| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19948 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« -: 06 Декември, 2017, 17:49:29 »
Преди близо две години започнах този проект. Очаквах да го свърша за максимум месец - два, но за съжаление твърде неприятна семейна ситуация наложи отлагането на старта. Всичко стоеше в гардероба и чакаше удобния момент. И той най-накрая дойде!
Схемата е дело на origo, за което съм страшно благодарен. Изпълнението ще бъде мое , като това ще бъде първият ми стерео лампов амп. Правил съм вече 5-6 моно за най-различни проекти, но специално този ще бъде предназначен за озвучаването на хола ни (който за съжаление все още е в ремонт).
Захранването е с RC филтърна група и диодно изправяне, тъй като нито имам място за дросел, нито мога да намеря подходящ. Трафът го бях купил преди доста време, предполагам е от някакъв стар бълагрски применик. Изходните трафове са от телевизор Пирин.
Усилвателят ще бъде изграден върху парче орехова дървесина. Нарочно е оставено максимално грубо и неоформено. На обратната страна съм направил съответните канали за окабеляването и елементите. Всичко ще се гради върху фолирания текстолит, който е закрепен на дъното. Елементите от горна страна ще са открити. Целта ми е да изглежда максимално грубо.
Вече пробих отворите за цоклите. Малко ме измъчиха, тъй като на финала завършват с 26 мм ринг, а най-голямото ми свредло беше 25, но всичко стана добре. На челната страна ще бъдат монтирани двете EL84 и индикаторната ЕМ84. А на задната част са двете 6Н14П. На този етап не съм мислил какво ще бъде управлението на EM84, но нямам против да бъде полупроводниково.
Днес приключвам работата с нанасянето на специално масло за дърво върху ореховата дъска. В края на седмицата евентуално ще монтирам цоклите и ще започна окабеляването. Местоположението на изходящите трафове ще бъде на срещуположния край на дъската спрямо захранващия, като те ще бъдат монтирани, след като експериментално установя къде и при каква позиция няма брум. Все още се чудя дали да изкарам електролитите от горната страна или да стоят отдолу.
Отворен съм за всякакви предложения и критики :-)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #1 -: 06 Декември, 2017, 18:18:10 »
Може да има проблем с 6Н14П, заради ниското допустимо напрежение катод-отопление, само 90В, а в схемата гледам към единия катод  има 130В.
Друго което забелязвам, че крайната лампа е в триоден режим, а заедно с входната, която е с ниско усилване, може да не достига чувствителност (усилване)???

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #2 -: 06 Декември, 2017, 20:09:51 »
Усилване ще има предостатъчно заради токовият генератор , който се явява товар на предусилвателя. От това има и друга полза - елиминира се (почти напълно) брума, който би влязъл през захранването на предусилвателя. Но... какво гарантира, че напрежението между двата триода ще бъде 130 В? Съмнявам се, че двете половини на лампата ще са достатъчно еднакви. Съпротивлението 300 Ом в катода на токовия генератор бих го заменил с 270, и последователно на него - тример 50 Ом, за да може да се настройва напрежението. Това трябва да се прави и при подмяна на лампата...

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #3 -: 06 Декември, 2017, 20:14:06 »
При тея стойности на катодните съпротивления на крайните лампи, няма да е добре за изходните. В момента крайните лампи са набримчени на 48,48484848... мА. Изходните от Пирин, както и повечето от БГ радиа и ТВ, са до 40 мА. Ще се насищат. А и с тоя ток лампите ще се изхабяват по-бързо. Отделно, така му пада и захранващото напрежение, щото тоя захранващ ще види зор с два канала в тая схема. Не виждам и смисъл при тая ситуация да се ползват по цяла лампа за драйвер на крайната. По-добре според мен да се ползва само една драйверна лампа за двата канала, по 1 триод на канал.
Крайните да се пуснат на 35-37 мА.
И още по-добре е да ползва ECC/PCC 88 или 6н23п.
Ако го направи с кенотрон EZ81, още по-добре за звука. Ама тогава задължително с дросел.

Иначе проекта е интересен.
Трафовете ще ги обличаш ли в нещо ? Кутии, канчета, моливници, дърво ?  ;)
Като цяло проекта ми напомни на моя с EL3 Tungsram, който все още стои недовършен.  :)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #4 -: 06 Декември, 2017, 20:36:34 »
За съжаление нямам нужния опит, за да коментирам ел часта  :-[ По спомен това беше първата версия на origo. Тази, която съм прикачил сега, е втората, по която ще започна работа.
Иначе трафовете мисля да ги оставя открити, кабелите - също. Харесва ми така. Само трябва да се погрижа за изолацията добре, че няма само аз да оперирам с него  :D

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #5 -: 06 Декември, 2017, 20:39:58 »
Малко, препоръки.

Захранващия траф е за Кенотрон, ама с 6 лампи бая ще се озори. Казвам го от опит. Тия трафове клякат яко, ако докара 250в с навързана цялата схема ще е чудо. Ориго добре, че ти е дал и диодна изправителна схема. НЕ си въобразявай, че тия напрежения на схемата ще ги докара с Кенотрон. Даже може и на грец изправител да минеш за още по ефективно с 4 бързи диода.

В общи линии от тоя захранващ трансформатор,  да докараш схемните напрежения ще е постижение за треоретичната физика, да захрани 2 броя ЕЛ84 и 2 броя ЕЦЦ84 мисля му е над максимума . Изобщо не си мисли за индикаторни лампи с него. Даже се замисли само за по 1 триод  предусилвателен а не пуш-пулска схема на преампа както е сега, че поне да разтовариш с една лампа захранването.

За Изходните трансформатори: Пиринските изходни трансформатори, силата им е в пентодно връзване . Ако ги връзваш триодно нищо от възможностите им няма да чуеш.


За крайните лампи ЕЛ84: Катоден резистор 330 ома е НЕ мислимо. Тука катоден резистор между 86 и 150 ома(най добре е да сложиш мощен потенциометър 200 ома  и да настройваш анодния ток докато го въртиш). Тия лампи свирят добре  с аноден ток 58-60ма . Тия дадените 48ма по спецификация ги забрави, едно грачене и кривене страшно само ще чуеш с тях без капчица бас. Тука идва момента, че не всички бройки и производства от ел84 могат да работят на такъв ток без да зачервят анодите, за това ти препоръчвам военната руска 6п14п-ЕВ(руски военен аналог на ел84), тя си носи на претоварвания доволно, тембъра и обаче е малко по друг от на ел84.

За предусилвателната Схема с ецц84. Препоръчвам да сложиш само една ЕЦЦ88, лампа и да ползваш само по един триод от нея на канал, + че е и доста  линейна.

Тая клема отдолу за кабелите на трафа я забрави- всичко на спойки, освен ако не искаш да се подпалиш.

Препоръчвам ти да потърсиш друг захранващ трансформатор - от тия дето са за Акорд Ш образна ламела,  направени да ряботят с грец изправител. Те са с по твърда характеристика- не клякат толкоз много и носят на претоварване без опасност да го подпалиш. С такива съм подкарвал схеми като горната + 2 индикатора + още една предусилвателна лампа двоен триод за  предусилване на индикаторите.

Успех, пожелавам.





« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 20:56:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #6 -: 06 Декември, 2017, 20:41:18 »
При тея стойности на катодните съпротивления на крайните лампи, няма да е добре за изходните. В момента крайните лампи са набримчени на 48,48484848... мА....


Стойността на катодния резистор в радио Христо Ботев с ЕL84 е 150 Ом. В тази схема е 165. По-скоро напрежението на катода не е правилно означено, а токът ще си бъде нормален

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #7 -: 06 Декември, 2017, 20:48:56 »
За съжаление нямам нужния опит, за да коментирам ел часта  :-[ По спомен това беше първата версия на origo. Тази, която съм прикачил сега, е втората, по която ще започна работа.
Иначе трафовете мисля да ги оставя открити, кабелите - също. Харесва ми така. Само трябва да се погрижа за изолацията добре, че няма само аз да оперирам с него  :D


Стига бе , ти сериозно ли -трафовете открити ще оставяш- Ще утрепеш някой човек така. Не се бъзикам. 250в DC подпряно от няколко стотин микрофарада филтър спокойно може някой да се ликвидира човек, като го пипне това.Капаци задължително!!!
Ако имаш домашни животни  с тая дървена кутия  и открити трафове  пожарче доста лесно може да си спретнеш смиризма на печена котка.

Ако пък имаш Деца или Женско същество вкъщи, малко отговорност, поеми, не ми се мисли какво може да  стане с открито анодно напрежение по изходните трафове.


@Eltehno 37ма друг път. Направи си експеримент да чуеш на тока, на който съм написал, може и на скоп да погледнеш. Имат междина тия трафове не им бери грижа.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #8 -: 06 Декември, 2017, 20:53:07 »
Мда... Нямам опит с правене на лампови усилватели и не знам как ще работи EL84 при 30 мА. Но има някакво неразбиране на схемата.
Предусилвателят с двете лампи ще консумира точно толкова ток, колкото би косумирал със само една. Не е push-pull, а има токов генератор  за товар. Товарът е активен, но има разлика.
Катодният резистор не е 330 Ом, а два паралелни такива, или 165 Ом

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #9 -: 06 Декември, 2017, 21:01:25 »
Оги, трафовете ще са открити, но не и кабелите. Те ще минават отдолу и няма да има никакъв достъп до тях. Не че не мога да измисля и някакви прозрачни капаци де, но не искам.
А за клемата, какви са доводите ти, че не е ОК от гледна точка безопасност? Избрах подобно решение заради наличното място и с идеята за по-лесен монтаж/демонтаж. Не ми е никакъв проблем да ги запоя, просто така ми изглежда по-подредено и удобно за сервизиране.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #10 -: 06 Декември, 2017, 21:04:44 »
Мда... Нямам опит с правене на лампови усилватели и не знам как ще работи EL84 при 30 мА. Но има някакво неразбиране на схемата.
Предусилвателят с двете лампи ще консумира точно толкова ток, колкото би косумирал със само една. Не е push-pull, а има токов генератор  за товар. Товарът е активен, но има разлика.
Катодният резистор не е 330 Ом, а два паралелни такива, или 165 Ом

активния ти товар в случая свири горната половина на кривата за това си е пп.

При 30ма,  вади звуци тая лампа, но със сигурност тия звуци не могат да се определят като свирене...

Защо само 1 предусилвателна лампа , като тока е еднакъв ли? Ами щото пестиш 330ма отопление и разтоварваш захранващото желязо, че и без това тр да  изработи 100ма за анодно а тоя траф не е сметнат за повече от 60ма. и ще грее.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #11 -: 06 Декември, 2017, 21:11:13 »
Оги, трафовете ще са открити, но не и кабелите. Те ще минават отдолу и няма да има никакъв достъп до тях. Не че не мога да измисля и някакви прозрачни капаци де, но не искам.
А за клемата, какви са доводите ти, че не е ОК от гледна точка безопасност? Избрах подобно решение заради наличното място и с идеята за по-лесен монтаж/демонтаж. Не ми е никакъв проблем да ги запоя, просто така ми изглежда по-подредено и удобно за сервизиране.

Кабелчетата, на изходните трафове ако ги откачиш от клемата дето е отгоре , много лесно се чупят.И като почнеш да ги извиваш надолу да ги запояваш, ще заминат. Пък да ти кажа на 1-2 слоя термошлаух не бих заложил човешки живот... Ама ти си знаеш.

Клемата от тоя тип, ще ти прави искри, не се бъзикам. Тука си иска хубава изолация и спойка.

Ето ти капаци за трафове, май най-малкия размер ще пасне под скобата, и няма да се разваля индуустриалния вид който търсиш
http://pepina.org/elementi.php?grup=0&c=200&p=0&t=%EA%E0%EF%E0%EA

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #12 -: 06 Декември, 2017, 21:41:19 »
активния ти товар в случая свири горната половина на кривата за това си е пп...


Защо само 1 предусилвателна лампа , като тока е еднакъв ли? Ами щото пестиш 330ма отопление и разтоварваш захранващото желязо, че и без това тр да  изработи 100ма за анодно а тоя траф не е сметнат за повече от 60ма. и ще грее.

Като казвам, че не съм строил лампови усилватели, не заначи че не съм строил никакви усилватели. На всичко отгоре много разбирам от теория, а практика имам достатъчна за няколко души.
Токов генератор за товар не е пуш-пул. 330 мА за отопление на лампата не се събират със 100те през крайното стъпало. Събират се като мощност, или 0.33Х6,3 + 0.1Х250. Махането на едната лампа ще разтовари трансформатора само с 2 W, и при това от отоплителната намотка. Мощтността, която може да се изкара през анодната намотка, се ограничава не само от желязото като цяло, а по-скоро от дебелината на проводника на анодната намотка... Изобщо не съм против идеята за направа на нов, по-голям трансформатор, но не съм сигурен, че този, който е наличен, няма да свърши работа. То всичко е относително... Нищо не пречи да се направят проби... Все пак ORIGO го е мислил!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #13 -: 06 Декември, 2017, 21:50:15 »
Оги , на 58-60 мА , тея лампи ги пържиж като Никулденски шарани.  :D Да не говорим, че трафовете се опичат и те.
И кво, след 2 месеца да сменяме комплект лампи и трафове, ако не се е запалил през това време.
Защо трябва всичко да е набримчено на краен предел, като може и по-лекинко и пак да си има мек , кадифен лампов звук ?
 От опит съм стигнал до заключението, че с такива трафове, изходни и мрежов, няма нужда да се изнасилват нещата.
Отделно, че точно с тоя захранващ траф, е абсурд да постигне тия тоци и напрежения. В пентоден режим, пък още по-малко. Отделно, че в триоден е по-добре свиреща.

Правил съм подобен амп, с Акордски захранващ, от големите. 2 бр. EL84 и 1 PCC88. Изходни от Пирин. Крайните в триоден режим. Еми на границата е . Пак е ОК, но не му достига мощност на тоя траф. Знаеш Оги, оня с дървените капаци, още от
аудио форума.

ПП: Тъй като вече е направил дупките и за драйверните лампи, просто да ползва само по един триод от тях.

ПП2: Мое мнение, не задължавам никой с него. Тея трафове и подобните им НАЙ-ДОБРЕ си пасват с лампи ECL/PCL86.
« Последна редакция: 06 Декември, 2017, 22:00:55 от Eltehno »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #14 -: 06 Декември, 2017, 22:08:12 »
Нещо изпробвано да споделя . Направи си отделно преднапрежение за първите решетки на крайните. Няма да отежни проекта . Ще си го регулираш плавно с тримерче  , оттук и тока през тех. И няма да грее нищо .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14827 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1426 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1407 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2309 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
952 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |