| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделен радиоприемник  (Прочетена 12355 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Самоделен радиоприемник
« -: 30 Май, 2017, 20:54:24 »
Здравейте, колеги! Днес ми дойде една интересна идея - да си направя средновълнов или късовълнов радиоприемник с високоговорител, монтиран в самоделна дървена кутия. Този радиоприемник, разбира се, няма да е някакъв сложен, ще бъде съобразен с моите скромни способности. Ще бъде елементарен, но с вид на истинско радио, не като останалите ми.
Идеи отдавна не са ми идвали, бях изоставил хобито до минимум през последните месеци, за което изключително се срамувам. Това е жива излагация.
Сега по същество - какъв ми препоръчвате да бъде приемникът - средновълнов или късовълнов? Двуумя се и затова се консултирам с вас. След това ще дойде ред за схема, но предполагам, че ще намерим подходящата.
Както винаги подробно ще описвам процеса на изработка, ще се допитам, ако нещо не ми е ясно, ще качвам снимки и така. С вашите съвети и идеи и с моето старание предполагам, че ще се справим с този проект. :hi:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #1 -: 30 Май, 2017, 21:21:30 »
Действай на СВ за начало, без значение на какъв тип приемник се спреш. Този обхват е далеч по-прощаващ за грешки в монтаж и схема от КВ. Честотите са достатъчно ниски, за да ти позволят да натрупаш опит, но и горния край на обхвата (1.6М) е достатъчно високо, че да се сблъскаш и с недостатъците на лошия монтаж и необмислените действия. Ако работеше Вакарел, щях да ти предложа на ДВ да започнеш, ама...
Съветвам те да направиш хубава кутия с НЧ усилвател 1-2 вата и захранване подходящо, към които с помощта на някакъв подходящ конектор да сменяш ВЧ модули - от прост еднокръгов без обратна връзка, през еднокръгов с ОВ, през такъв с лентов филтър и накрая към суперхетеродинен. Има една страхотна книжка - Радио и телевизия за самостоятелни занимания - от един германец. Там има точно такава поредица с много картинки. Имам книжката, ако искаш ще ти я пратя, но трябва да ми я пазиш много.
Така постепенно ще се научиш на всичко нужно и ще добиеш опит и в монтажа, и в настройката, че да се гордееш с направеното, а не просто да бачка някак.
И чак тогава ходи на КВ. И пак през простите към сложните схеми. Защото на КВ нещата стават по чуствителни на монтаж и изпълнение, на настройка и на външни влияние. Достатъчно пипкави, че да те обезнадеждят, ако подходиш към тях лекомислено. Драсни на ЛС ако искаш книгата.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #2 -: 30 Май, 2017, 21:21:48 »
Най-добре ще бъде да се ориентираш към някой приемник с директно преобразуване на КВ. Така ще се запалиш и по радиолюбителството, а и мисля че е най-доброто което можеш да направиш на този етап на познания. Класически суперхетеродинен радиоприемник е твърде сложен за теб на този етап мисля, освен разбира се ако не използваш готови интегрални схеми и филтри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #3 -: 30 Май, 2017, 21:41:21 »
Мисля приемникът да бъде напълно самоделен, ако е възможно. Нямам претенции дали ще е с транзистори, или с интегрални схеми. Най-добре ще е с лампи, ама ще стане много сложно за мен да го направя. Кутията трябва да е като на лампов приемник - дървена, с плат на високоговорителя, с картонен заден капак, с надписи. Трябва да стане произведение на изкуството - да е ефективно, красиво, интересно и да привлича погледа! :writer:
Ще го измислим как ще е, какво ще е, имаме много време на разположение, няма за никъде да бързаме. И на къси, и на средни вълни вечерно време има станции, които се приемат повече от идеално. На дълги също има няколко станции, но те са слаби. Румънската станция "Antena Satelor" на 153 kHz се лови горе-долу добре, но не достатъчно (поне тук при мен, де).
« Последна редакция: 30 Май, 2017, 21:55:19 от dakata.radio »

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #4 -: 30 Май, 2017, 23:59:56 »
Кутията трябва да е като на лампов приемник - дървена, с плат на високоговорителя, с картонен заден капак, с надписи. Трябва да стане произведение на изкуството - да е ефективно, красиво, интересно и да привлича погледа!
Е, в такъв случай всичко зависи от теб - дали ще вземеш готова кутия и ще я реставрираш (за препоръчване), дали ще правиш сам (ако имаш време/умения/желание)
Щом електрониката няма значение за теб, то братският китайски народ е насреща, бълва платки в изобилие за копейки. В такъв случай вземи такава, дето освен радио, да поддържа BT, SD-карта, флашка и дистанционно, така или иначе са в рамките на $5-10USD.
Е, ако ти се запоява и искаш само чисто радио, има китове за по $2-3 USD

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #5 -: 31 Май, 2017, 00:13:38 »
Ето ги въпросните китове .
Виж какво предлагат китайците;
https://ru.aliexpress.com/item/Hot-Sale-Seven-Tube-AM-Radio-Electronic-DIY-Kit-Electronic-Learning-Kit-Set/32789955190.html?spm=2114.13010308.0.0.PaBXfZ

https://ru.aliexpress.com/item/New-DIY-8-Tube-Radio-Kit-Electronic-Spare-Part-Radio-Accessorries-145-x-75-x-35mm/32793326727.html?spm=2114.13010308.0.0.PaBXfZ

https://ru.aliexpress.com/store/product/Hot-Sale-DIY-ZX2051-Type-IC-FM-AM-Radio-Kit-Electroinc-Learning-Kit-8-Ohm/1709397_32792749270.html?spm=2114.12010612.0.0.hrgVqU
Вероятно ще ти е интересно приемника е суперхетеродинен,но удоволствието е невероятно изпитал съм го преди години със Руски приемници 'Юность'и Малчиш.
« Последна редакция: 31 Май, 2017, 00:23:44 от ONZI »

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #6 -: 31 Май, 2017, 09:50:54 »
Колеги. До колкото разбирам Dakata иска сам да реализира приемника, а не да го сглобява от разни китове, както ние сглобявахме навремето Яцек за време по състезанията. Според мен най - удачният вариант е подсказан от колегата ahedproductions.
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #7 -: 31 Май, 2017, 15:15:30 »
До колкото разбирам Dakata иска сам да реализира приемника, а не да го сглобява от разни китове.

Да, искам да направя сам радиопримемника. За кутията обаче ще ми помогне един дърводелец от Рударци. Не знам само от какъв картон мога да направя заден капак като на ламповите приемници и как мога да направя надписи на него. Явно и тук ще трябва помощ от приятел. След това ще трябва да търся плат... Абе, много неща трябват. Ако трябва и с месеци ще го правя, но ще стане бижу. Не трябва да може да се разпознава фабричен ли е, самоделен ли е. 8)
Реших го - ще е на средни вълни. Мога ли да го слепя така, да не е на платка? Искам да има максимално старовременен вид. Ще му измислим някакво мрежово захранване, скална крушка, скала (макар че ще е много трудно да се направи скала). Е, мога да ползвам радиоконструктор (или съвременен кит), ама само чарковете. То така ще е по-удобно, вместо да търся всеки чарк поотделно. Задължително ще трябва да удължа с кабелчета потенциометъра и променливия кондензатор, за да мога да им изкарам врътки.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #8 -: 31 Май, 2017, 16:09:20 »
Следваща стъпка - запознай се с колкото се може повече конструкции на транзисторни приемници в дървена кутия. Виж как са подредени, как са реализирани шаситата и т.н. Без платка ще е мърлявина, платката е важна. Не е сложно не се шашкай. Първо направи проучване на конструктивните реализации, там ще има повече въпросителни. Схемотехниките са шепа и са ясни, като там можем да ти съдействаме от разстояние много по-лесно - снимаш и мислим. Докато конструктивно е добре преди да започнеш каквото и да е, да си саздъдеш реална представа за конструкцията. Все пак си решил да правиш нещо адекватно, подходи професионално. Не само, че ще си спестиш проблеми после, но и повярвай, удоволствието ще е неимоверно.
Нека кажат колегите какви приемници да погледнеш от БГ и РУ производство, а ти порови из нета - има много реализации от междинния период.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #9 -: 31 Май, 2017, 17:01:46 »
Докато конструктивно е добре преди да започнеш каквото и да е, да си саздъдеш реална представа за конструкцията.

Обмислям всеки един детайл и за по-лесно трябва да направя планове, чертежи. С дърводелеца също след това ще умуваме кое, как, какво, що. Мисля да я направим кутията малко по-голяма, да не е с джобен размер. Горе-долу трябва да е голяма колкото "Philips"-а от профилната ми снимка. На външен вид ще наподобява на "Хр. Ботев M462". Много ми се иска да има скала въртяща се на 360о, но е много сложно за мен да направя такова нещо.
« Последна редакция: 31 Май, 2017, 17:35:21 от dakata.radio »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #10 -: 31 Май, 2017, 18:50:45 »
Дака, бих  те посъветвал да повториш схемата на DKE-то, еднолампов регенератор.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #11 -: 31 Май, 2017, 19:04:05 »
Пионерско шаси ще ти върши работа като начало.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #12 -: 31 Май, 2017, 19:24:47 »
Пионерско шаси ще ти върши работа като начало.
Това е друг добър вариант! Вземаш готово шаси, Акорд, Мелодия, Орфей... В аукциона има приемници по 15лв. Ремонтираш го настройваш го и си прави кутия каквато си искаш!

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #13 -: 31 Май, 2017, 19:44:08 »
Благодаря за предложението, но пак казвам, че искам напълно самоделно да го направя това радио. Лампово няма да мога да го направя, макар че ще бъде по-стилно. Ще го направя с транзистори или с интегрални схеми. :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #14 -: 31 Май, 2017, 19:55:23 »
Е то пък много сложно,какво като е лампово :) има една книга Христоматия на радиолюбителя.Там се почва от най простите неща.Някой ако я има в електронен вариант нека му я качи.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |