| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Изработка на лампов усилвател за китара с 6п6с, 6ж8, 6ц5с, с малко помощ.  (Прочетена 7640 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Колега,това което ти написах за изправителната лампа можеш да го видиш във всеки справочник.Различните лампи се филтрират с различни стойности кондензатори.Темата няма да я засягам .Мисля,че тук сме говорили по нея.Затова ти предложих да я замениш с 4 диода и решаваш проблема с филтрацията.Тук съм напълно съгласен с колегата ORIGO.Много е прав ,че от монтажа и не добра екранировка да бръмчи.Брум може да идва от лошо разпределение на стъпалата,примерно ,пред усилвателя да е в близост да мрежовия тр. Лоша екранировка на всичко свързано с първа решетка на лампите.Изходния траф да бъде максимално отдалечен и завъртян на 90 градуса спрямо магнитното поле на мрежовия.Има неща които и при непретенциозни схеми не бива да прескачаш.Ако до тук това не помогне ще трябва да събереш замасяванията на крайното стъпало и токоизправителя в една точка.Пред усилвателя в друга близко до входа.И т.н.
 Мога да ти пожелая успех

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Този шум който се е появил да не би да е вследствие от самовъзбуждане?
Провери опроводяването търси грешка в монтажа или дефектен елемент.
При замасен вход -има ли шум?

Неактивен angelko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
Отказах се от Алембик преамп, в движение навързах и импровизирах нещо такова, поправете ме ако има големи грешки и пропуски. Този свири, почти вече не бруми но има шум, тих ромолене,докато загреят лампите също по силно препуква.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Кондензаторите за колко волта са?

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Сложи електролит в анода на 1-вата лампа между съпротивлението 100 и 10кома.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, само защото там има и един резистор 10к от анода към следващото стъпало та става малко двусмислено - електролита трябва да е от горния край на резистора 100к към маса. Т.е. между 10-те килоома които идват от захранването и 100те к аноден товар.
Между другото както са ти казали и в другия форум - няма причини едната схема да не бруми а другата да го прави. Определено нещо по опроводяването около потенциометрите за честотните корекции не е било читаво в предишната ти реализация, или прекалено голямо усилване (шунтирани катодни съпротивления) или самовъзбуждане. И както беше изправил отоплението трябваше единия край на изправената страна да свържеш към маса защото иначе нищо не правиш, между двете крачета за отопление примерно имаш пулсации десетки миливолти, а цялата отоплителна жичка ти се разхожда с амплитуда над 90 волта т.е. нищо не правиш ако не е заземен единия край. И както ти беше писал колегата достатъчно беше както е описано в схемата с един жичен потенциометър да симетрираш отоплението за минимален брум а не да го изправяш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Аз искам да питам , защо колегата не желае  да замаси отоплението . Ако ще и за проба .
Интересно ми е защо , та затова питам .       :)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Какъв е тоя прехвърлящ кондензатор 1nF??? Ако не е грешка, брума е намалял със сигурност от това!

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Колега,не зная каква цел гониш с добавянето на допълнителен пред усилвател? Ако е повишаване на изх.мощност ,няма да се получи.Погледни справочните данни на 6П6С ,при 5 ком товар на анода е 2,3 w.Според мен предишната схема е по удачна.Имаш и корекция на тона.Обърни внимание ,че първата схема е с R вх. 5 Мом,а R изх. на двата пред усилвателя  е
1 Мом.Трябва да ги симетрираш.
С този кондензатор от 1 nF,си отрязал всички ниски честоти.Повиши го на 50-100nF.Ако мислиш да ползваш схемата.
.

Неактивен angelko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
Кондензаторите за колко волта са?

Кондензаторите са за 400 волта.

Неактивен angelko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
Аз искам да питам , защо колегата не желае  да замаси отоплението . Ако ще и за проба .
Интересно ми е защо , та затова питам .       :)

Понеже отоплението е общо на усилвателя и предусилвателя и усилвателят ми звучеше вече добре, се боях да не го разбутам и него и окепазя. След това, не знаех как да замася изправено отопление и дали въобще се прави :)
Ще опитам това тези дни.
« Последна редакция: 27 Март, 2017, 01:33:01 от angelko »

Неактивен angelko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
Сложи електролит в анода на 1-вата лампа между съпротивлението 100 и 10кома.
Да, ок, утре ще поставя електролит и също ще увелича прехвърлящия кондензатор.

Неактивен angelko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
Колега,не зная каква цел гониш с добавянето на допълнителен пред усилвател? Ако е повишаване на изх.мощност ,няма да се получи.Погледни справочните данни на 6П6С ,при 5 ком товар на анода е 2,3 w.Според мен предишната схема е по удачна.Имаш и корекция на тона.Обърни внимание ,че първата схема е с R вх. 5 Мом,а R изх. на двата пред усилвателя  е
1 Мом.Трябва да ги симетрираш.
С този кондензатор от 1 nF,си отрязал всички ниски честоти.Повиши го на 50-100nF.Ако мислиш да ползваш схемата.
.

Целта беше да може да може да се включва някакъв лампов кривоч, lead канал и  т.н., освен чистия тон на чампа.
Да ,ще пробвам утре с прехвърлящия кондензатор, намерих един руски в кутиите с кондензатори, от тези хартиено-маслените.

Неактивен angelko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
Схемата на усилвателя и преампа достигна до следният вид:



Качвам едно работно видео.
Чистия канал и канал с преамп се превключва с ключ.
В началото преампът беше мноого по-силен, поставих един резистор 3 М, но все още е много по-силен.
На видеото ще видите демонстрация.
Потенциометърт на преампа е много чувствителен и започва да свисти и свири при усилване докрай.
Също и при чист канал, при изключен преамп от ключа,при усилване на потенциометъра му, се чува свистене.

https://vid.me/EYY2
« Последна редакция: 30 Март, 2017, 23:52:56 от angelko »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Свистенето е признак за самовъзбуждане. Добре е да постнеш на първо място СНИМКА НА МОНТАЖА за да получиш съвети за по-добро опроводяване което мисля че е в основата на повечето проблеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |