| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвети за заземяване  (Прочетена 7745 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Съвети за заземяване
« -: 15 Август, 2017, 18:08:43 »
Здравейте,
Отдавна се каня да пусна темата.
В моя апартамент нямам достъп до метални тръби, а всички знаем, че приемането на радио без земно е с лошо качество.
Решил съм да набия кол в земята, но имам много неясноти.
Има места близо до работилницата ми, на които има капчук от климатици. Мисля че тези места са най подходящи.
Въпросите ми са: каква тръба да използвам(диаметър, поцинкована, дължина) и какъв проводник ще е достатъчен или да търся шина(алуминий или мед)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #1 -: 15 Август, 2017, 19:05:47 »
Знам че набития кол обикновено е 50 - 70 см. поцинкована тръба или някакъв друг профил (поцинкован). Не разбрах на кой етаж е работилницата ти. По принцип е възможно да минеш и без шина, но ако пуснеш шина е най-добре. Не мисля че шината е необходимо да е алуминий или мед (макар че е хубаво) но мисля че отново поцинковано желязо ще ти свърши отлична работа. В случая не е толкова важно омическото (постояннотоковото) съпротивление, а индуктивността на заземяването (постояннотоковото съпротивление така или иначе ще е високо заради самия кол набит в земята). Шината дори направена от метал с по-ниска проводимост (като желязо) ще има достатъчно ниска индуктивност и ще си върши добре работата. Така че инвестирането на кофа пари в медна или алуминиева шина според мен е излишно. Просто трябва да е поцинкована за да станат добре връзките. Това е което имам като познание по въпроса. Ако използваш все пак не шина а проводник то вероятно ще ти трябват поне 8 квадрата или повече. Отново не заради съпротивлението а индуктивността. Може да пуснеш няколко в паралел на отстояние един от друг да кажем 4 проводника по 4 квадрата на разстояние от по 1 педя помежду всеки два би свършило работа мисля. Идеята на отстоянието един от друг е да се намали магнитната връзка помежду им и съответно да спадне повече общата индуктивност. При липса на магнитна връзка между четирите проводника индуктивността на цялото съединение ще бъде индуктивността на съответната дължина проводник делена на 4. При идеална магнитна връзка помежду им (близко паралелно разположени или дори усукани един около друг) ще дадат резултат индуктивността на съответната дължина проводник. Еквивалентния диаметър ще е по-голям, и затова ще имаш и малко по-ниска индуктивност от колкото само с един проводник но не чак толкова ниска както ако нямат магнитна връзка. Сега вече въпроса каква стойност между 0 и 1 ще бъде магнитната връзка при разположение на една педя един от друг няма точен отговор защото той зависи както от честотата, така и от дължината на проводниците, но все пак не е 1 със сигурност.
« Последна редакция: 15 Август, 2017, 19:11:19 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #2 -: 15 Август, 2017, 19:14:48 »
На втори етаж съм.
Спирам се на поцинкована шина.
Колко да е широка и дебела?
Диаметъра на тръбата има ли значение?
Има още едно нещо което ме притеснява.Гръмоотвода не е много читав, а аз мисля да заземяване антената при буря.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #3 -: 15 Август, 2017, 19:15:45 »
Зависи за какво ще го ползваш ,ако е за радиостанция чиято антена иска земя изискванията са едни,ако искаш просто да имаш надеждно заземление е друго.Зависи също от грунда които има под теб.Общата рецепта е поцинкован винкел дълъг около 120 см.Има такива стандартни и медно въже минимум Ф 5-6 мм ако искаш да е надеждно.Ако е за нещо силово коловете са няколко,обикновено три и извода се прави от желязна арматура Ф10.Зависи на кой етаж живееш.Ако е над 5-6 и нагоре забрави.

Видях че сме писали заедно.За втория етаж ако е само за радиото/радиостанция забиваш един винкел  50 х 50 х 4 или швелер около метър и за връзка от кола проводник ПВА2 6 или 10 кв.Трябва да стигне.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #4 -: 16 Август, 2017, 12:06:15 »
Навсякъде се продават заземителни колове. Поцинкован винкел 40х40, с парче шина, заварена на кола. От втория етаж може и да пуснеш медно въже, не е голямо разстоянието. Но ако не намериш мед- карай с желязо. Алуминият не е механично устойчив. Това е най- лесния начин. Иначе ако трябва да се направи като хората- медна плоча в земята, засипана със слоеве сол и дървени въглища и задължително медно въже към уредите. В казармата така правихме заземителите на станциите, ама тогава не беше проблем нито медното въже (парче кабел от далекопроводната мрежа), нито медната плоча....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #5 -: 16 Август, 2017, 12:36:32 »
Мда, така е. Ами ако използваш поцинкована желязна шина нека бъде около 4-5см широка и дебела около 3мм, това ще свърши добра работа. Естествено както са ти казали за медното въже е още по-добре, но аз бих препоръчал отново както в предния си пост да са поне 2-4 в паралел на отстояние.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #6 -: 16 Август, 2017, 18:57:58 »
Имам една поцинкована тръба 1" дълга към 2м. Ще пробвам да я набия, после ще търся шина или нещо друго.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #7 -: 16 Август, 2017, 19:57:20 »
Здравейте,
Отдавна се каня да пусна темата.
В моя апартамент нямам достъп до метални тръби, а всички знаем, че приемането на радио без земно е с лошо качество.
Решил съм да набия кол в земята, но имам много неясноти.
Има места близо до работилницата ми, на които има капчук от климатици. Мисля че тези места са най подходящи.
Въпросите ми са: каква тръба да използвам(диаметър, поцинкована, дължина) и какъв проводник ще е достатъчен или да търся шина(алуминий или мед)
Земното е лесно,имам над 20 набити в земята поцинковани тръби(40 мм) от по 2 метра и повярвай ми...вършат идеална работа.Набити са с голям чук.Ако искаш сигурно земно,зарови поцинкован стар бойлер и тегли жица.Местото на връзка добре облепи със силикон(за аквариуми).
73!

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #8 -: 16 Август, 2017, 20:27:03 »
Здравей колега  :hi:
Не зная какви са изискванията за заземителен контур на радио приемник , но мога да ти кажа изисквания та за промишлеността .
Изкопават се три дупки около 40-50 см. и на 1.5 м.отстояние . Продават поцинковани винкели 50/50 мм и заварена шина към тях .Дължината е 120 мм.Забиват се в дупките . Шината се заварява или като триъгълник или като звезден център . Извода се прави с допълнително заварена шина минимум 20/5 мм.Изкарва се по стената на сградата от 70 до 100 см. Колкото е възможно по далеч от гъмоотводите . Взима се една опаковка дървени въглища 2 кг. морска сол , обърква се и си разпределя в дупките . Без да се сипва вода !
Извода до помещението се прави до 12 м. дължина меден проводник 6 кв. Ако е повече с 10 кв. Ако го качваш на тавана с шина 20/5 мм.
До тук със строителството . Следва меренето. За добро е 0.4 ом ,всяко показание под 0.4 е много добро.За лошо е 0.5ом.
Това е по норма.
Не зная дали заслужава такава инвестиция ? Та ако ще и да е радиото на Попов или Маркони .  :D
Не се мъчи толкова . Забий парче тръба около метър , вържи една пробна лампа 40/60 W между фаза и земното .Светне ли с половин мощност
е добре за радио.
В кръгът на майтапа . Ако искаш да светне с пълна мощност сложи и малко салам , да се завъртят кучетата за да повишават киселинността
на почвата  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #9 -: 16 Август, 2017, 21:00:05 »
Бе така е всичко което пишеш, но за радио е важна индуктивността. Особено в днешния замърсен ефир! Така че проводимостта не е толкова критична, но трябва импеданса да е нисък за високи честоти. Това не е лесно постижимо но все пак постижимо. Мога да ти направя демонстрация как тръбите на парното в апартамента ми имат импеданс за 50 херца под 0.5 ома, обаче за 1 мегахерц отива толкова високо че служи по-скоро като антена от колкото като земно. И въпреки това за целите на радиоприема е добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #10 -: 17 Август, 2017, 14:47:34 »
Бе така е всичко което пишеш, но за радио е важна индуктивността. Особено в днешния замърсен ефир! Така че проводимостта не е толкова критична, но трябва импеданса да е нисък за високи честоти. Това не е лесно постижимо но все пак постижимо. Мога да ти направя демонстрация как тръбите на парното в апартамента ми имат импеданс за 50 херца под 0.5 ома, обаче за 1 мегахерц отива толкова високо че служи по-скоро като антена от колкото като земно. И въпреки това за целите на радиоприема е добре.
  origo   Tова което казваш е вярно и правилно но съм забелязъл че е трудно разбираемо за повечето. Mного трябва да се обяснява и пак да си остане неразбираемо защо плоската шина има по нисък импеданс от обикновен проводник. После електроуредите им създавали смущения.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #11 -: 17 Август, 2017, 16:34:22 »
Значи шина ще е.
Да обясня пак. Имам антена на покрива, около 10м.
Няма читав гръмоотвод.
Когато има буря ще заземявм антената, за да не ми се запали работилницата.
Смятам да ползвам заземяване и когато реставрирам приемници.
Това е.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #12 -: 17 Август, 2017, 18:20:45 »
Бе така е всичко което пишеш, но за радио е важна индуктивността. Особено в днешния замърсен ефир! Така че проводимостта не е толкова критична, но трябва импеданса да е нисък за високи честоти. Това не е лесно постижимо но все пак постижимо. Мога да ти направя демонстрация как тръбите на парното в апартамента ми имат импеданс за 50 херца под 0.5 ома, обаче за 1 мегахерц отива толкова високо че служи по-скоро като антена от колкото като земно. И въпреки това за целите на радиоприема е добре.
А как стои въпроса с водопровода? Там индуктивността по-приемлива ли е? Нали в крайна сметка на повечето стари апарати се препоръчва заземлението да става именно чрез водопровод. Аз лично досега не съм имал подобрение на приема от заземление (пробвал съм с връзка към парно и водопровод, както и към нулата на ел мрежата)
ПП: колко е индуктивността като стойност, за парното (като порядък поне) ?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #13 -: 17 Август, 2017, 18:33:42 »
Поне в апартамента ми в момента всичко до мазето е сменено с пластмасови тръби по водопровода, така че няма как да го проверя това вече. Индуктивността на тръбите на парното не съм я мерил реално, защото за момента не се сещам как да го направя, трябва за целта да имаш гарантирано нискоиндуктивно заземяване, или такова с известна индуктивност. Подозирам че индуктивността е от порядъка на стотици микрохенри но това е само бегло допускане.
Аз лично имам впечатление че заземяването винаги подобрява приема, особено като се използва и външна антена, но много зависи и как се захранва от мрежата апарата.
Още една идея за rolling_heads. Ако сградата е панелна и има врати с метални каси (при мен са 4 такива) може да си завариш към някоя от касите винтче където да си закачиш проводник за заземяване. Тези метални каси (поне в моя блок) са свързани към арматурата и са доста добро и нискоиндуктивно заземяване. Не трябва да се използват за постоянно прокарване на големи токове (ако има такова приложение) за да не се получи ерозия на арматурата, но за целите на радиоприема и сигурността е идеално.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвети за заземяване
« Отговор #14 -: 17 Август, 2017, 19:25:11 »
Интересна идея е тази за вратите.
Касите не са метални, но мисля че имам достъп до една арматура в работилницата.
Ще пробвам и ще докладвам

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |