| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделен радиоприемник  (Прочетена 12467 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #30 -: 05 Юни, 2017, 14:31:41 »
Ами аз няма да му дам схема която да изисква подбутване и нагаждане, стига да я изпълни коректно (без грешки по стойности и монтаж) то тя ще заработи безпроблемно. Друг е въпроса че това ще е трудно. На неговата възраст когато изпълнявах схемите механично без разбиране, срещах големи затруднения в подкарването защото ВИНАГИ имаше грешки в монтажа, които отново чисто механично и страшно трудно и бавно биваха откривани една по една и схемата накрая тръгваше. Както си казал нека той си реши, но нека ако ще е интегрален НЧУ да не е клас Д просто тоя клас определено няма да му донесе никакви предимства. От моята гледна точка е редно целия приемник да е с транзистори без ИС обаче той си решава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #31 -: 05 Юни, 2017, 15:56:01 »
Предлагам следното:


Нека Ориго даде изпитана схема на НЧУ . Аз ще разработя платка за тази схема. Ще изработя няколко платки за мен и няколко, които ще подаря на Даката. На него остава да ги насити и да ги пусне в действие. Надявам се схемата да е от елементи, които ги има масово и са евтини.

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #32 -: 05 Юни, 2017, 16:33:12 »
изреждаш ми всички транзистори които имаш в момента при теб

Порових се в шкафовете и изнамерих следните:
1. 78BO (това пише на корпусите им), PNP транзистори
2. 12Г0
3. КТ316А 8705
4. КТ399А
5. BC547 B K7D
6. КУ101А 8509 - 3 бр.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #33 -: 05 Юни, 2017, 18:49:25 »
Ето изпитана, елементарна и надеждно работеща схема на НЧУ с максимална изходна мощност 1Ват:

74523-0

Работата е там BatKoce че няма смисъл да разработващ платка за това НЧУ, то си е за Даката прекрасно усилвателче, но съобразено с нивото му на начинаещ с цел да не си усложнява твърде много живота. Тази схема той мисля ще сглоби успешно с повечко внимание върху платка с дупчици, не че няма да го улесни печатна платка, но си мисля че част от чара на това занимание в началото е работата върху „прототипни“ платки.
Иначе за схемата няма да стане с транзисторите от чекмеджето на Даката но всички чаркове за нея общо заедно с прототипната платка се намират лесно и вероятно струват под 5лв. Може да се захранва както с 12 волта така и с 9 волта (при 9 волта ще изкарва малко по-ниска изходна мощност).
Работи и с 4 и с 8 ома високоговорител.
Върху схемата са написани с червено ориентировъчни напрежения за диагностика на схемата по време на оживяване. С удоволствие ще окажа съдействие при подкарването на тази схема, и същевременно гарантирам за отличните резултати които ще даде като сила и качество на звука. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #34 -: 05 Юни, 2017, 19:09:08 »
Добре, ще ходя тези дни да потърся необходимите части, които нямам (а те са доста). Предполагам, че тук в Перник ще ги намеря. Трябва да си купя и експериментална платка. Имах една преди, беше ми я подарил колегата цек, но някъде я затрих.
Да попитам - може ли да работи с по-голям (по-мощен) високоговорител? 1-ватови има малки говорителчета, но на тях не съм им фен. Искам да сложа по-голям.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #35 -: 05 Юни, 2017, 19:38:49 »
Може да работи с всякакъв високоговорител. За усилвателя има значение само съпротивлението на високоговорителя - в случая 4 или 8 ома от там нататък и тонколона за озвучаване в дискотеки 1000 вата може да му закачиш, на него няма да му пука. Така че няма проблем да работи с всякакъв високоговорител от стар радиоприемник, телевизор, радиоточка или каквото си харесаш. Гарантирам ти че с тази мощност ще озвучава прекрасно цяло голямо помещение. Ако искаш да не се разкарваш да търсиш елементите в Парник (нямам представа какви магазини за електронни елементи имате там) може да ти ги купя от Комет и да ти ги пратя по Еконт заедно с платката с дупчици. Само кажи ако имаш желание.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #36 -: 05 Юни, 2017, 20:29:00 »
Поразрових се в шкафовете отново и намерих доста от нещата. Намерих кондензатор 91 pF и резистор 12 Ω. Близки са до стойностите на C2 и R9. Могат ли да се ползват въпреки че не са с точно същите стойности, или не?
В Перник има един сервиз за поправка на телевизори, компютри, касетофони и други видове техника. Този сервиз е и магазин - продават се тонколони, високоговорители, кабели, авто радиа и всякакви части. Не знам необходимите транзистори дали са в масова продажба. Ако не са, едва ли ще ги има там. Също ме съмнява дали имат експериментални платки.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #37 -: 05 Юни, 2017, 21:03:19 »
Поразрових се в шкафовете отново и намерих доста от нещата. Намерих кондензатор 91 pF и резистор 12 Ω. Близки са до стойностите на C2 и R9. Могат ли да се ползват въпреки че не са с точно същите стойности, или не?
В Перник има един сервиз за поправка на телевизори, компютри, касетофони и други видове техника. Този сервиз е и магазин - продават се тонколони, високоговорители, кабели, авто радиа и всякакви части. Не знам необходимите транзистори дали са в масова продажба. Ако не са, едва ли ще ги има там. Също ме съмнява дали имат експериментални платки.
Хубава е схемата . Стъпало с комплементарна двойка , и доста специфичен начин за определяне на режима на транзисторите  , дано го подкара колегата .  Дословно да изпълни всичко , има опция да не тръгне .   :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #38 -: 05 Юни, 2017, 21:23:19 »
Няма проблем вместо 10 ома да сложиш 12 ома, особено на това място! 91 пико фарада също е перфектно вместо 100 пико.
Дали ще намериш тези транзистори - попринцип са много популярни от десетилетия насам, но не е сигурно че ще ги имат в сервиза. За схемата най-критични са двата транзистора от крайното стъпало, тъй като имат хем голямо усилване по ток (400 пъти), хем голям колекторен ток и прилична колекторна разсейвана мощност. Така че вероятно със заместители няма да стане, иначе останалите два могат да бъдат и други.
Към радиото:
Не е толкова критична към режими схемата - обхваната е от 100% ООВ по постоянен ток с R4. Единственото нещо което може да окаже леко влияние на напрежението в емитерите на крайните транзистори е усилването по ток на T1. И тъй като тук имаме изходен разделителен кондензатор стойността на това напрежение не е критична, трябва да бъде около половината на захранващото за максимален размах на изходното напрежение, но не е фатално ако мръдне с няколко десетки или дори стотици миливолта. Така че не го плаши, при изпълнение 1:1 схемата ще тръгне на 100%.
Трябва да се уточни обаче че без свързан високоговорител не може да се осъществи постояннотоковия режим, така че всички измервания трябва да стават със закачен високоговорител, или резистор със съпротивление 4 - 47 ома на негово място.
« Последна редакция: 05 Юни, 2017, 21:30:24 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #39 -: 05 Юни, 2017, 22:14:41 »
Привет и от мен  :hi: Не съм чел всички мнения и напътствия,но това не е от голямо значение.Възхищавам ти се на упоритостта.Един от колегите в самото начало ти дава добър съвет.Направи го на СВ и на стъпала.Средните вълни дават възможност за компромиси,а стъпалата за усъвършенстване .За такъв като твоя проект ,имам излишни  части.Избери си схема ,частите ще са от мен.Публикуваш схема и ще ти пратя всички елементи.Продължавай така .От мен успех.Чакам да се обадиш какви електронни компоненти  ти трябват .Пиши на лични или на пощата :[email protected].
 

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #40 -: 05 Юни, 2017, 22:44:15 »
Привет, колега! Благодаря за съпричастността и включването в темата! Ако не намеря в шкафовете или в сервиза някой друг чарк, ще ползвам жокера "помощ от приятел" несъмнено. :D Тази схема е лесна, а и повечето части вече са намерени. Дотук добре, тази част не ме плаши. Плашат ме трептящите кръгове или по-конкретно бобините. Иначе запояването не ме притеснява, то даже е приятна дейност. Абе, като цяло тръпката е по време на реализацията на даден проект, а не като вече накрая всичко е готово. И тогава я има тръпката, не може да се каже на черното бяло все пак, но не е толкова голяма и бързо утихва.
Забравих да попитам - целия приемник мога да конструирам на една цяла голяма платка, нали?

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #41 -: 05 Юни, 2017, 23:38:06 »
Разбира се ,че може и на една платка,какъв е проблема.От НЧУ то ,тези от 1ом трябва да са така.Двата крайни транзистора трябва да подбереш по /бета/-усилването за да можеш лесно да направиш настройката на средната точка.Останалите елементи и с 20% толеранс да са не са от голямо значение.Схемата не е сложна за реализация.Не зная дали някой ти е споменал,че е по сложна за настройка.Ако се наложи.Транзисторите са галванично вързани.До колкото разбирам си от Перник,значи идваш и до София.Което ти е нужно ще ти го дам или ще го пратя.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #42 -: 05 Юни, 2017, 23:47:56 »
Няма какво да подбира крайните по бета, тук средната точка не е толкова критична за някой друг миливолт, да налепи правилно схемата, и всичко ще излезе както трябва, няма какво да му се плаши на усилвателя. Истинския проблем с настройката ще дойде при високочестотната част.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 605
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #43 -: 06 Юни, 2017, 07:59:32 »
Пак ,да се обадя.Един съвет от мен.Извади си схемата по която ще работиш няколко пъти на хартия.Когато започнеш със запояването,след всяка спойка отбелязвай на хартията каква връзка си направил с химикал/молив/.Иначе човек се обърква и без да е падал от черешата.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #44 -: 06 Юни, 2017, 09:17:00 »
Митко, защо не му напишеш на Даката едно описание на работата на схемата, кое за какво е, как стават нещата? Бета какво е. Нали идеята е да има разбиране, то няма да дойде с повторение на "готова" схема, а с осъзнаването ѝ.
Ако той повтори схемата и всичко тръгне, за него тя ще си остане просто една черна кутия, която някак усилва, а това би било тъжно. Зная, че можеш да обясниш много добре и на разбираем език как работи, чел съм ти обяснения. И тъй като ти предложи схемата, честта е твоя!  ;)
Така с разбирането ще дойде и истинското удовлетворение, което идва не само от постигнатото, но и от усещането за контрол и владеене на ситуацията, което то носи.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |