| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нови VS Стари кондензатори.  (Прочетена 13205 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #15 -: 17 Април, 2017, 12:57:57 »
Вярно е че според някои вкусове дизайна на съветската техника винаги е бил малко „груб“. Има обаче и вкусове според които този дизайн се приема доста добре.
Относно технологиите, проблемността и „годините назад спрямо японците“ възможно е и да е така от гледна точка на елементна база и схемни решения, но от това бих казал никога не е страдала надеждността.
Японците наистина са усвоили изкуството да направят евтин уред с красив дизайн и БРИЛЯНТНА работа в първите 5 години от експлоатацията му. После обаче колкото и грижи да полагаш за този уред, той се „разпада“ буквално и не можеш вече да го спасиш. Потенциометрите пращят, превключвателите често едва контактуват, механизмите започват да отказват. В руската техника от позицията на годините се забелязва по-добра работоспособност след същия експлоатационен срок и възраст както японските. И доста по-малко неща правят проблеми и доста по-лесно се отстраняват наличните болежки. С други думи може руската техника да не е много фина и изпипана в началото, но запазва експлоатационните си параметри в по-дълъг интервал от време.
Съветските електролитни кондензатори наистина не са пример за качествени електролити, но да не забравяме че ВЕФ206 е радио вече на 40 години а все още си работят дори със старите кондензатори много екземпляри. Истината е че руските електролити с малки размери наистина съхнат доста, но тези с по-големи размери и капацитет са значително по-трайни. 90% от големите електролити които подменям от съветската техника се оказват напълно годни при измервания и дори и те не отстъпват по ESR на съвременните производства. Така че нещата уви не са черни и бели, и не може да се заключи за едно производство от кратка обиколка по заводите. Също така в не малко случаи хората са пристрастни и оценката им към нещо е повлияна от неговите политически убеждения.
Компютри щяхме да направим и със съветските електролити, така или иначе докато дойде време да се скапят отдавна въпросните компютри няма да се ползват. А решението да се въведе тук японска технология си е добро и въпрос на избор (добър избор) но не защото компютрите нямало да станат със съветските електролити. То в един компютър няма толкова жизненоважни електролити освен в захранването основно. Друг е въпроса че руснаците са си правили цял живот телевизорите с техните си електролити, и не е като да не работеха заради електролитите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #16 -: 17 Април, 2017, 13:35:52 »
Иване, аз празни приказки не говоря. Електролитните кондензатори КЕА-2 са по технология на ITT. Вероятно из кашоните на тавана все още може да се намери някоя друга платка с такива кондензатори, произведени в Кюстендил и "облечени" с фолио, брандирано с логото на ITT. По същото време в София, в ЗЕПЕ са били внедрени и технологии отново на ITT за производство на селенови изправителни блокове и на кварцови резонатори. Може би година по-късно бях в София на едни курсове и там се запознах с колега, работещ в ЗЕПЕ. Стана дума за интересите ни, оказаха се общи и момчето ми донесе една кутия от обувки, пълна с изправителни блокчета- селенови, високоволтови стълбове, които по-късно бяха ползвани в телевизорите- черно-белите СОФИЯ 21 и 31, кварцове и десетина от споменатите електролити- 1000uF/25V, които са били получили от Кюстендил по някакъв повод. Та такива работи с технологиите. Колото до надеждността на това, което се правеше в загнилия запад и страната на светлия комунизъм -само ще се засмея. Според Димитър руските телевизори са като уискито- колкото повече стареят, толкова стават по-добри.  :D :lol: Да бе, който не е имал руски телевизор, той наистина не познава удоволствието 2-3 пъти годишно да мъкнеш тежащия 70 кила сандък в сервиза.  Който не вярва- да ми дойде на гости. Имам двадесетина годишен PANASONIC -кинескоп, на който единствените му ремонти са свързани със смяна на батерийките на дистанционното. И една 10-12 годишна плазма, правена в същия "гараж"  :D  На нея май и батерии на дистанционното не съм сменял. Тия спорове периодично се захващат с не знам каква цел, но на мен краставици не се опитвайте да продавате! Садил съм, брал съм, ял съм, че ми е писнало май! Тия ги лангъркайте на 14-15 годишни хлапета, ама май и те не вярват на басни.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #17 -: 17 Април, 2017, 13:40:56 »
Понеже стана дума за съветски кондензатори от преди 40 50 години и аз да ви покажа нещо.Както се казва без коментар,само данни.Кондензатор К50-3 20 мкф 12 В  0ктомври 1969 г.
Измерен преди 15-20 минути днес,26.84 мкф ESR 0.83 ома.Не лошо за почти половин век :)
Извинявам се за качеството на снимката,ако трябва ще го снимам пак.Мобилния телефон толкова може.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #18 -: 17 Април, 2017, 17:39:52 »
Няма нужда, да ставняваме западна с източна стара тъехника, единственото, което е факт е, че старата техника е почти вечна независимо от визията си, пък и визията е въпрос на вкус  :hi:8)

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #19 -: 17 Април, 2017, 18:35:40 »
Доколкото имам спомени от времето, когато бях принуден да пипам К50-3 проблеми правеха предимно стойности над 50uF. От ония с радиалните изводи, с гуменото уплътнение на плюсовия извод проблемни бяха всички. То май от тях и нямаше с големи стойности. Разпаряли сме ги тия прословути кондензатори, за да видим , ако можем , какво става. Ако не е била нарушена херметизацията, за да изсъхне електролитът (това се познава по "осоляването" около пропуска), проблемът обикновени е бил в "прояждането" на електрода около спойката с извода- директно прекъсване. Това е бил нерешим проблем за руските конструктори- химици. Защо около спойката на извода се е получавала много чувствителна и податлива на действието на електролита зона. Аз преди 2-3 години разчиствах едни шасита от промишлена апаратура, в които имаше доста кондензатори 470uF/63V май че бяха. Руски, естествено, но не помня коя точно серия. Закрепване с гайка за шасито, отгоре капачката с гумен уплътнител. Разглобявах и всичко отиваше в коша, защото на отпадъци не ги искаха. Правеше ми впечатления, че не виждах осоляване по тия кондензатори и един ден взех всичкомера и проверих 10-15 от тях. Ами бяха си в норми гадините. Ама как да ги прибера, като първо корпусът им беше неудобен за монтаж, бяха много обемисти- същият обем имат едни NICHICON-и по 15 000uF/63V и отделно от това- лошата слава на братовчедите им К50-3. Та не всички руски кондензатори са калпави, напротив. Май много от тях са си добри..... Ако ги натикат и в човешки корпуси....
Тука опитлах конците май.... Вместо да допълня предния пост лепнах още един. За което съжалявам и моля да бъда извинен. Ако е възможно и необходимо- моля двата поста да бъдат слети. Ако не-  ??? :yes: :drinks:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #20 -: 17 Април, 2017, 23:15:16 »
Тия които правеха в Ереванския кондензаторен завод бяха под всякаква критика но за съжаление масово отиваха за битова техника,тия които на Воронежния кондензаторен завод и Кузнецкия кондензаторен завод бяха много добри.Те и сега си произвеждат кондензатори клас ВП.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #21 -: 18 Април, 2017, 00:04:18 »
Нещо за баланс и безпристрастие :)

Руски К50-6 ,1973 г. свален от телевизор. Мерил съм и още няколко такива и винаги са били перфектни. Добри са !


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #22 -: 18 Април, 2017, 20:20:02 »
Красота! това котешко оче ми напълни душата (нали така се наричза зелено светещата лампа?)  :hi:
И толкова чисто лови сигнала!  :master2: 8)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #23 -: 18 Април, 2017, 20:25:27 »
Аз го зная като Магическо Око. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #24 -: 18 Април, 2017, 21:27:39 »
Малък принос по темата и от мен:
Измерен 1000мкф/15в.
71198-0

според мен измерените 1400, говорят за голяма утечка, а иначе ако някой си пада толкова по руски електролити да ми пише, ще го захраня 500-1000бр.  :D :D :D

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #25 -: 18 Април, 2017, 22:14:26 »
Войни, войни ама добре че бяха немците, та руснаците да изнесат от тях някой и друг завод и технологии, че да дръпнат за известно време. Положението към днешна дата обаче е отново плачевно. Даже родната гордост ВАЗ ( повечето успехи с лиценз от фиат ) в момента е някаква смесица от рено и дачия и на издихание. Извинявай ама техническа нация да няма една свястна автомобилна марка и продукция ?! Военна индустрия ? Целия сват им се смя на единствения димящ самолетоносач... Така и не чух името на някоя технологична компания да споменеш , която е пожънала световен успех и е влязла по домовете в зял свят.... Хубави и умни хора има по руските ширини, но системата тогава е прецаквала тези таланти и бъдещето на нацията като цяло. Аз съм никой и до утре може да си "дрънкаме" с теб, но на Акио Моришо поне повярвай. Повечето от цивилизованата и интелигентна част от света е на мнение че онази система беше ШИТ и нямаше бъдеще, и нямаше как да продължи да съществува след като изоставаше толкова фрапантно от "конкурентите". Ти уж си умен човек а си наопъки на това. Бъдещето е другаде в момента...електромобилите, космическия туризъм, Марс, информационите, софтуерни технологии и т.н. Онова изоставане от 10 години вече се превърна в 20. Темата СССР я приключвам тук..не си струва буквите повече.  Време е за модераторска сеч ! :)

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #26 -: 18 Април, 2017, 22:35:13 »
Латвия , Литва , Естония  бяха част от съюза , тогава . Също както , отделните щати  са част  от USA . Отделен е въпроса , кои точно са истинските американци , и какво са постигнали .
Американците , са индианци , нали така ? Другите са от цял свят . Каквото е  постигнато - всичко е " присвоено" , от цял свят . 
Европа и преди и сега , е двигател на научнонехническия прогрес . Иновации тихнологии открития , са от Европа . И преди , и сега .  Стари и големи имена , са Европейски . Няма да ги пиша , щото всички ги знаят . Нашите техники , ги имам за добри , и то доста . За времето си , си бяхме на прилично равнище .                  :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #27 -: 18 Април, 2017, 22:41:29 »
Едва ли утечка,по принцип ги правят с капацитет малко по голям от номинала.Такава голяма разлика обаче явно е изтъняване на окисния изолиращ слой.Капацитета се вдига,пробивното напрежение пада.Утечката би трябвало да я видиш ако обърнеш изводите,не знам как работи тая шейтан машина.Моята е от по старата модификация.

За другите неща,политика,геополитика,теория на конспирацийте и елеметарно чешене на езиците неотнасящо се към предмета на форума и конкретната тема ще помоля колегите да се въздържат.Темата стана интересна и ще е жалко да я загубим за глупости.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #28 -: 18 Април, 2017, 22:46:11 »
Като стана дума за стари кондензатори ще взема да измеря и аз на телефункена дето ми го подариха кондензаторите.
Интересно ще е като е пълен с масло какви показания ще даде.
Имам същата шейтан машинка-китайска.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Нови VS Стари кондензатори.
« Отговор #29 -: 18 Април, 2017, 22:51:07 »
 :hi: styrshel   какво означава   Vloss            на този Чаркознов?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |