| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нови VS Стари кондензатори.  (Прочетена 13219 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Нови VS Стари кондензатори.
« -: 15 Април, 2017, 22:53:53 »
Едно бързо сравнение от мен между един стар, около 35 годишен използван кой знае колко, електролит FRAKO /W.Germany/ 47uF 250V и нов NICHICON 56uF 250V .
Първа снимка тест на капацитет и вътрешно съпротивление при 1kHz на FRAKO-то . Както виждате капацитета за 35 години  не е мръднал, че дори е в повече от обявения, а вътрешното съпротивление е повече от перфектно.
Втора снимка теста на чисто новия Nichicon, купен от сигурен доставчик. Дори при по-голям капацитет, вътрешното съпротивление е съществено по-голямо от на 35 годишния FRAKO, което е направо изумително. Тествах и много други нови кондензатори с подобен , че дори и двоен капацитет на същия волтаж и положението е същото. Никой от новите не може да се доблежи до качеството на стария FRAKO. Коментарите оставам на вас !

И за финал. Нещо което купих наскоро и разопаковах в снимки за вас. Почти 70 годишен нов англиски кондензатор. Изумителна опаковка и старание. Първо бе опакован в няколко пластова хартия , после херметично, в нещо подобно на асфалт парафин, пак кутия , картонче, отново няколко пластова хартия попита с нещо мазно....и накрая самия той. 0,0047uF DUBILIER. На тест 70 годишния кондензатор отново показва пълна изправност !
70 гадини по-късно май това старание и внимание към детайла е забравено ?!




Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #1 -: 15 Април, 2017, 23:18:18 »
Защо не пробваш с българските, че да видим "Къде сме ние ?". ::)

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #2 -: 15 Април, 2017, 23:39:45 »
Защо не пробваш с българските, че да видим "Къде сме ние ?". ::)

По-добри смe :) И друг път съм си прави тестове с NOS наши, и винаги са много по-добре от нови китайци.
NOS ЕА-II 10uf  ,25V   Тест при 1kHz   10.8uF , 1.81Ohm
нов Nichicon 10uF, 25V  Тест при 1kHz 9.1uF ,2.63Ohm


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #3 -: 15 Април, 2017, 23:43:35 »
Тази тема ми напълни душата! Много ясно , че старото е квалитетно, а сегашните изделия са ден да мине друг, да дойде хоп време за ново  :unknown:
бих си набаваил и аз такъв тестер, но са доста соленички като цена  :blush:

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #4 -: 15 Април, 2017, 23:53:16 »
Заиграх се нещо :D
Наш нов, не ползван КЕА-II 1000uF 35V , срещу нов не ползван висок клас PHILIPS 1000uF 63V
Въпреки, че филипса заради по-високото работно напрежение трябва да има по-добро ESR, нашия го бие !

КЕА-II 1000uF 35V при 1kHz тест, 1168uF , ESR 0.003Ohm
PHILIPS 1000uF 63V при 1kHz тест, 951uF , ESR 0.004Ohm

При 120Hz тест нещата са по-изравнени.


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #5 -: 16 Април, 2017, 02:22:49 »
Тия нихикони дето ги мериш май си попаднал на ментаците, не че като цяло марката я харесвам, но.

Кеа-та NOS българските са чудесни даже аз се убедих.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #6 -: 16 Април, 2017, 08:40:52 »
Гледах уреда, не видях в България колко струва, в ибей е над 100 долара  :o , толкова ли е скъп?

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #7 -: 16 Април, 2017, 09:29:37 »
Nnichicon-ите са от TME.EU Понеже са официален дистрибутор на почти всички марки които продават им имам вяра. Имат огромна гама на nichicon, като аз основно купувам аксиалните варианти, че често в старата апаратура има аксиалки за смяна.  Но да ти кажа наистина не са добри. Взимам ги единствено заради голямата гама аксиалните варианти.

А уреда не е от най-евтините да , ( около 95-100$ от Япония ) но има чудесни възможности и освен капацитет мери индуктивност и съпротивлениеe, като вади една торба параметри. Иначе ползвам и от евтините китайчета, които са за по левчета, и да ви кажа като ги сравнявам с неговите измервания си мерят и те много добре, но за мен най-ценното при по-скъпия е че може да избираш с каква честота да правиш измерванията 100Hz, 120 Hz, 1kHz , 10kHz, 100kHz . Понякога е много полезно. 
« Последна редакция: 16 Април, 2017, 09:37:27 от stoi »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #8 -: 16 Април, 2017, 11:39:35 »
Уреда е прекрасен и си заслужава парите! Не се заблуждавай че по-евтините китайци го достигат - това не е така! Добре си е и си е истински RLC метър а това е ценно да може да разделя капацитивната от индуктивната и резистивната компонента а не като сложиш кондензатор с повишено вътрешно съпротивление да ти изкара по-малък капацитет примерно.
Относно кондензаторите - не са само твои наблюденията, всички сме се сблъсквали с такива примери че старото производство включително нашенското и от останалите соц страни е с по-добро качество и параметри от новото. И то това си е заложено - сега се прави за да се развали бързо и да има максимално ниска цена, докато тогава се е правело за да работи максимално дълго при най-тежки условия. Личи си и по разликата в размерите - всеки път някой като ми каже - гледай тоя стария боклук какъв е огромен пък с малък капацитет - му отговарям че намаления размер не е без загуба на други параметри. Страта я вътрешното съпротивление, я възможността на кондензатора да поема импулсни натоварвания, я продължителността на живота... все е нещо а често от всичко по малко.
От соц електролитите фаворит са ми Тесла големите метални цилиндри. Такъв никога не съм виждал изсъхнал или с някаква повреда, и не само аз, колеги радиолюбители също ги ползват и са на същото мнение за тях, невероятни и почти вечни. Говорим за кондензатори от 1958-ма които все още са на номиналните си параметри и нямат намерение никъде да ходят. Това наричам аз кондензатор. Естествено не са само те такива примери - сещате ли се (които са се занимавали с реставрация на лампови телевизори) кога е имало шаси „Пирин“ с проблемни големите филтрови електролити - аз досега съм ремонтирал 3-4 телевизора на базата на шаси Пирин и никога не е имало проблеми от тези кондензатори.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #9 -: 16 Април, 2017, 16:20:10 »
ето тук се натъкнах на една картинка , която сравнява  китайските тестери за по 10-15лв и  подобен уред   
71069-0

може да е интересна на някой


« Последна редакция: 16 Април, 2017, 17:28:34 от Gabo »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #10 -: 16 Април, 2017, 16:33:48 »
Еми купувайте де. Нови кеата давам по стотинка. :) Всъщноск КЕА тата са си оригинална японска технология правена у нас.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #11 -: 16 Април, 2017, 18:26:44 »
Американска е технологията, Иване. На ITT. По японска технология са май ония синичките, КрМП ли бяха, не помня. Колкото до уредите, мерещи това-онова, не може да искаме такива за 20-25 лева да се мерят с ония за 200 лева. Естествено е да са по-нисък клас, но това не им пречи да са точни и да си вършат работата. Когато са такива- точни. И аз имам дв-три такива всичкомера, нямам забележки към тях. Дори единия синът ми се опита да го изпържи, но единственото, което успя бе да му вдигне долната граница на измерване от 20 на 40-45pF.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #12 -: 16 Април, 2017, 18:46:46 »
CDE (Cornell Dubilier) и днес са едни от най-сериозните производители на кондензатори. Те правят 100% burn-in, т.е. ВСЕКИ един се тества и му се подминава зоната на "детската смъртност" в MTBF (средно време между дефектите) кривата. Изключително качество, грижа за клиента, 100% възможност за поръчкови изработки и т.н. И цените са респективни. Голяма част от кондерите по космическата техника са техни.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #13 -: 17 Април, 2017, 11:03:27 »
Японски са, за технологията не споря. Когато бай Тошо решава да ставаме нация техническа и да правим компютри. Някоя умна глава му подсказва, че с руски части не става. Тогава нашите и японците са си били гъсти покрай оловото от мотокарите. Всички знаем защо японците купуваха нашите мотокари. И така купуват от тях старото производство, тъй като японците минават на по-миниатюрни. И керамичните са от тях взети. За МЛТ-тата не знам. Но качеството на нашите радиочасти по това време е завидно спрямо руските." Руснаците така и не успяват да направят читави електролити." Изключвам военното производство. Всички знаем какво се прави първо когато се отвори някой ВЕФ206, а за малките пучивъшки в МЧУ-то да не говорим в Селената, и те така. Хубавите неща струват пари, хубав евтин прибор няма. Въпроса е какви са на човек личните изисквания към прибора, от там идва и цената. Наскоро се загледах в един мултицет флуке 87 ами струва 800лв. нов. Иначе мери това дето го мерят и уредите от 20-30лв. Нали знаете защо живота е разделен на класи. Всеки се качва на влака и вагона според джоба си. :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #14 -: 17 Април, 2017, 12:40:37 »
"...Наш домакин беше Герман Гвишиани, тогавашен заместник-председател на Министерския съвет по научно-техническия прогрес, а понастоящем заместник-
Статията е хубава но непълна.Съветите трябваше максимално бързо да задоволят народа,да съкратят петилетката.Почнаха да произвеждат проблемни щайги вършещи работа.Можеха да произвеждат хубави неща но трябваше много и бързо,имаха си готов пазар Съветския съюз и не се конкурираха.Виж при японците конкуренцията бе всичко,трябваше да завоюват позиции и затова обръщаха внимание на всичко.90 процента от съветските стоки си бяха некачествени за вътрешния пазар,обаче останалите 10 бяха конкурентни,дори някой по добри от световните тенденции.
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |