| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: съвети за мелодия 2, 16,  (Прочетена 2102 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aranjoro

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Русе
съвети за мелодия 2, 16,
« -: 18 Август, 2016, 10:28:08 »
Привет, имам питанка за тези два модела мелодия.
за мелодия 2,  няма трансформатор, а имам орфей, който дори не светва,дали ще му проблем, ако му  монтирам  трафа от орфей,понеже видях ,че оригиналното трафче на мелодията , външно  е по различно?
По принцип го пробвах  и тръгна, свети, свири, малко говорителя не му е оригинален,но се чува добре.

ЗА,МЕЛОДИЯ 16, всичко си е оригинално,почистих от прахоляка,прегледах за външни белези по елементите ,всичко си бе наред,пуснах ,работи около час  и в един момент изгасна и замириса на нещо неприятно,изгасих го и днеска сутрина го отворих да го огледам,оказа се ,че предпазителя е изгорял и единия край на захранващия кабел се е разпоил от от към трафа,запоих го и понеже няма наличен бушон  за в момента , сложих парче жица за да видя дали ще тръгне, но уви... като го вклучя, започва да искри на същата спойка на захранващият кабел.какво ще ме посъветвате да направя в този случай?
Балгодаря предварително за съветите! :)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #1 -: 18 Август, 2016, 12:16:44 »
          Здравей, направил си грешка като си включил апарата направо към мрежата. Трябваше да го включиш последователно през крушка 40-60 вата за няколко часа.Ако крушката свети силно-има някъде късо съединение.Ако свети слабо-добре.  По този начин се тренират лампите и кондензаторите. Най- добър резултат се получава, когато включиш само електролитните кондензатори през съпротивление 10 килоома 2 вата и разбира се през диод, за да изправи напрежението.
        За втория апарат - може да е изгорял мрежовия траф, за това смени  електролитните кондензатори и включи радиото през крушка. Виж тази тема http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6103.msg43078#msg43078
         
« Последна редакция: 18 Август, 2016, 12:25:21 от Лъчо Минков »

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #2 -: 18 Август, 2016, 13:19:05 »
... който пък от своя страна изгаря заради селеновия изправител. Даже може да не е изгорял още трафа. Затова първо смени селеновия изправител (той се намира на диаметрално противополжната страна на шасито спрямо трафа) с грец и гасящо съпротивление със стойност 470 Ома до 1килоом/5вата.

ПП: лошата миризма идва именно двфектен селенов изправител.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен aranjoro

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Русе
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #3 -: 18 Август, 2016, 13:30:42 »
това с крушката ще го направя,
за мелодия 2, тя си работи,но нямаше траф и взех трафа от орфея,
за него питанката ми беше,
 дали има проблем ако монтирам трафа от орфя на мелодя 2. и така да го оставя.



 

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #4 -: 18 Август, 2016, 13:42:51 »
       Това за трафа аз не знам, но скро ще имаш отговор от опитните колеги. :flag_of_truce:

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #5 -: 18 Август, 2016, 13:52:50 »
това с крушката ще го направя,
за мелодия 2, тя си работи,но нямаше траф и взех трафа от орфея,
за него питанката ми беше,
 дали има проблем ако монтирам трафа от орфя на мелодя 2. и така да го оставя.



 
Можеш да го оставиш, защото крайните стъпала са сходни и използват една и съща лампа - EL84. Ако все пак решиш да го сменяш с оригинален, имай предвид че можеш да объркаш местата на изходните намотки и усилвателя да почне да шъшка и да се самовъзбужда (явно сега си имал късмета да ги уцелиш от раз) Ако това се случи, просто размени 2-та изходни проводника (по-дебелите дето са)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #6 -: 18 Август, 2016, 19:03:50 »
... който пък от своя страна изгаря заради селеновия изправител. Даже може да не е изгорял още трафа. Затова първо смени селеновия изправител (той се намира на диаметрално противополжната страна на шасито спрямо трафа) с грец и гасящо съпротивление със стойност 470 Ома до 1килоом/5вата.

ПП: лошата миризма идва именно двфектен селенов изправител.

Така е, но аз няколко пъти съм писал и за един друг проблем, който неминуемо води до същите последствия. Ако крайната лампа е 6П14П и е работила дълго (познава се по опушването на балона), смени и нея. Тези лампи имат един проблем- след време се нарушава херметизацията им , което води до повишен аноден ток. Това от своя страна претоварва селеновия изправител, започва да гори предпазителя и ако вместо него се сложи тел, както правеха домашните майстори преди години , радиото отиваше в сервиза с изгорял траф. Та смени селена, но смени и крайната лампа, мисля, че не е проблем да се намери нова такава. Нямам спомен дали EL84 го правеха този проблем, но 6П14П- със сигурност!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #7 -: 22 Август, 2016, 15:32:39 »
Така е, но аз няколко пъти съм писал и за един друг проблем, който неминуемо води до същите последствия. Ако крайната лампа е 6П14П и е работила дълго (познава се по опушването на балона), смени и нея. Тези лампи имат един проблем- след време се нарушава херметизацията им , което води до повишен аноден ток. Това от своя страна претоварва селеновия изправител, започва да гори предпазителя и ако вместо него се сложи тел, както правеха домашните майстори преди години , радиото отиваше в сервиза с изгорял траф. Та смени селена, но смени и крайната лампа, мисля, че не е проблем да се намери нова такава. Нямам спомен дали EL84 го правеха този проблем, но 6П14П- със сигурност!

Това е така.
Има и още една конструктивна особеност в Мелодия-1 (2) - недомислица.
Първата решетка на EL84 се замасява през  плъзгача на потенциометъра за тона. При горно по схемата положение на плъзгача, утечното съпротивление е 61к. Това съответствува на изрязани ниски честоти. При долно положение, когато звуковата картина е най-пълна, утечното съпротивление е 2061к. Това е недопустимо за EL84. По паспортни данни трябва да е не повече от 1М. Не дай се боже и потенциометъра да не е съвсем наред.
При крайни лампи с нарушен вакуум обикновенно утечният резистор се намалява до 100к. Даже и до 50к. И изкарват още малко. 

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #8 -: 22 Август, 2016, 17:16:57 »
Интересно,
сега ме гложди съвестта да проверя всички 6п14п където имам по приемниците. Как може да се разбере за утечка - предполагам най-лесно е като се определи тока по пада на напрежението на катодния резистор. Има ли някакви външни белези по лампата? Някакво светене или друга лесно установима промяна в звука например?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #9 -: 22 Август, 2016, 17:45:31 »
Да, това е начин за тестване.
Може и с лампов волтметър да се измери напрежението върху утечния резистор.
При влошен вакуум то е положително в следствие на йонната бамбандировка върху решетката.
При силно влошен вакуум се наблюдава виолетово сияние в системата на лампата и "гъгнив" звук.
Слабото виолетово сияние на анода и втората решетка не са проблем.   

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: съвети за мелодия 2, 16,
« Отговор #10 -: 22 Август, 2016, 21:09:57 »
Да не се пропуска и прехвърлящия кондензатор от EABC към EL84.
Най-добре е направо да се смени с качествен,
Нема и не може да има те такова магаре...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |