| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FM приемник за вграждане  (Прочетена 6126 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #15 -: 04 Ноември, 2016, 06:02:27 »
Обикновено седмица до 10 дни

От banggood ли имаш предвид или за aliexpress?
И тоя aliexpress  иска плащане по alipay. :-[
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #16 -: 07 Ноември, 2016, 23:23:54 »
По идеята за безконтактно "прихващане" на хетеродина на средновълновия приемник и управление на FM радиоприемник направих някои опити, които искам да споделя:

За начало изпозлвах 3 волтово преносимо средновълново румънско приемниче. За моя радост сигналът от хетеродина е с висока амплитуда. На снимката от екрана "разхождам" приемника в 520-1620 kHz (или Fosc = 975-2074 kHz). За вход за измерване използвам сигнала от 15 см проводник, залепен за задния пластмасов капак. Представям си нивото на хетеродинния сигнал от лампов приемник с какво ниво ще е :)

"Мащабирането" на (средни вълни + междинна честота) към (честота за FM приемника) е с 2 реда код. Дисплеят е за моя междинна информация само - после ще се махне. Код за цифров честотмер съм тествал отделно, както и управлението на самото FM приемниче в диапазона 88-108 MHz. Трябва да се събере всичко последователно, стига да има мерак.

Размишлявам: може да опитам да прихвана и усиля (и огранича) сигнала на средновълновия хетеродин с друга, близко разположена феритна антена ? .. Варианти много.

Реализацията (с китайски компоненти) я виждам примерно около цената на 5 кафета :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #17 -: 07 Ноември, 2016, 23:28:48 »
Идеята е наистина добра и може да се пробва, въпроса е дали можем да накараме да работи хетеродина на ламповия приемник и същевременно да приема НЧ сигнал от буксата отзад без модификации? При приемниците с клавишен превключвател май няма да стане директно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #18 -: 07 Ноември, 2016, 23:40:15 »
Без да е пуснат в мрежата, на моя приемник "Латвия" натискането (и задържането) на клавиши СВ (средни вълни) и ЗВ (НЧУ) едновременно е възможно - току-що опитах. Ще трябва да се чисти праха мисля ...  ::)

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #19 -: 07 Ноември, 2016, 23:54:23 »
Н Мелодията също става,само да се види превключването на веригите.

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #20 -: 13 Ноември, 2016, 23:51:08 »
Да се похваля  :blum2: Сърцето на конвертора върху "пробната платка" е готово, остава безжичното "улавяне" на средновъоновия хетеродин някак си да се получи. Засега (на снимката) с усилвателче и през 1 пико за хетеродина съм се закачил ...

Средни вълни (520-1620 kHz) с хетеродин (+455 kHz) се "пренасят" на 87,6-108 MHz върху модулче с TEA5767 под управление на Ардуино.
Честотомерът мери, смущения и да има от това - не пречат :) Доволен съм засега. Ще трябва да начертая схема май.

Без индикатора не съм излязал от цената на предвидените 5 кафета :) Вярно, може би с Ардуино про мини да е.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: FM приемник за вграждане
« Отговор #21 -: 15 Ноември, 2016, 22:55:57 »
Супер е ! Ако качите схемата ще съм благодарен .  :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |