| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нови VS Стари кондензатори.  (Прочетена 13212 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #30 -: 18 Април, 2017, 22:53:06 »
:hi: styrshel   какво означава   Vloss            на този Чаркознов?
Ами загуба, утечка според мен, при някои не отчита нищо.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #31 -: 18 Април, 2017, 22:55:11 »
Като стана дума за стари кондензатори ще взема да измеря и аз на телефункена дето ми го подариха кондензаторите.
Интересно ще е като е пълен с масло какви показания ще даде.
Имам същата шейтан машинка-китайска.
Електролита ти е Филипсовски и е пълен с електролит, не е масло. В темата на някой от Филипсите бях показал снимка на вътрешността. Не го разваляй, вероятно е добре, ако не е изтекъл.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #32 -: 18 Април, 2017, 22:57:31 »
Днес си играх като за спорта да измеря на работа малко кондензатори от едно старо шаси донор.Производство някъде 50 та година на миналия век.Разбира се не на "шейтан машината" от снимките :) Там има сериозен измерител на кондензатори,тежи повече от 20 кила :) Кондензатори до към 1000 пф всякакъв тип си съответстваха на номинала и влизаха в толеранса.За съжаление всякакви други електролитни кондензатори бяха брак.Даже прехвалените на Тесла 50+50 и 100+100 мкф на 350-450 волта нови не запоявани стояли десетилетия на склад стават само за скрап.Или ликаж или загубили капацитет.Аз ги пазих за нови и за всеки случай :)
Vloss какво означава и аз не знаех............намерих това обяснение.

http://go-radio.ru/universalniy-tester-radiokomponentov.html

Таинственный параметр Vloss.

При проверке конденсаторов, кроме ёмкости и ESR, универсальный тестер показывает ещё такой параметр, как Vloss. Что же он означает? К сожалению, точного и конкретного обоснования этого термина я не нашёл. Но, судя по всему, он косвенно указывает на уровень утечки конденсатора. Как известно, реальный конденсатор имеет сопротивление диэлектрика между обкладками. Благодаря этому сопротивлению конденсатор медленно разряжается из-за, так называемого, тока утечки.

Так вот, при заряде конденсатора коротким импульсом тока напряжение на его обкладках достигает определённого уровня. Но, как только заряд конденсатора прекращается, напряжение на заряженном конденсаторе падает на очень небольшую величину. Разность между максимальным напряжением на конденсаторе и тем, что наблюдается после завершения заряда и выражают как Vloss. Чтобы было удобней, Vloss выражают в процентах.

Падение напряжения на обкладках конденсатора объясняют как внутренним рассеиванием заряда, так и сопротивлением между обкладками, которое имеется у всех конденсаторов, так как любой диэлектрик имеет, пусть и большое, но сопротивление.

Для керамических и электролитических конденсаторов высокий показатель Vloss в несколько процентов свидетельствует о плохом качестве конденсатора.

Според това което пишат в нета под 4-5 % е поносимо,под 2% трябва да е добре.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #33 -: 18 Април, 2017, 23:06:11 »
styrshel     lz2xl     :hi:    :drinks:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #34 -: 18 Април, 2017, 23:12:24 »
Иван може да даде повече информация,аз това намерих.Дават обаче нещо интересно,някой напълно изправни керамични кондензатори може да покажат голяма утечка с тоя прибор.Аз такива не намерих.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #35 -: 18 Април, 2017, 23:12:43 »
...Даже прехвалените на Тесла 50+50 и 100+100 мкф на 350-450 волта нови не запоявани стояли десетилетия на склад стават само за скрап.Или ликаж или загубили капацитет.Аз ги пазих за нови и за всеки случай :)...
Пробва ли да им направиш тренировка? Независимо, че са нови, винаги им правя такава в продължение на 5-6 часа (300-320V / 50-100k) и не съм имал проблеми.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #36 -: 18 Април, 2017, 23:25:52 »
Като стана дума за стари кондензатори ще взема да измеря и аз на телефункена дето ми го подариха кондензаторите.
Интересно ще е като е пълен с масло какви показания ще даде.
Имам същата шейтан машинка-китайска.

Гледам Валери и той има опит с тия бълбукащи кондензатори на Philips.Електролит е,не е масло.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=9192.msg65604#msg65604
Отговор #22 -: 29 Януари, 2017, 21:54:58

Пробва ли да им направиш тренировка? Независимо, че са нови, винаги им правя такава в продължение на 5-6 часа (300-320V / 50-100k) и не съм имал проблеми.

Това е ясно,аз исках да видя как ще се държат без нея.Така както са извадени от кутията :) Не съм ги изхвърлил,стоят си.Стояли са на склад поне 30 години.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #37 -: 18 Април, 2017, 23:37:17 »
Това със " тренировките " , го научих от тоя сайт . Странно , но никой колега до момента не е споделял такъв опит . Бях отделил триисетина бройки за изхвърляне -  утечка голяма . Като ги започнах подред , 26 парчета станаха като нови . Найстина не е за вярване .
100ком., един диод , и в контакта . Вдига до 300 - 320 волта . Държа ги цяла нощ . В кутия ги слагам , против евентуален пробив .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #38 -: 18 Април, 2017, 23:39:49 »
Получава се.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #39 -: 18 Април, 2017, 23:54:14 »
И аз да се добреда до първоначалната тема, преди да са я заключили, че на там ми миришат нещата с тия спорове СССР срещу USA  :flag_of_truce:

Как мислите добре ли са тия кондери КЕА?
Взех ги от битакя цялата торбичка неразопаковани уж чисто нови за 2 лева  :D
Както виждате са с по-голям капацитет от обявения , варират от 2200 мФ  до към 2750 мФ  , но съпротивлението им винаги се върти около 0.42 ома
бяхме заедно с LZ1TKA тогава  :)


Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #40 -: 19 Април, 2017, 11:41:06 »
Как мислите добре ли са тия кондери КЕА?
Взех ги от битакя цялата торбичка неразопаковани уж чисто нови за 2 лева  :D
Както виждате са с по-голям капацитет от обявения , варират от 2200 мФ  до към 2750 мФ  , но съпротивлението им винаги се върти около 0.42 ома
бяхме заедно с LZ1TKA тогава  :)
Направил съм няколко импулсни схеми с тези конденсатори.Всички се справят чудесно.Дори съжелявам че не съм купил  от всички  стойности.
КЕА издържат на жестоки условия и винаги при възможност слагам тях.Доста от платките си ги причертавам за КЕА та заради по-големия им размер.
Тези са от пазара.Инвертор с вграден UPS 12-19в 4А за лаптоп.

73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #41 -: 19 Април, 2017, 12:31:10 »
Направил съм няколко импулсни схеми с тези конденсатори.Всички се справят чудесно.Дори съжелявам че не съм купил  от всички  стойности.
КЕА издържат на жестоки условия и винаги при възможност слагам тях.Доста от платките си ги причертавам за КЕА та заради по-големия им размер.
Тези са от пазара.Инвертор с вграден UPS 12-19в 4А за лаптоп.

Що не се пробваш да ги тренираш тия KEA2, току виж си влезли в параметрите.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #42 -: 19 Април, 2017, 12:54:56 »
Доколкото помня допустимият толеранс на КЕА 2 е -20/+80%. Аз обаче в минус досега кондензатори от старото производство не съм срещал. Срещал съм дефектирали, по спомени са от малките стойности и напрежения. Може и дефектна партида да са били, но няколко РАПСОДИИ преди години минаха през мен и сменях прехвърлящи кондензатори. Така че не се притеснявай за кондензаторите, направил си добра сделка, ползвай ги с кеф. Единственият им недостатък за мен е големия размер.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #43 -: 19 Април, 2017, 17:41:04 »
И тъй като темата все пак е за кондензатори /електролитни/, и тъй като отново стана въпрос за "бълбукащете" /течни/ кондензатори, за електролита на които все още се говори хипотетично, и най-накрая, тъй като съм си лаик, се обърнах за справка към един учебник от 1950г., и ето какво пише в него:

71285-0

71287-1

71289-2
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #44 -: 19 Април, 2017, 18:29:50 »
Темата ме заинтригува и подложих на измерване кашона със стари  високоволтови електролити, действително от старите намерих някои с удивително точни стойности и нисък ЕСР, бият по параметри новите. И в този ред на мисли бих искал да попитам какъв е прага на стойност на ESR  който  определя кондензатора като подходящ за влагане примерно във филтрираща група на захр блок радиоапарат например .
Примерно електролитен кондер  32 мкф/400v ми дава 35мкф и  ESR 0.9 ома
Примерно електролитен  кондер  50 мкф/400v ми дава 68мкф и  ESR 1.9 ома
Има ли някаква обоснован лимит доколко стойността може да мръдне нагоре или надолу  и  каква да е макс ст-ст на ESR в омове за да приемем че кондера става. Визирам популярните при ремонт на радиоапарати стойности 16-32-50-100мкф с раб. напр. 350-400-450в :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |