| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024  (Прочетена 2433 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« -: 29 Януари, 2020, 21:42:32 »
"Филипс", модел - 5024 е "комбайн" /грамофон, касетофон, радио/.
Това е една от апаратурите, които си купих от тук /от форума/.
Всичко заработи /без грамофона/, но ми направиха впечатление три неща, за изясняването на които ми е нужна помащта ви...
1/ - крайните стъпала са с транзистори на RCA - 2 х 16825/16826.
Въпрос - има ли данни някой за тези транзистори? Не намерих нищо в нета. Имат вид на мощни.
2/ - единият транзистор, от едната двойка, е 16425.
Въпрос - защо не е 16825?
3/ - В нета няма нищо за "комбайна".
Въпрос - някой има ли схема?

Това е.

Благодаря за вниманието!  :hi:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #1 -: 30 Януари, 2020, 06:18:56 »
Ето малко теория за да си обясниш работата на противотактно крайно стъпало. Отначало с драйверен трансформатор за да си обясниш противофазните напрежения. При следващите схеми се получават вече с транзистори. Какво значение има че е сменяван единия транзистор. Като не могат да се намерят оргиналните транзистори ми предложиха в магазина 100 ватови заместители в същия корпус.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #2 -: 30 Януари, 2020, 07:06:56 »
Ето ти едни заместители. Наскоро ги монтирах в една уредба.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #3 -: 30 Януари, 2020, 07:53:47 »
Ето малко теория за да си обясниш работата на противотактно крайно стъпало. Отначало с драйверен трансформатор за да си обясниш противофазните напрежения. При следващите схеми се получават вече с транзистори. Какво значение има че е сменяван единия транзистор. Като не могат да се намерят оргиналните транзистори ми предложиха в магазина 100 ватови заместители в същия корпус.
Теорията си е теория...
Има транзистори германиеви, силициеви, фет, мосфет, на Шотки, Дарлингтън, лавински и какви ли не... Аз не съм Ванга, за да знам тези какви са и поради този факт ми е нужна информацията.
Не съм върл привърженик на радиотехниката, но съм попрочел това-онова за усилвателите.
Не приемам това, че просто слагаш един /два/ транзистора и работата готова! При такова мислене, просто щеше да има няколко вида транзистори и всичко е тужур.
Не че не мога да пробвам, но това е работа на късмет.
Забравих да кажа, че различния транзистор не е сменян, оригинал е!

Както и да е... Благодаря за мнението!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен HAL2000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 86
  • Населено място: Плевен
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #4 -: 30 Януари, 2020, 09:25:04 »
Интересното е, че има кондензатори на ITT. Не знаех, че правят кондензатори. Имам няколко техни неща и никога не съм виждал в тях кондензатори с бранд ITT, а основно на Philips.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #5 -: 30 Януари, 2020, 10:40:33 »
Интересното е, че има кондензатори на ITT. Не знаех, че правят кондензатори. Имам няколко техни неща и никога не съм виждал в тях кондензатори с бранд ITT, а основно на Philips.
По моя преценка /като гледам изпълнението, монтажа, куплунзите/ , трябва да е правен между 55 - 65-та година.

Всичко е стабилно и не е жалено място..., огромни платки, с надписи поне 14 - 16-ти размер.
Елементарен изправител... Лесен за обслужване /изключение касетофона/, можеш да извадиш всеки блок и да извършваш ремонт без притеснения.

Тъй като няма никакво инфо в интернета, мисля да пусна, по-късно,  поредица от снимки, за нуждаещи се.

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #6 -: 30 Януари, 2020, 11:13:43 »
55-та 65-та година е правен, но на Марс, марсианците са по-напреднали в техниката от земляните. Това нещо по монтажа и типовете транзистори и корпуси е правено около 75-та година най-рано.
Относно поста за транзисторите - шотки транзистори не съм чувал да има, но не изключвам възможността и да науча нещо ново  ;).
Относно ITT и производството им на кондензатори - тук иронията е, че аз за пръв път чух за тази фирма от електролитни кондензатори и то оригинално монтирани в наша апаратура. Телевизор Пирин от 1965-та е с ITT в захранването, големите алуминиеви кондензатори. Та правят кондензатори, и то не лоши. Преди мислех, че са италианци, с разочарование после разбрах, че фирмата била ХАмериканска. Успех с ремонта на тази мистериозна джаджа. Това, че за него не се намира никаква информация ме навежда на мисълта - защо е така. Обикновено Филипс не е от фирмите чиято продукция остава в сянка. Сигурен ли си, че това е модела? Може ли да му направиш няколко качествени снимки в едър план да го разгледаме, пък и може да се надяваме да го намерим по изображението.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #7 -: 30 Януари, 2020, 11:28:00 »
Аз пък не разбирам, щом електрониката работи, кое поражда въпросите?

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #8 -: 30 Януари, 2020, 11:42:31 »
Лесно може да свалиш схемата на стъпалото от платката и ще разбереш какви са транситорите, вижда се, че е елементарна. Ако няма предкрайни, което ми се струва е така, то това са дарлингтони. Най-вероятно TIP112 и TIP117 ще са на мястото си там. RCA пребандират стандартни транзистори.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #9 -: 30 Януари, 2020, 11:51:22 »
По-старите като мен знаят или поне са чули или чели че завода за кондензатори в Кюстендил произвеждаше-може би все още-електролитни и керамични кондезатори по лицензна технология (Nichicon).Всички соц. радиоиндустрии ги ползваха поради високото им качество.Имах колега който ми носеше направо от линията, необрязани и всички видове.Все още ползвам от тях.От този завод поръчваше и ITT-както сега китайците произвеждат за всички,в т.ч. и ментета с лого на разни производители.Ще разровя и ще пусна снимки.Мисля че всеки знае цената на кюстендилските керамични кондензатори-кафяви и сини и тези в жълт и черен пластмасов корпус.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #10 -: 30 Януари, 2020, 15:06:54 »
55-та 65-та година е правен, но на Марс, марсианците са по-напреднали в техниката от земляните. Това нещо по монтажа и типовете транзистори и корпуси е правено около 75-та година най-рано.
Относно поста за транзисторите - шотки транзистори не съм чувал да има, но не изключвам възможността и да науча нещо ново  ;).
.........................

 Успех с ремонта на тази мистериозна джаджа. Това, че за него не се намира никаква информация ме навежда на мисълта - защо е така. Обикновено Филипс не е от фирмите чиято продукция остава в сянка. Сигурен ли си, че това е модела? Може ли да му направиш няколко качествени снимки в едър план да го разгледаме, пък и може да се надяваме да го намерим по изображението.
Транзистор на Шотки или фиксиран транзистор Шотки:
Тези устройства използват бариера на Шотки, за да избегнат наситеността на транзистора.


Грешка в годините, прав си..., имах предвид 65 - 75-та година.
-----------------------
Вмъквам този текст тук, защото "Фараончо" ме е подвел и този комбайн няма нищо общо с "Филипс"..., а е английско "PYE 5024".
Добре че origo поиска снимки, та да видя, че "Филипс"-а никъде го няма.  :---

127087-0

-----------------------

Снимки в сглобено състояние не мога да дам, защото всичко е на парчета и сего се мие, лепя счупени пластмаси, меря лампички, които не светят и т.н. Ще дам няколко снимки на някои платки.

Да използвам, да отговоря и на styrshel Ами единия канал не работи, транзисторите са американски /доколкото разбрах/, а и искам да знам за каква мощност става дума..., все пак се изискват колони. Мисля, че при 60VA консумация, изходната мощност няма да е повече от 2 х 15W.

Ето снимките...


Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #11 -: 30 Януари, 2020, 15:29:03 »
Това не е Philips, това е английско радио PYE 5024. През 1976 година е прозведен според филтровия електролит.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен faraon4eto

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: ВРАЦА
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #12 -: 30 Януари, 2020, 15:47:46 »
Не съм го направил нарочно и аз съм се заблодил ако искаш върни ми го няма проблем.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #13 -: 30 Януари, 2020, 15:55:08 »
Това не е Philips, това е английско радио PYE 5024. През 1976 година е прозведен според филтровия електролит.

Е да де...
Ама колегата ме подведе, а и аз не погледнах... Чак сега се усетих, че няма емблемата на "Филипс"... Голем смях... Убих се да го търся тоя "Филипс"...  ???
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Нужна ми е помощ за "Филипс" 5024
« Отговор #14 -: 30 Януари, 2020, 15:58:24 »
Не съм го направил нарочно и аз съм се заблодил ако искаш върни ми го няма проблем.
Никакво връщане! Такъв ми бил късмета!
Да не се обидиш, нищо не е станало... Даже се смях много докато търсех къде пише "Филипс", пък го няма.
Грамофона ми харесва..., и всичко ми харесва!

Жив и здрав! Грешки винаги стават!  :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7019 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4611 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18518 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4617 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6522 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |