| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.  (Прочетена 3652 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #15 -: 11 Април, 2017, 22:36:52 »
Прилагам схемата която използвах за основа на закъснителната верига, както обещах. Не помня точно стойността на кондензатора, защото усилвателя вече не е при мен , но мисля че беше около 2200 uF .
Прилагам и графика от честотната характеристика на изхода при използвани 100nF за разделителни кондензатори. Общо взето трафовете от Акорд 104 приятно ме изненадаха.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #16 -: 11 Април, 2017, 22:41:12 »
.
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #17 -: 12 Април, 2017, 12:30:08 »
АЧХ е отново убийствено добра във високите честоти при теб! Вижда се даже че е ограничена в случая при измерването от честотата на дискретизация на звуковата карта.
Гледайки тази АЧХ отново няма как да не попитам няколко уточняващи въпроса:
- Изхода на усилвателя във времето на теста с какво съпротивление е натоварен (номиналното 4 ома или ?)?
- В какъв режим е крайната лампа - триоден или пентоден?
- Какъв е коефициента на деление на изходния сигнал преди да влезе в звуковата карта и респективно при какво ниво на мощността е извършен теста?

Интересно е че при теб винаги високите честоти са нереално добри, а ниските са зле. Може би причината е пентодния режим на лампата, така си мисля че трябва да е, сега ако се окаже че е триоден... Трябва когато ми се отдаде възможност да тествам как се изменя АХЧ в зависимост от режима (триод - пентод).
А като гледам че даваш АЧХ, тествал ли си нелинейните изкривявания при максимална мощност, и може ли да постнеш резултатите от тях?
Също така мерил ли си каква е максималната неизкривена изходна мощност?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #18 -: 12 Април, 2017, 12:44:21 »
АЧХ е отново убийствено добра във високите честоти при теб! Вижда се даже че е ограничена в случая при измерването от честотата на дискретизация на звуковата карта.
Гледайки тази АЧХ отново няма как да не попитам няколко уточняващи въпроса:
- Изхода на усилвателя във времето на теста с какво съпротивление е натоварен (номиналното 4 ома или ?)?
- В какъв режим е крайната лампа - триоден или пентоден?
- Какъв е коефициента на деление на изходния сигнал преди да влезе в звуковата карта и респективно при какво ниво на мощността е извършен теста?

Интересно е че при теб винаги високите честоти са нереално добри, а ниските са зле. Може би причината е пентодния режим на лампата, така си мисля че трябва да е, сега ако се окаже че е триоден... Трябва когато ми се отдаде възможност да тествам как се изменя АХЧ в зависимост от режима (триод - пентод).
А като гледам че даваш АЧХ, тествал ли си нелинейните изкривявания при максимална мощност, и може ли да постнеш резултатите от тях?
Също така мерил ли си каква е максималната неизкривена изходна мощност?

Прав си за звуковата карта. Малко се дъни във високите около 19 kHz. Иначе положението с високите и ниските видно от графиката го потвърждавам че е така и с ушите си. Лампата е в пентоден режим отново. Клипинг в конкретната схема получавам около 2.2 W на изхода. Мисля, че се ограничава от това че лампите не са нови. Измерванията ги правя с товар от 5 ома, Нелинейните изкривявания ги мерих този път не на Pc-то , защото за това измерване не му вярвам, а с лабораторния лампов THD+N метър с които разполагам вече. На него му вярвам вече повече. На пълна мощност от 2.2 W изкривяванията са ми 8%. По PDF-и на PCL гледам че дават 10% при 3W на нова лампа, така че мисля че 8% не би трябвало да е зле на 2.2W  ?! На 1.2 W са ми около 3% за по ниските мощности довечера ще пиша, че не са при мен сега и не ги помня. Това при положение че пускам тестов сигнал от телефона , а не от еталонен сигнал генератор. Но като го меря телефона е с около 0.15% THD при нива които подавам после на входа на усилвателя. А конкретния тест  честотната характеристика мисля по спомен, че беше при 1.2W изходна мощност...при това усилване се вижда и този лек спад в средните, които все още идва от корекцията от средната точка на потенциометъра. Vrms на входа подавам с ниво 0.2Vrms . После изхода го подавам на Line-in входа на звуковата и ако има нужда от настройките на звуковата карта свалям нивото на входния Line-in сигнал, за да е в норми искани от софтуера. Т.е подтискането на входния сигнал в звуковата при нужда го правя "софтуерно" .  Впечатление ми прави също, че при измерване на THD (1khz тестов сигнал), когато включа LP филтъра от THD метъра , изкривяванията падат повече от половина  ! Т.е повечето изкривявания идват от "промъкналите" се ниски честоти. Сега се сещам, че можеше да подам изхода от THD метъра на осцилоскопа , за да видя формата на хармониците... но не се сетих. 

« Последна редакция: 12 Април, 2017, 13:02:03 от stoi »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: The WAVE, 2xPCL86. Навият ми завършен проект.
« Отговор #19 -: 12 Април, 2017, 19:41:53 »
Сигурен ли си че на входа на звуковата карта могат да влязат 3 волта амплитуда и софтуерно да го затихнеш без да се получат сериозни нелинейни изкривявания? Защото в 4 ома 1.2 вата са около 3 волта амплитуда. Няма да е лошо да ползваш един делител в изхода на усилвателя 1:4 примерно и чак тогаз във звуковата.
Относно нелинейните - стойностите са абсолютно нормални за лампа в пентоден режим и без наличие на ОООВ.
Мощността също е повече от нормална за тази лампа в пентоден режим без ОООВ. Тези цитирани 3 вата вероятно са с ОООВ и вероятно друга стойност на анодното напрежение, при теб колко волта е? Та така, добре, браво, добре се представят трафчетата ти, но като казваш че не вярваш на данните за THD на звуковата това е съмнително - обикновено дори калпавите звукови са доста линейни и на тях можеш да разчиташ за THD до поне 3-ти знак след запетаята, пак си мисля дали не й идва високо това ниво 3 волта, имай предвид че софтуерното затихване е хубаво нещо, но все пак сигнала на входа минава през аналогови стъпала които си имат динамичен диапазон който не знаем колко е, аз лично над 1.5 волта амплитуда избягвам да вкарвам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |