| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Последни публикации

Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от mbg - 20 Юни, 2026, 15:24:58 »
Защо си създаваш излишни проблеми не разбирам. Всеки регулатор има спецификация за температурен дрифт и тн. Взимаш такъв с 0,5% температурен дрифт, в изхода му един многооборотен потенциометър и панелен волтметър, за да следиш какво подаваш и си ти. Само виж избрания да няма изискване за минимален товар или при какъв товар са дадени параметрите в таблицата.
22
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от BatKoce - 20 Юни, 2026, 15:18:58 »
Понеже вътрешния източник не е мощен, ми трябва решение което да не харчи ток.

Това условие ще те затрудни много. За схемите, които си дал, ще е необходим някакъв ток и температурно не се очаква да са много стабилни. "Вътрешният източник" трябва да е достатъчно стабилен и да може да отдава някакъв, макар и малък, ток. Тогава ще може да ползваш потенциометър, който е достатъчно високоомен, но все пак е с много по-ниско съпротивление от входното съпротивление на усилвателя. Съпротивлението на потециометъра трябва да се подбере най-ниското възможно, което не предизвиква промяна в напрежението на "вътрешния източник".
23
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от didov - 20 Юни, 2026, 14:52:56 »
По същата логика, за тестване на чипове с промяна на входното напрежение съм правил тези схеми. Използва се LM358, при 5V максимално изходно напрежение, захранването е от 7-9V.
24
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от veso74 - 20 Юни, 2026, 14:11:27 »
Твоята схема: с двата транзистора, потенциометъра и резистора, така както я виждаме: на 5V (заради R3) -> ток примерно 5 mA.

В този ток биха се събрали:
Микроконтролер (напр. eXtreme Low-Power PIC), механичен енкодер, MCP4725 и дисплей (примерно LCD0802 (заради ниска консумация) без подсветка).
Или с STM32(напр. F072) на HSI 8 MHz -> в MK има 12 битов DAC -> можем да премахнем външния DAC MCP4725.

Резултатът е същия, полученото удобство и добавени вероятни помощни функции - несравними.

Бих допълнил с OLED (напр. 0,91") независимо от добавената консумация (напр. +16 mA), а необходимостта от още ток просто ще компонесираме с добавяне на презареждаем акумулатор (през USB, съвместим със зарядно за телефон).

Спрямо схемата с потенциометър, (многооборотен?), (прецизен? - не е на ниска цена) + напр. прецизен LDO (не е на ниска цена) и получена х-ка със съмнителни стойности на стабилността на изходното напрежение спрямо температурата.

Винаги ще имаш включен (прецизен?) волтметър в схемата? А при варианта с микроконтролер: външен волтметър не е необходим - изходното напрежение ще е на дисплея.
25
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от shri - 20 Юни, 2026, 13:12:37 »
Да ама тогава ще иска захранване консумация, аз от това бягам.
26
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от hunter69 - 20 Юни, 2026, 12:54:58 »
Вместо електронен потенциометър ще е по-добре с DAC, примерно  MCP4725, GP8413...., Arduino контролер, OLED I2C екранче, енкодер за избиране на нужната стойност..
27
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от shri - 20 Юни, 2026, 12:41:26 »
Аз пък си мислех за електронен потенциометър, ама те се управляват дигитално, не става.
28
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от hunter69 - 20 Юни, 2026, 12:26:12 »
Най-икономичен вариант- батерийка 9 или 12V, източник на опорно напрежение 5V, може и сравнително точен линеен стабилизатор, като LP2950CDT-5.0, стълбица точни резистори, DIP превключвател с примерно 10 позиции.
29
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от Ivo_ - 20 Юни, 2026, 11:17:44 »
за да почнеш от 0 V трябва двуполярно захраване или само потенциометър.
А ако ще е с потенциометър, защо са ти транзисторите ? нали после е много голямо входно, опамп ?
Ако не една галетка, запои си делители с металослойни 1% резистори и си ти. Най лесна повтаряемост за няколко фиксирани напрежения които ти трябват при ремонтите и готово.
30
Технологии и джаджи / Re: Стабилизатор от 0 волта до 5 волта
« Последна публикация от shri - 20 Юни, 2026, 10:56:26 »
Благодаря за идеята, но не е това целта ми. Аз си имам лабораторно стабилизирано захранване със което изпълнявам условията които ми трябват. Искам да го заменя със нещо независимо от захранване. Било мрежово или от батерия. Устройствата които тествам и ремонтирам са направени така. Има някакъв датчик сонда на която се подава захранване обикновено между 3 и 5 волта. и се изработва като резолтат едно напрежение, което варира от 0 до около 5 волта. То се подава на един операционен усилвател, той го усилва със някакъв коефициент и отива на АЦП и процесор за обработка и отчитане на резултатите на дисплея на устройството. Сега чак супер стабилно не ми трябва. Идеята е като постигна с въртене на потенциометъра определен резултат на дисплея, то той да е стабилен. За да мога при включване на всеки следващ модул да очаквам същото показание и да мога да меря с осцилоскопа в определени точки на усилвателя и там да очаквам еднакви напрежения. Така бързо се ориентирам къде е точно дефета, проблема. Понеже вътрешния източник не е мощен, ми трябва решение което да не харчи ток. Напрежението се подава на входа на Ц-Мос усилвател и той не дърпа ток също. Най добре да намеря някой готов чип на регулеруем стабилизатор, но аз не знам такива да почват от 0 волта. Обикновено са от 1,2 волта на горе. Какво мислите за тази схема дето съм показал. Колко ток ще черпи? Аз мисля като стабилизация може би ще е достатъчно.
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |