| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята колекция Grundig  (Прочетена 22071 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #15 -: 10 Октомври, 2017, 17:33:29 »
Заедно с "концерт бой" някъде от преди 5 години. То се бях засилил и с дръжкофони от сериите  RR и С, но поизтрезнях, не може да имаме всичко и ги махнах, т.е. оставих само радиоприемниците.
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #16 -: 10 Октомври, 2017, 22:21:39 »
А какво да кажем ние с гайдите...  :yes:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #17 -: 10 Октомври, 2017, 23:17:59 »
Защо Любо, нещо не разбирам? Предполагам, че нещо намекваш, но и по-рано някъде писах "мерак се гаси с пари". Аз лично с голямо любопитство съм разглеждал твоите апарати, а и на другите колеги, особено откакто съм пенсинер, това ми е едно от развлеченията, да надничам в Сандъците и да видя кой до къде я е докарал.На всички им се възхищавам, особено на твоите, като гледам как правите от нищо нещо! Просто не ми е било удобно да коментирам, като не съм специалист, не мога да помогна нито с акъл, нито, да кажем, материално (в смисъл, части, с малки изключения). За което, май вече съжалявам, че не съм казал по една добра дума, а излизам малко воайор...
Но накратко, повечето от апаратите съм купувал от ибей, има и от България, има и трампени, но винаги съм гледал да са външно запазени и с повреди! Първо, заради цената, второ заради тръпката да съживиш динозавър (е, моите не са чак толкова древни)! Вярно, не съм споделял, с някои беше голяма борба, помагали са ми хора на местна почва (някъде съм ги споменавал), но в момента апаратите са в почти идеално здравословно състояние и външен вид! Единствено си позволих да споделя как вървят работите с ламповия "концерт бой" и отново благодаря на колегите, които се намесиха, за да помогнат!
И отново, ако някой го интересува, мога да опиша за всяка машина какви са и били проблемите и как съм ги решил (съжалявам, че изтрих много от "технологичните" снимки).
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #18 -: 10 Октомври, 2017, 23:59:37 »
Евалла за мерака, вложения труд и търпението ти. Можем само да завиждаме в добрия смисъл на думата на това, което си върнал отново към живот.  :drinks:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #19 -: 28 Януари, 2018, 11:36:33 »
GRUNDIG concert boy 209 automatic (1969-1970)
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #20 -: 28 Януари, 2018, 11:50:59 »
Отдавна търсех този модел от серията "концерт бой" за да "уплътня" колекцията, този ми се губеше. Все пак се появи, естествено търсех неработещ, но външно запазен. Неработенето му се състоеше в пълно мълчание на AM, иначе FM-a беше наред. Отново познатото слабо място на серията от онези години - ротора на кондензатора беше се направо "заварил", та се наложи дори да използвам клещи за раздвижването му. За АМ-а се оказа болен един транзистор, след смяната му всичко си дойде на мястото. Относно козметиката му, няма какво ново да казвам. Сега и той заминава на рафта...
0888981645, 072365106

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #21 -: 28 Януари, 2018, 18:16:59 »
Браво!И аз имам няколко Грундика,но твоето си е цял музей.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #22 -: 28 Януари, 2018, 18:42:43 »
Това си е една доста скъпа колекция!!!  :good: :good: :good:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #23 -: 29 Януари, 2018, 15:26:17 »
Ами не знам колко е скъпа, само знам колко ми струва на мен и семейството. Но удоволствието да ги намериш изгодно (впрочем много разтегливо и нееднозначно понятие), да ги съживиш и да ти радват окото и ухото не се мери в пари! Много се дразня, когато ме попитат като колко мога да им взема, ако реша да ги продавам? Отговорът ми е, че не се продават, не съм ги взел с такава цел! Иначе, може да се каже, че едва ли мога да си върна парите в момента (номинално, без труда) особено в България....
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #24 -: 02 Март, 2018, 16:52:41 »
GRUNDIG transistor 16 (1963-1964)

Представям поредния GRUNDIG от колекцията, но не може да се каже, че е "уплътняване", а е допълнение, защото не се вмества нито в серията concert boy, нито в satellit! Но защо го взех? Много ме заинтригува обявата, вкл. индекса на модела, защото не се вписваше в познатите серии на фирмата. Оказа се, че няма много информация за модела, но кое е интересното: в една обява пише, че "модела е създаден в отговор на съветската радиопромишленост и е предназначен само за източния пазар"?! Което, меко казано според мен, е несериозно, особено като се има предвид, че продавача беше от Англия! Някъде пишеше, че е вариант на ocean boy 202, a след ровене излиза, че не вариант, а са си 1 към 1! За чий... е създаден не ми стана ясно? Според други, 16 (202) е предшественик на славната серия satellit и с което съм съгласен, защото имат изключително много сходства. Така, че хем е boy, хем satellit или с други думи е връзката между двете серии и затова някак ми стана симпатичен, особено като изглеждаше перфектно, произведен 1963г. и то, неработещ, т.е. с напълно приемлива цена.
Като го включих, той взе, че тръгна? Но, след няколко минути млъкна тотално. След леко разклащане пак тръгваше за малко и така. Но не се оказа студена спойка или лоша връзка (в първия момент и за това си помислих, имайки предвид, че германиевите му транзистори бяха с цокли), а болен транзистор AF 115 (Valvo), който го заменихме с AF 126 и всичко  се оправи. След задължителната хигиена и козметика стана много приятна машинка и застана в кухнята за ежедневно ползване!
« Последна редакция: 02 Март, 2018, 17:03:58 от slavi »
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #25 -: 27 Август, 2018, 15:56:29 »
Здравейте, предлагам да се откъснеме за малко от търговския раздел и да ви запозная с поредния Grundig boy 186 B/GW. Това е първият преносим модел на фирмата наречен след допитване boy, произведен през 1951 г. За по-любознателните има доста информация в нета.
Показвам го сега защото доскоро смятах, че не работи. След смяната на няколко кондензатора и преработката на захранването от мой познат, добър специалист (то е малко особено решение) радиото оживя, но освен бучене и трещене в апартамента друго не се чуваше. Другите ми приемници вечер хващат по няколко станции, въпреки смущенията, а този нищо?! Бях се отчаял, до случайното ми отиване до вилата на мой приятел над града и ми хрумна да го взема с мен. Въпреки, че беше през деня се чуха слабо видинския и румънски предаватели и си казах "ще го бъде". А миналата седмица бях на гости на друг приятел в Еленския балкан, в района на язовир Йовковци, за който по друг повод бях писал, че е "моят полгон" за изпитвне на приемници извън УКВ. Естествено го понесох и още първата вечер го сложих върху плота на мивката на верандата, защото в селската къща само там имаше контакт навън. И бързо ме върна в младините, когато слушахме предимно на СВ. Вярно, малко немощно, но работеше по цялата скала! Та имам питане, това дали се дължи само на старите му само 4 ламбета или толкова си може? Или пък иска "баш майстор"?
И два клипа, първо какво "слушам" вкъщи:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #26 -: 27 Август, 2018, 15:58:51 »
А ето и клипа на село, далече от града:
0888981645, 072365106

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #27 -: 27 Август, 2018, 21:16:44 »
Браво!!!Много хубава колекция.!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #28 -: 27 Август, 2018, 22:53:23 »
Та имам питане, това дали се дължи само на старите му само 4 ламбета или толкова си може?
Слави, гледам че имаш колебания за това радио, я направо ми го пращай, аз ще хо харесвам без хич да свири!!!  8)
Страхотно е, да не го даваш на никого! :good:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция Grundig
« Отговор #29 -: 28 Август, 2018, 10:31:37 »
Стършеле, сакън! Такова нещо няма да се случи, поне докато съм жив. Не знам защо се сещам за диалога между Георги Русев и Г. Мамалев в началото на филма "Оркестър  без име" за започването и спирането... Та и аз мисля да продължавам, а не да продавам (или подарявам). Предлагам само неща, които ми се дублират. Знаеш ли, че ми се "губят" още 2-3 boy (също толкова и Ухери репорт), ама ги няма, не се предлагат?! Вярно, от търсените boy от няколко месеца стои един на неприличната цена 450 евро! А пък и това момче, което имам, ми е любимец, защото сме буквално набори! То нали и за това питам, какво ви е мнението, може ли да му се вдигне потентността или това е положението....
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
1878 Прегледи
Последна публикация 03 Май, 2013, 22:22:30
от lz1wvm
3 Отговора
2764 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2017, 19:57:42
от styrshel
62 Отговора
12285 Прегледи
Последна публикация 06 Октомври, 2017, 17:11:51
от Валери
17 Отговора
2869 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2022, 12:46:10
от Pichaga933
1 Отговора
1166 Прегледи
Последна публикация 26 Октомври, 2023, 08:45:08
от nickolaycho

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |