| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с безжичен звънец.  (Прочетена 6873 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Проблем с безжичен звънец.
« -: 11 Март, 2017, 16:59:05 »
Реших да се "модернизирам" и си взех безжичен звънец. чудесна и евтина машинка от Китай. Работи чудесно, но като я пробвах в къщи започнаха проблемите. Смях през сълзи. Звъня да го пробвам и излизат комшиите отсреща. Идват хора в тях и на мене ми звъни. Явно сме на една честота. Смъкнах го и реших да изменя честотата на която работи. Спомням си, че на времето в списание "Радио" бях срещал в някой от трансиверите изместване на честотата на кварцовия генератор с кондензатор или индуктивност. Е там ставаше въпрос за изместване с 1 кхц за получаване на телеграфния сигнал. Но в дадения случай със звънеца мене не ме интересува с колко и на къде ще се измести честотата. Проблема е, че нямам представа на каква честота работи звънеца. На кварцовете и на предавателя и на приемника няма маркировка. Но понеже са тънки цилиндрични, то предполагам, че честотата е доста под 433. Просто не вярвам това да са ПАВ резонатори, а на 433 дори китайците не вярвам да правят кварцове.
Та искам да попитам дали някой е местил честота с кондензатор? Като се има в предвид какво представлява еквивалентната схема на кварцов резонатор, то да се промени честотата няма да е проблем с кондензатор, но колко и последователно или паралелно да го включа?

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Проблем с безжичен звънец.
« Отговор #1 -: 11 Март, 2017, 18:37:51 »
Зависи какъв тип звънец си купил. На повечето китайски безжични, честотата е 433Mhz. Има модели, на които чрез мосчета, джъмпери, може да се промени честотата. Дават я да се промени до 433,33Mhz. От най евтините звънци, не може да се променя честотата. В руските форуми има писано по въпросът. Ето за какво става дума.

Соседи приобрели такой же беспроводной звонок LUCKARM и тут посыпались ложные звонки. Как же не принимать сигнал с чужого звонка ? Простой перестройкой частоты приемника и передатчика! Что сделать: 1) разобрать передатчик (пульт) там найти катушку 2,5 витка медной проволоки. Аккуратно раздвинуть витки катушки отверткой (измениться индуктивность соответственно частота). 2) Поставить батарейки, после нажатие кнопки звонок должен ПЕРЕСТАТЬ звонить (частота передатчика изменилась) если работает повторить пункт 1. 3) Теперь подстраиваем под эту частоту приемник (сам звонок), разбираем приемник, находим на плате переменную индуктивность (катушка с вращающимся сердечником). Начинаем плавно вращать сердечник (отверткой), совместно вращению периодически нажимаем на кнопку передатчика, проверяя совпадение частоты, в случае успеха звонок заиграет (сам подгонял минут десять, требуется тонкой настройки)! Теперь соседский звонок не страшен, удачи))

Има звънци на 303Mhz, като честотата на кварца е 32Khz. Eто информация.

http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CODE=article&article=1512

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с безжичен звънец.
« Отговор #2 -: 11 Март, 2017, 18:43:02 »
Онзи ден и аз купих един такъв, е , за други цели, ама като го отворих да сложа батерийката на трансмитера вуидях, че няма кодер. Даааа, нищо общо със старите звЪнци, които подобно на автоалармите, бяха със собствен код всеки. И да смениш честотата, все някой хармоник ще мине. Според мен отивай го връщай и си купи друг, примерно от КОНРАД или пък от някой магазин за електроматериали. СИНХРО примерно са си кодирани, колкото и да ненавиждам  китайщини, брандирани с тази марка!
Да, сега прочетох Дидов какво е писал. Да басирам се, че точно LUKARM e купил колегата, както и аз, както и руснака. Не е проблемът в честотата, пак казвам, трябва си кодер и съответно приемник с декодер, за да се прочита точно кой трансмитер праща сигнал. Т.н. "мостчета" за които говори Дидов не променят честота, а представляват кодова банка, обикновено 8 разрядна, като всеки разряд може да се свърже към маса, към + или да се остави висящ. Така се формират достатъчен брой комбинации, за да не се случи да се повторят те в ограниччения обхват на действие- обикновено около 30 метра. Утре ако имам време ще закача снимки на два трансмитера- въпросният LUKARM и един СИНХРО, за да се види драстичната разлика между двата!
« Последна редакция: 11 Март, 2017, 18:49:21 от ditronix »
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Проблем с безжичен звънец.
« Отговор #3 -: 11 Март, 2017, 19:07:16 »
За този модел, китайците го дават да се променя или изменя честотата. Как обаче го тълкуват променяне на честотата китайците с реалната кодовата банка, си е тяхна работа.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Проблем с безжичен звънец.
« Отговор #4 -: 11 Март, 2017, 22:17:14 »
Зависи какъв тип звънец си купил. На повечето китайски безжични, честотата е 433Mhz. Има модели, на които чрез мосчета, джъмпери, може да се промени честотата. Дават я да се промени до 433,33Mhz. От най евтините звънци, не може да се променя честотата. В руските форуми има писано по въпросът. Ето за какво става дума.

Има звънци на 303Mhz, като честотата на кварца е 32Khz. Eто информация.

http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CODE=article&article=1512

Благодаря за информацията. Като разгледах схемата във  VRTP явно точно така е направен и тоя звънец. В действителност трябва да променям не носещата честота, а модулиращата. Предполагам, че това ще реши проблема. Тия дни ще пробвам. Според мене кварцовете са на 32.768 които са страшно разпространени часовникови кварцове. А ако не успея с кондензатор да изменя честотата, то ще сменя кварцовете с 36 или 38 кхц. от Китай, само дето няма какво да правя такива количества кварцове /ха, ха/.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Проблем с безжичен звънец.
« Отговор #5 -: 11 Март, 2017, 22:33:49 »
Реших да се "модернизирам" и си взех безжичен звънец. чудесна и евтина машинка от Китай. Работи чудесно, но като я пробвах в къщи започнаха проблемите. Смях през сълзи. Звъня да го пробвам и излизат комшиите отсреща. Идват хора в тях и на мене ми звъни.
Имах подобен проблем но го реших различно,моя звънец се оказа че се управлява със стандартни ттл нива.Просто от любопитство подмених предавателния сигнал с друг чип за кодировка както и приемателния(ползвах чип на предаване и приемане от стара количка с дистанционно).Работи безпроблемно.
73!

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Проблем с безжичен звънец.
« Отговор #6 -: 14 Април, 2017, 22:10:12 »
Да ви кажа как се реши проблема. Сега когато се върнах вече ме чакаха поръчаните от Китай кварцове 38 кхц. Днес седнах и ги смених. Лесна работа и най-важното както се оказа напълно успешна. никой вече не чува моя звънец, а и аз не чувам звъненето на съседите. А за така наречения проблем с бройките, то се оказа, че и той не е проблем. Е вярно, наложи се да купя 10 бр. /по малко не може/ при положение, че ми трябваха 2, но след като за всичките съм платил малко над 2 лв. май и това не е нищо. Само си представете, ако ги купувах от тук.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |