| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделен радиоприемник  (Прочетена 12411 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #60 -: 21 Юни, 2017, 14:16:12 »
Частите, изпратени от Митко, вече са при мен.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #61 -: 22 Юни, 2017, 18:34:15 »
Межувременно малко схеми за размисъл във високочестотната част. Ето тази схема съм я правил преди време:
http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/rf/amrec.htm
Представлява рефлексен приемник, едни и същи елементи се използват и за усилване по висока и по ниска честота. Това което мога да спомена като недостатък е че е силно чувствителна към брум проникващ от към целия трептящ кръг. Да пипнеш корпуса на променливия кондензатор и се забрумява страшно, защото на практика е свързан към входа на схемата която усилма и по НЧ. Иначе на времето си ловеше добре Христо Ботев в София.
Тази също може да прегледаш:
http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/rf/ZN414.htm
До потенциометъра за Volume тъй като вече ти разработваш НЧУ по друга схема.
Проблема е намирането на ZN414, MK484 или TA7642. Иначе имам добри впечатления от това чипе - става радио само с един трептящ кръг, относително добра селективност (като за еднокръгов линеен приемник) и съвсем прилична чувствителност. С 1.5см феритна пръчица нощно време си ловеше румънски станции предоволно. Вероятно със стандартна феритна пръчка дълга 15см например ще се представя доста добре! Може да се отбележи че е с добра стабилност и се подкарва лесно заслужава внимание.
/>
/>
С един от аналозите на този чип и Билян е правил приемник:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5196.0
мисля че на първо време стандартната схема без модификации ще ти свърши добра работа, както виждаш е предвиден потенциометър за чувствителността в схемата която ти пращам по-горе.

Това се сещам засега във ВЧ отношение. Другите варианти които си заслужават повече предполагам че ще се окажат с прекалено висока сложност. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #62 -: 22 Юни, 2017, 21:44:15 »
Постепенно ще я мислим високочестотната част. Има време за всичко, за никъде не бързаме. Сега нека се концентрираме върху НЧУ-то.
Когато имаш свободно време, драсни два реда обяснение как се работи с експерименталната платка. Преди това нищо няма да пипам да правя. Всичко си седи непокътнато в шкафа и си чака реда. Аз вече съм по-свободен и мога да отделям повече време. :)

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #63 -: 24 Юни, 2017, 09:58:21 »
Преди да започнеш с ВЧ часта не е лошо да прочетеш нещо по въпроса  (въпреки че не обичаш да четеш, :) ).
Предлагам ти да започнеш с книжката от снимката. Мисля че я имаше в библиотеката на форума. Ако я няма аз я имам в електронен вид.
Успех
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #64 -: 24 Юни, 2017, 10:39:06 »
Дака,да не те обидя ама да попитам,можеш ли да запояваш.Правиш ли хубави спойки?.С какъв поялник си?

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #65 -: 29 Юни, 2017, 20:35:53 »
Здравейте всички и dakata! Не съм сигурен, но ми се струва че съм един от най-възрастните (не много активен) в този форум, пък съм се запалил по радиотехниката още като пионерче. Това ми дава основание да считам моите съвети за "най- най", ха, ха...
И все пак:
1. Потърси книгата на Виктор Борисов (можеж да я дръпнеш ог интернет) "Млад радиолюбител". Издавана е десетки пъти, препоръчвам по-старите издания.
2. Започни от антената! Днес с малка антена можеш да слушаш само FM (УКВ). За средни и къси вълни трябва добра антена или ... полупрофесионално радио Sony, Grundig (който сега е TECSUN), Сангин или Деген (последните две са китайски и не знам как се пишат с йероглифи), или съвсем професионални като ICOM. Всъшност книгата, която посочих, с антената започва.
3. Ако не си "печен" електроник, и нямаш намерение да навлизаш в дълбокото, в нета има предостатъчно най-подробни описания за прости лампови и транзисторни приемници, за което вече колегите са писали. Само ти трябва малко английски, или поне руски, щото на родния ни език не съм ги срещал.
4.Пожалавам ти успех!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #66 -: 29 Юни, 2017, 21:04:03 »
Ето изпитана, елементарна и надеждно работеща схема на НЧУ с максимална изходна мощност 1Ват:

(Връзка към прикаченият файл)

Работата е там BatKoce че няма смисъл да разработващ платка за това НЧУ, то си е за Даката прекрасно усилвателче, но съобразено с нивото му на начинаещ с цел да не си усложнява твърде много живота. Тази схема той мисля ще сглоби успешно с повечко внимание върху платка с дупчици, не че няма да го улесни печатна платка, но си мисля че част от чара на това занимание в началото е работата върху „прототипни“ платки.
Иначе за схемата няма да стане с транзисторите от чекмеджето на Даката но всички чаркове за нея общо заедно с прототипната платка се намират лесно и вероятно струват под 5лв. Може да се захранва както с 12 волта така и с 9 волта (при 9 волта ще изкарва малко по-ниска изходна мощност).
Работи и с 4 и с 8 ома високоговорител.
Върху схемата са написани с червено ориентировъчни напрежения за диагностика на схемата по време на оживяване. С удоволствие ще окажа съдействие при подкарването на тази схема, и същевременно гарантирам за отличните резултати които ще даде като сила и качество на звука. Успех!
За по-голяма мощност бих предложил също проста схема с 471 в нестандартно свързване.Едно такова стъпало ми изкара доста години.
По просто от това няма накъде,освен ако е без части. :D
http://archive.li/XUbP6
73!

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #67 -: 29 Юни, 2017, 21:14:02 »
Здравей, колега ikarlo! Книгата "Млад радиолюбител" я имам в електронен вариант. Чета я от време на време. Добра книга е, много съм доволен от богатата информация и начина, по който е представена.
Не мога да си позволя читава антена, защото къщата ми не е защитена и има риск да вкарам мълния. Опънал съм една жица, но къса и не нависоко. Имам на разположение поне добър заземител - метален кол забит на 1,2 м. в земята.
Когато колегата origo се върне, ще ми даде указания за конструиране схемата на НЧУ-то, която избрахме (стр. 3, отг. 33). Нататъка постепенно ще мислим другото.
Към chav_chav: Разполагам с 30-ватов поялник. Не е нещо кой знае какво, но е удобен и върши работа. Дребничък е, от съвременните.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #68 -: 29 Юни, 2017, 21:19:44 »
Ходих до сервиза и намерих всичко без експериментална платка и транзисторите BC337 и BC327.
Ако ти трябват имам чисто нови :)
73!

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #69 -: 29 Юни, 2017, 21:22:20 »
Благодаря за предложението, колега, но origo вече ми прати и то доста. ;)

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #70 -: 02 Юли, 2017, 22:49:56 »
Така, измислих размери на кутията - 30 см. дълж. / 20 см. шир. /  20 см. вис. Очаквам и вие да си дадете мненията, да го помислим, да го обсъдим и тези дни някога да дам размерите на човека. Дебелината на дъсчиците според вас колко горе-долу колко сантиметра трябва да е? А как да ги хващам - с лепило за дърво ли? :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #71 -: 03 Юли, 2017, 12:43:35 »
Ти радио работещо с уточнено шаси и скална конструкция, говорител, имаш ли че си измислил кутията? Или караш наопаки през конструирането? :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

dakata.radio

  • Гост
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #72 -: 03 Юли, 2017, 15:00:26 »
Не, просто дърводелецът каза, че сега може да ми обърне внимание, после не. А и тази кутия няма да я правя идеално точна че да не може вътре и муха да влезе като се монтира платката, говорителя и останалите неща.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #73 -: 03 Юли, 2017, 15:21:46 »
Абе в последствие като не ти достигне 1 см за да направиш нещата както ти се иска ще разбереш за какво става въпрос :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Самоделен радиоприемник
« Отговор #74 -: 03 Юли, 2017, 17:10:58 »
В кутия 30х20х20см ще се събере всичко, даже ще остане място. Ще има готова кутия, за която ще направи шаси и скала.
Според мен щом приемникът няма да е с лампи, е най-добре да бъде с интеграли,защото е по-лесен за изпълнение отколкото с транзистори.
Приемникът трябва да има FМ за да бъде пълноценен за реално слушане.В Интернет има много схеми на радиоприемници с ИС за любители без много опит.

Пожелавам, по-малко съвети от рода на "с това няма да се справиш, защото е сложно за теб" и други подобни!
Радиото ще стане и трябва да се прави с мерак и настроение !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |