| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Усилвател 6н3п и 6п14п  (Прочетена 12023 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #30 -: 03 Март, 2017, 22:01:17 »
Казах ти, тези трафчета са до 40мА. При повече се насищат. EL84 винаги е по-добре от 6п14п.
Ползвай триодно свързване, червената линия. Ток към 36-37 мА. Смени катодното R на крайните, примерно на 270 ома като за начало, после ако трябва го коригирай, докато докараш тока. Аз ползвам жичен руски потенциометър за тая настройка. След това измервам стойността и заменям с постоянен резистор.
Не очаквай кой знае какви чудеса от звук с такива изходни трафове. По-добри са от ТВ Пирин.  ;)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #31 -: 03 Март, 2017, 22:16:22 »
Казах ти, тези трафчета са до 40мА. При повече се насищат. EL84 винаги е по-добре от 6п14п.
Ползвай триодно свързване, червената линия. Ток към 36-37 мА. Смени катодното R на крайните, примерно на 270 ома като за начало, после ако трябва го коригирай, докато докараш тока. Аз ползвам жичен руски потенциометър за тая настройка. След това измервам стойността и заменям с постоянен резистор.
Не очаквай кой знае какви чудеса от звук с такива изходни трафове. По-добри са от ТВ Пирин.  ;)
Точно така и ще направя,не ми се хвърлят нови лампи в коша след няколко месеца работа.Напът ми е Риа предусилвател и индикация за ниво.
Имам поняколко подготвени нови гу50,6п36ц и 6п45п за бъдещи проекти.
Слушайки звука ще остана в триоден режим,повече ми хареса,високите ще ги повдигам отделно.
Този усилвател е само разминка,трупане на опит :)
 
73!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #32 -: 03 Март, 2017, 22:21:38 »
Много сериозни качества започна да получава този усилвател. То с  части от третокласно българско радио, не знам какво може да се получи...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #33 -: 03 Март, 2017, 22:33:05 »
Това, че частите са вадени от третокласна продукция съвсем не значи че те самите са третокласни! Аз бих опитал с ЕСС81 или ЕСС 82 за предусилвателна лампа. И бих изправил отоплението и. Въпреки многото противници на този похват. Да го видим тоя брум какво ще прави. А,  lz1tka , защо не опиташ нещо- извади първата лампа и замаси първите решетки на крайните, да видим какво ще стане. Сигурен съм че брумът ще изчезне. Има и една друга вероятност, още като ученик , преди почти 50 години се борих с един брум. Оказа се дефектна лампа ЕСС 83- нова новеничка, RFT.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #34 -: 03 Март, 2017, 22:33:59 »
Свалих на 38ма единия канал,слушам и двата канала,определено Pichaga933 е прав,звука се съсипа,почна да звучи монотонно и глухо този с намалените милиампери.За мен разликата е огромна  :empathy2:
Ще го докарам на 45-48 ма
73!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #35 -: 03 Март, 2017, 22:37:23 »
Казах ти, тези трафчета са до 40мА. При повече се насищат. EL84 винаги е по-добре от 6п14п.
Ползвай триодно свързване, червената линия. Ток към 36-37 мА. Смени катодното R на крайните, примерно на 270 ома като за начало, после ако трябва го коригирай, докато докараш тока. Аз ползвам жичен руски потенциометър за тая настройка. След това измервам стойността и заменям с постоянен резистор.
Не очаквай кой знае какви чудеса от звук с такива изходни трафове. По-добри са от ТВ Пирин.  ;)
[/quot

След като не можеш да вдигнеш повече тока не е проблем да повишиш захранването до 300-330волта.
Помисли колко волта имаш в момента между анод и катод.Една част от напрежението се гаси в катодният резистор,друга в трафа и трета горе в анодният резистор,който според мен е безмислен.Лампата в момента работи на ниско напрежение.
Вади добър звук над 300волта.-По мойте уши  :)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #36 -: 03 Март, 2017, 22:39:20 »
Това, че частите са вадени от третокласна продукция съвсем не значи че те самите са третокласни! Аз бих опитал с ЕСС81 или ЕСС 82 за предусилвателна лампа. И бих изправил отоплението и. Въпреки многото противници на този похват. Да го видим тоя брум какво ще прави. А,  lz1tka , защо не опиташ нещо- извади първата лампа и замаси първите решетки на крайните, да видим какво ще стане. Сигурен съм че брумът ще изчезне. Има и една друга вероятност, още като ученик , преди почти 50 години се борих с един брум. Оказа се дефектна лампа ЕСС 83- нова новеничка, RFT.
Брума е толкова малък че той почти не се чува.Ако не се бях наврял в колоната нямаше начин да го забележа от метър.
Имам и есс и чисто нова 6н3п,ще ги пробвам.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #37 -: 03 Март, 2017, 22:46:14 »
След като не можеш да вдигнеш повече тока не е проблем да повишиш захранването до 300-330волта.
Помисли колко волта имаш в момента между анод и катод.Една част от напрежението се гаси в катодният резистор,друга в трафа и трета горе в анодният резистор,който според мен е безмислен.Лампата в момента работи на ниско напрежение.
Вади добър звук над 300волта.-По мойте уши  :)
Така е,но горе писах че работното напряжение анод-катод 259в,300 в е пълен предел по мануал.
А и на втората решетка и дават 250 в макс,аз товаря с малко повече.
По добре да сложа el84 поне да компенсирам част от загубеното качество.

http://oldradio.qrz.ru/tubes/russian/detail/6p14p_2.shtml

Ако така свирят некачествени трафове,а аз съм очарован...какво ли ще бъде с качественни?
73!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #38 -: 03 Март, 2017, 22:49:11 »
Точно с тея изходни , ТВ3-1-9, съм постигал много добри резултати, но с други лампи. Например това https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5749.0
Лампи QQE03/12, ECC85

А с изходни от Пирин ето това

67922-0

Лампите са EL84, PCC88.

ПП: Не мисля, че звука от наситен изходен траф, ще е по-добър от такъв в нормален режим.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #39 -: 03 Март, 2017, 22:54:35 »
Точно с тея изходни , ТВ3-1-9, съм постигал много добри резултати, но с други лампи. Например това https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5749.0
Лампи QQE03/12, ECC85

А с изходни от Пирин ето това

(Връзка към прикаченият файл)

Лампите са EL84, PCC88.

ПП: Не мисля, че звука от наситен изходен траф, ще е по-добър от такъв в нормален режим.
Готино,подсветката ми харесва,остава да сложиш rgb светодиод и моя софтуер към него но когато го пренапиша,за такъв усилвател стандартни параметри на светене не са за предпочитане:).
73!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #40 -: 03 Март, 2017, 22:56:59 »
Така е,но горе писах че работното напряжение анод-катод 259в,300 в е пълен предел по мануал.
А и на втората решетка и дават 250 в макс,аз товаря с малко повече.
По добре да сложа el84 поне да компенсирам част от загубеното качество.

http://oldradio.qrz.ru/tubes/russian/detail/6p14p_2.shtml

Ако така свирят некачествени трафове,а аз съм очарован...какво ли ще бъде с качественни?

300волта между анод и катод ако имаш е добре това е предела .Но ако захранването е 300в. то между анода и катода ще е по-малко.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #41 -: 03 Март, 2017, 23:00:47 »
Разликата не е голяма,при този усилвател 10-15 волта
73!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #42 -: 03 Март, 2017, 23:01:11 »
Готино,подсветката ми харесва,остава да сложиш rgb светодиод и моя софтуер към него но когато го пренапиша,за такъв усилвател стандартни параметри на светене не са за предпочитане:).

Тук не става дума за подсветката, а за режимите на лампите. И двата не превишават 40 мА. , заради ограничението на изходните трафчета.
ПП: Нищо не мога да сменям, този отдавна е продаден. Беше един от първите ми лампови усилватели, които съм правил.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #43 -: 03 Март, 2017, 23:09:26 »
При 45 ma звука живна,ще го оставя така. :good:
73!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Усилвател 6н3п и 6п14п
« Отговор #44 -: 03 Март, 2017, 23:20:32 »
Последно, в триоден или пентоден режим ти е крайната лампа ?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |