| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: търся схема за радио Grundig  (Прочетена 12173 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #45 -: 28 Август, 2017, 22:23:44 »
Цитат
неполярните стигат 1000%
Тези са пробили, да знаеш.
Казвам го от личен опит.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #46 -: 28 Август, 2017, 22:49:40 »
Ами за това, просто ги сменям! Както казах, нямам такива високоволтови (до сега са ми трябвали само за транзисторни), но се надявам тези дни да имам.
0888981645, 072365106

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #47 -: 29 Август, 2017, 09:50:26 »
Темата става още по-интересна с "проблемите" и тяхното отстраняване по време на реставрацията.
Един "майстор" отказваше ремонти на Grundig и изпращаше клиентите си при реставраторите за ремонт !

Колко ли радиостанции са слушали германците на УКВ с това радио, когато в България имаше само една в София и една в Пловдив ?! 


Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #48 -: 29 Август, 2017, 12:46:47 »
Да колега, много е неприятен за работа. Моят майстор Весо и затова се изнерви, не само че нямаше време, и ме остави аз да сменям кондензаторите по неговите указания. Лошо е, че все още ги нямам всичките, но ги чакам. Впрочем, Fisher ми изпрати няколко нови лампи, но първо да натамъним другите неща. Днес утре ще работя по антените, едната е с неоригинален накрайник (връх), а другата направо е скъсена с 3 елемента?
Относно приемането на УКВ, явно във ФРГ към 55-та година са имали достатъчно станции щом са започнали производството им. Да не ровя сега в историята, но ми се върти в главата, че към 51-53-та са имали не само УКВ, но и телевизия. Но явно не са и били толкова много, щом им е стигал обхват 88-100 МHz. Дори и следващите им, транзисторни вече, концерт бой 200 и 202 са до 100MHz и чак 1964, при модела 204 вече е 87-108! Но и друго интересно, от 1958 Грундиг и правил същия лампов за износ в Щатите, но с обхват до 108?!
А за у нас не ми се говори за мъчителното разпространение на УКВ. Само ми е останал спомена какъв кеф беше да съм в София (някъде около 70-тагодина)и да слушам УКВ, май бяха 2 или 3 стации, включително и в автомобила, но само докато се отдалечиш малко от града...
0888981645, 072365106

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #49 -: 29 Август, 2017, 16:37:08 »
Не съм 100% сигурен в твърдението, но някъде бях чел че в тия години горния край на УКВ диапазона в Германия се е е ползвал от военните. За това има много приемници с две версии - една до 100 MHz за домашния пазар и една до 108, за износ.

По-интересното е че през годините явно все повече честоти се освобождават от военните. Постепенно се появяват приемници с диапазон до 104 MHz, после до 106 и в крайна сметка до 108, което помага за датирането.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #50 -: 30 Август, 2017, 02:33:43 »
Съветвам те високоволтови неполярни кондензатори да поръчваш от комет- там са оригинални, щото в елимекс зареждат реплики на Wima-та.

За другото като гледам си подготвен яко.

Пожелавам успех, Приемника е красавец, заслужава си мъките.

А относно УКВ-то, тогава може да са имали УКВ станции, ама сега по wifi 3G и оптика, имат да ни гонят едно 20 години докато ни стигнат, германците...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #51 -: 02 Септември, 2017, 13:14:34 »
Продължение:
1. Кондензаторите, които "бягаха" са сменени. По-долу има илюстрация.
2. Акумулаторът е нов заменен заедно с диода. Отоплението "заспа" на 1,35в. и изчезна всякакъв брум!
3. Антените вече са еднакви по дължина и с нови връхчета.
4. Майстора се ориентира в изводите на феритната и поне на средни се чу видинския (то, както знаем, денем друго няма).
5. Но остава основния проблем-работи много тихо (не е в крайната EL95). Май трябва да се сменят всички лампи с нови? Надявам се, че Fisher ще намери още някоя, но да попитам може ли още някой да предложи нови 2-3 бр. DF97 и 1 бр. DK96?
Дали ако попитам в раздел лампи ще има смисъл?..
0888981645, 072365106

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #52 -: 02 Септември, 2017, 14:32:03 »
Да не е проблема в кондензатора от 4.7nF, паралелно на първичната на изходния траф, т.е. между анода и втора решетка на EL95 ? Отпои единият му край за проба само  :unknown: .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #53 -: 02 Септември, 2017, 14:49:39 »
потенциометър за сила на звука, пробвал ли си без него ?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #54 -: 02 Септември, 2017, 15:43:38 »
Продължение:
4. Майстора се ориентира в изводите на феритната и поне на средни се чу видинския (то, както знаем, денем друго няма).
През деня на средни вълни в Пловдив и в Пазарджик със Селена В-207 се приемат освен Хоризонт от Видин, три румънски, Скопие и много слабо една гръцка радиостанция. Може да се донастроят МЧФ и входните бобини и кондензатори.
Радиото каква чувствителност има на средни вълни и УКВ ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #55 -: 02 Септември, 2017, 16:16:33 »
Радиоприёмник ''Океан-205'' выпускали в экспортных вариантах с наименованием ''Selena'' (В-206, 207, 208, 209), которые отличались диапазонами волн принятыми в данной стране.

78402-0

Описание и инструкция.

* okean205bd.djvu (460 kB - свалено 92 пъти.)

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #56 -: 02 Септември, 2017, 16:32:08 »
Въпросът ми беше за чувствителността на ламповия GRUNDIG.
Данните за Селена може да послужат за сравнение с чувствителността на ламповия GRUNDIG.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #57 -: 02 Септември, 2017, 17:05:18 »
Малко отзад-напред.
1. Относно чувствителността на приемника не мога да кажа нищо. Обаче, практиката показва, че тук при мен, в центъра на Ботевград на средни се чува само Видин, а на дълги една румънска станция. Казвам го от опит, защото тук ефира е страшно замърсен, а и Ботевград е в котловина и явно само тези станции някак пробиват. Виж, ако се кача на високо по вилите над града, местността Зелин, положението е съвсем друго. Всичко това съм го пробвал и с доста по-сериозни приемници от колекцията, серията satellit например.
2. Кондензатора е проверяван, потенциометъра реагира нормално. И точно тук да попитам нещо, което забравих днес. След смяната на акумулатора започнах да проверявам с мултицета как се държи отоплението (напрежението) на отделните лампи. При движението с пробника, опрях без да искам някое от крачетата на DF97 III или IV, чу се силно изпукване, което ме уплаши и инстинктивно си дръпнах ръката, за това и не разбрах кое съм докоснал. Радиото беше на СВ и стана някякво отпушване, заработи силно, тогава се чу и Видин прилично и усилването с потенциометъра беше нормално. Зарадвах се, че е станало някакво чудо и реших да проверя и УКВ, превключих и край, млъкна.. Пробвах да възпроизведа моята грешка, пипах и с отвертки по крачетата, но нищо не се получи, остана си така немощен и на средни и на УКВ! Какво ли беше това "чудо"?
0888981645, 072365106

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #58 -: 02 Септември, 2017, 18:59:29 »
Лош контакт или студена спойка  :) .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: търся схема за радио Grundig
« Отговор #59 -: 02 Септември, 2017, 20:29:09 »
Ами, ха де и това коментирахме с моя майстор, ама как да го проследиме както казах по рано, че е отвратителен за ремонт. Не можеш едно напрежение да измериш, всичко е така наблъскано на терсене място, че доста ще се озориме. Мислиме да не се предаваме, но е много труден. Мисля си, че не е случайно за такива ремонтирани, напълно изправни в ибей да им искат средно 1000 евро?! Далече съм от мисълта, че дори и да стане, ще тръгна да го продавам, както коментирахме преди време. Тези след нас, да правят каквото искат!
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2664 Прегледи
Последна публикация 28 Януари, 2013, 20:33:47
от ever20102
0 Отговора
1763 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2013, 21:44:52
от MorningEnergy
0 Отговора
1645 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2014, 14:30:27
от Radio208
4 Отговора
2466 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2016, 22:59:19
от slavi
3 Отговора
2694 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2017, 19:57:42
от styrshel

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |