| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.  (Прочетена 4458 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« -: 11 Април, 2017, 23:19:34 »
Доста хора ме питаха как да станат радиолюбители и какво се иска от тях.Начина е лесен и прост,за обикновенния радиолюбител искаш да носи радиостанция на кръста,да се преобщи към едни от най-интелигентните хора на планетата и да си бърборка с всички такива в БЪЛГАРИЯ струва 27 лв и зубрене на 220 въпроса.Трябва да се отговори правилно на 80 от тях и си готов!Просто помниш верния отговор,друго не те интересува.
Това в момента масово  правят оуфродерите,ловците и такива парещи в висините.
Избират си позивната спрямо свободните и пей сърце ако издържиш лесния изпит.
Изпити се провеждат в цяла България(София Пловдив Варна и др.)
Мислите си че сте само вие?Аз бях свидетел на опашки за такова 2 тепе...
Доста спаднаха критериите за да станеш радиолюбител,основно отпадна морза.
Вече никой не ви кара да разбирате от електроника!

За първи клас нещата са доста по сложни,не ви трябва това ако наистина не сте запалени за връзки,цена е отново 27 лв (засега).Няма да обяснявам,на всеки 30 нови радиолюбители 2 клас, само 5-6  се решават за 1 клас и затова си има причина...

73!
за дамите 88!
 

 
« Последна редакция: 11 Април, 2017, 23:31:21 от lz1tka »
73!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #1 -: 11 Април, 2017, 23:37:14 »
Ехх, а едно време 3 години в училище школа за радиотелеграфисти 2 пъти седмично след часовете, после 6 месеца в казармата морз до побъркване (4-5 часа на ден), после изпити за 3 клас, още година и половина дежурства на радиостанцията през ден, на 6 месеца изпити -  за  2 клас ... а някои даже и 1 (утре ще вида с каква ВОС ме изписаха)
70663-0

Ама сега, както казваш и ти, ако реша да съм "официален", ще се наредя заедно с другите да зубря листовки  :rofl:
И ако го взема - ще си бърбря с блондинките по Уоки-токитата  :D

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #2 -: 12 Април, 2017, 08:54:40 »
Габо, за клас 2 дори не ти трябва да ги зубриш, просто ги прочети веднъж дваж и си готов. Аз само за клас 1 малко се поузорих защото въпросите са много, а и меко казано в голямата си част изключително тъпи, има и повтарящи се за объркване на противника. Но ако си го навиеш на пръста ще вземеш и него.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #3 -: 12 Април, 2017, 10:05:34 »
То изпитът ще да е лесен като пей-песен, обаче какво става като си го вземем и ни дадат тапия за радиолюбител. Оттам накъде?
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #4 -: 12 Април, 2017, 10:19:43 »
Купувате си по една радиостанция Baofeng UV-5R и от там на сетне кой на където иска. Някои се зарибяват и започват да конструират антени, други си остават с баофенг-а.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #5 -: 12 Април, 2017, 11:21:40 »
Така беше.Две години в радио клуба по два пъти седмично.После 6 месеца от сутрин до вечер в радио колата в казармата.
Но още първата година взех 1 -ви клас / средна мощност - приемане , предаване , ST ,.  устройство на приемника и предавателя/ . Броехме се на пръсти новобранците първокласници на тази мощност.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #6 -: 12 Април, 2017, 11:43:02 »
Някъде около централна България правят  ли се такива изпити?

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #7 -: 12 Април, 2017, 12:49:53 »
Някъде около централна България правят  ли се такива изпити?
http://www.crc.bg/section.php?id=453&lang=bg

тестове за радиолюбители 2 клас
http://www.crc.bg/section.php?id=193&lang=bg

Има сайтове в нета където в реално време сам можеш да се тестваш за отговори.
Например http://testove.repeaters.bg/home
73!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #8 -: 12 Април, 2017, 16:18:28 »
На годишния събор в Казанлък винаги има, тази година сигурно пак ще има. Датата е 17.Юни

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #9 -: 12 Април, 2017, 17:31:22 »
Купувате си по една радиостанция Baofeng UV-5R и от там на сетне кой на където иска. Някои се зарибяват и започват да конструират антени, други си остават с баофенг-а.
Аз направих и двете,първо си направих яги антена двубандер.После минах и си направих  репитер папагал на базата баофенг5.Смених 10 радиа за разни обхвати.
Сега единствено ползвам едно бао с външна антена в колата.Оня ден зарати статичното електричество от антените ми пръщаха буксите.Резнах всички кабели от антените на покрива.Първо ще им сложа разрядници...Жалко че в ефира е рядко срещани разговори по повод кое как се прави.Повечето е на тотално банални теми.Централните репитери са доста по-интересно място,трудно се свързвам с Ботев заради пречеща планина но все пак става.Като се заприказват един от Русе друг от Кърджали и трети от София става интересно.
За късите вълни историята е друга,за някой друг разказ.
Последно есента лъчахме от връх КОМ за едно състезание на УКВ.


 
73!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #10 -: 12 Април, 2017, 18:31:01 »
Освен в София знаете ли дали се провеждат изпити в други градове? Аз съм от Бургас и ще ми дойде скъпо удоволствие да се явя на изпит. А имам желание.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #11 -: 12 Април, 2017, 19:04:46 »

Ta с 5-те вата на "боата" на какво разстояние става за разговор?

И колко вата се разрешават за първи, съотв. за втори клас? И какви разстояния се покриват с тях?  :alko:
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #12 -: 12 Април, 2017, 19:19:18 »
Ta с 5-те вата на "боата" на какво разстояние става за разговор?

И колко вата се разрешават за първи, съотв. за втори клас? И какви разстояния се покриват с тях?  :alko:
Баото е 4 вата и напълно конфортно правих връзка намирайки се на 60 км пряка видемост(според гугал мапса)от София на един връх.В този момент един колега lz1rba се движеше по цариградското и си говорихме с неговото 1w   баофенг 3r на честота 435.125.Освет това без пряка видемост си говорих и с Кремиковци.
Моя qth бе на няколко километра пряка от връх ком.
Колегата от Силистра се хвалеше че на pmr е успял с половин ват да се свържи на 200 км през Дунава.
Всеизвестен факт е че с Баофенг от румънските карпати спокойно се говори с Софийския репитер.
73!

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #13 -: 12 Април, 2017, 22:23:09 »
Както се вижда разстоянията на УКВ не са никак големи. Чудя се на един късовълнов диапазон какви разстояния биха се покрили. И въобще разрешени ли са радиолюбителските "передачи" на къси вълни?
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Кой иска да стане РАДИОЛЮБИТЕЛ.
« Отговор #14 -: 12 Април, 2017, 22:36:40 »
Въобще са разрешени долу горе от около 100 години насам :) Разстоянията са според диапазона и в коя част на денонощието се провеждат.Разбира се най важното е антената и опита.Аз имам лицензия вече 30 години :) в нашето хоби за потвърждения на връзката се обменят т.н. QSL картички за да се избегнат излишни хвалби и откровенни лъжи.Относно УКВ грешиш,по пряка линия на УКВ може да се установи връзка на хиляди и десетки хиляди километри.Примерно и американци и руснаци правеха и правят на този диапазон свръзка с всякакви сонди на Луната,Венера и т.н. За радиолюбителите когато има тропо,метеоритни потоци или FAI на 144 и 430 мхц се чува цяла Европа.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |