от първото поколение електронни калкулатори, която повече прилича на прототип (паяжина от жици свързват платките). Със следващите модели 22, 22М, 40, 42, 43 през 70-те нещата бързо идват на място - по компактни, по надеждни и по-евтини. Вероятно и по-лесни за поддръжка. В този миг ЕЛКА 6521 заминава по мазета да събира прах и влага. На тези цени ( цитираната 3000 лв на онези пари, а дори и 4000 сме чували), никое предприятие, учебно заведение или друг институт няма как да амортизира бързо за скрап този уникат, поне не до 90-те. И тогава - всичко по скрап пунктовете. Както казах - вероятно ще се концентрирам върху реставрацията на външния вид, а после ще мисля какво може да се случи с наличните ми ресурси. Все пак се радвам, че имам работещи 22 и 43, а освен и това рядка книга с пълните схеми на 22 и 22М и документация.  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #12 -: 09 Август, 2016, 23:09:37 »
Щом нямаш задълбочени познания по електроника и изчислителна техника наистина не трябва да се опитваш да правиш нищо по калкулатора освен да го почистиш идеално и да прегледаш горе-долу механически как са нещата. После може да го пробваш дали ще тръгне и до там. За ремонти и дума не може да става, задачата е прекалено сложна за човек професионалист в областта а за начинаещ е невъзможна. Успех и ще се радваме на снимков материал!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #13 -: 02 Август, 2018, 19:16:23 »
Все още търся схема на тази машина.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Елка 6521 схема
« Отговор #14 -: 02 Август, 2018, 20:37:21 »
Все още търся схема на тази машина.
Ами какво да кажа и аз. Когато имам мерак да възстановя някоя електроника дето е трудно и често невъзможно да се намери схема, хващам мултицета и почвам да прозвънявам връзките. Знам че това е сложен уред, ама е на модули, и те са вероятно предназначени за специфични функции и имат бая схематични повторения (Вероятно цял куп индентични тригери, броячи и пр.). Та като прозвъниш един и другите ще станат ясни. Пък и си е голям гъдел свалянето на схемата по този начин ;) . Та по мое мнение, хвани някои от по простите модули и пробвай да му свалиш схемата. А ако направиш а блог за прогреса направо ще си върха :)
Ако пък искаш да помогнеш с популяризирането, в света, на старата българска електроника, и по специално този исторически важен модел да си получи заслужаващото си внимание в света, то вземи да си стартираш проект в: https://hackaday.io . Там могат и други хора да се присъединят към проекта и да помагат, а и аз ще дам едно рамо до го популяризирам ;) Щото гениални разработки като 6521 заслужават световно признание! А същото заслужава и твоето усилие да го възстановиш ;-)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
Елка-6521

Започната от GeoK Продавам

0 Отговора
1533 Прегледи
Последна публикация 24 Май, 2016, 21:06:33
от GeoK
6 Отговора
2067 Прегледи
Последна публикация 30 Декември, 2016, 18:04:06
от BatKoce
1 Отговора
1676 Прегледи
Последна публикация 20 Април, 2017, 21:12:09
от universum
1 Отговора
1627 Прегледи
Последна публикация 29 Декември, 2017, 10:06:19
от mix60
1 Отговора
681 Прегледи
Последна публикация 21 Юни, 2023, 11:02:30
от NKK

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |