| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84  (Прочетена 19804 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #75 -: 15 Февруари, 2018, 21:16:09 »
7.6 е горната граница, 7 е долната.  Някои от по-добрите марки дават данни от-до за напрежението и тока на отоплението, както и средна стойност.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #76 -: 15 Февруари, 2018, 22:46:35 »
Разбира се, има допуски в регламентирания ток за Р-серията, откъдето има и допуски в напрежението за отопление. 0,3А е стойността на тока за РСС88 по справочни данни. При липсата на РСС88 преди време в каналните превключватели се ползваха без никакви проблеми ЕСС88,които пък бяха бол в сервизите и нямам спомен да се ползваха в някои от радиата и телевизорите. Pichaga933 препоръчва изправяне и евентуално стабилизиране, което е отлична идея особено за предусилвателната лампа. НО ако разполагаме само с едни 6,3V на трансформатора, това е неосъществимо. Дори за изправяне само. Опитвал съм го и съм се добирал до едни 5, максимум 5,5V с кондензатори от порядъка на 2 000 дo 5 000uF. За стабилизация пък са необходими още поне 2,5-3V над желаното напрежение. Точно заради това понякога готовите трафове от радиа се оказват леко неподходящи. Защото са изчислявани и правени за конкретна схема.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #77 -: 15 Февруари, 2018, 23:41:02 »
Е как бе Драго, от 6,3 ще получиш 5 волта след грец и кондери. То по груби сметки 6,3 х 1,4= 8,82   :D

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #78 -: 16 Февруари, 2018, 00:06:05 »
Колеги само да попитам ''Е''серия вързват ли се последователно отопленията. Имам три лампи 2x ECL82, 1x EM84 ако свържа последователно отопленията (18,9v) дали ще се получи равен пад на напреженията. Благодаря предварително.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #79 -: 16 Февруари, 2018, 00:13:24 »
Е как бе Драго, от 6,3 ще получиш 5 волта след грец и кондери. То по груби сметки 6,3 х 1,4= 8,82   :D
Eltehno под товар напрежението пада и не остава лимит за стабилизатора. Получава се критична стойност която при вариации на мрежовото напрежение излиза извън стабилизация.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #80 -: 16 Февруари, 2018, 07:58:54 »
Колеги само да попитам ''Е''серия вързват ли се последователно отопленията. Имам три лампи 2x ECL82, 1x EM84 ако свържа последователно отопленията (18,9v) дали ще се получи равен пад на напреженията. Благодаря предварително.
Не се и опитвай . Отоплителния ток е различен , и лампата с най - малък ще светне като крушка ...  :crazy:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #81 -: 16 Февруари, 2018, 08:27:40 »
Ами опитай да видиш. Зависи и от дебелината на проводника, ако си на ръба, още променливото ще падне леко. Върху греца, ако е с обикновени диоди ще се "загубят" още 1-1,2V. Тук разковничето могат да бъдат Шотки диоди за голям ток, но така или иначе от намотка за директно отопление посмъртно не можеш да изкараш напрежение, годно за стабилизация. Е, има и Low-drop  стабилизатори, които искат малка разлика между вход и изход, но са скъпички. А е все тая. Може да се ползва друг похват, но аз не съм опитвал това. Братчетата от Китай предлагат почти без парички Step-uo и Step-doun DC-DC преобразователчета. С едно такова (Step-up) тоя проблем може да се реши. Само че аз винаги съм бил крайно скептичен към използването на импулсни захранвания за аудио. Искат се много крути мерки за да се избегне проникването на ВЧ смущения в захранваните стъпала. Но може пък да се опита. Та пак казвам с готов траф е леко трудно да се постигнат идеалните захранващи напрежения. Аз поне досега винаги съм се сблъсквал с този проблем. Налагало се е да се ползват гасящи резистори, които пък греят и хабят енергия. От друга страна конструирането и произвеждането на необходимият за даден проект траф си е един не малък разход. Та заигравките никак не са малки.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #82 -: 16 Февруари, 2018, 20:10:27 »
Eltehno под товар напрежението пада и не остава лимит за стабилизатора. Получава се критична стойност която при вариации на мрежовото напрежение излиза извън стабилизация.

Хвани си признай, че си сбъркал, няма срамно нищо тука, колеги сме. Правил съм го номера многократно с HER диоди грец и кляка до 7.2в даже филтри не слагам.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #83 -: 16 Февруари, 2018, 21:20:46 »
Във всички случаи е МНОГО по-желателно да се донавие отоплителната намотка. Говорим си за 5 - 7 навивки. Няма ядове според мен. Многократно съм споменавал че не обичам да вкарвам нелинейни вериги (грец с филтров капацитет) в лампови схеми. И пиковия ток на дозаряд на кондензатора става висок... абе по-добре донавиване. Но всеки го прави както иска.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #84 -: 16 Февруари, 2018, 22:25:25 »
Във всички случаи е МНОГО по-желателно да се донавие отоплителната намотка. Говорим си за 5 - 7 навивки. ...............

Точно!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #85 -: 17 Февруари, 2018, 00:10:54 »
Хвани си признай, че си сбъркал, няма срамно нищо тука, колеги сме. Правил съм го номера многократно с HER диоди грец и кляка до 7.2в даже филтри не слагам.
        Вярно не беше грец а двуполупериоден изправител. Т.е. трансформатора беше със среден извод (ориентировъчно 2x7v) натоварен с грец за 7812  а извода за стабилизатора на 5 волта беше вързан за средния извод. При падане на мрежовото до 210 в 7805 стабилизатора излизаше от режим. Проводник 0.5мм при обща консумация под 1А общо.

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #86 -: 28 Февруари, 2018, 15:19:08 »
Привет господа !
 И така, приготвил съм лампите  Pcc88, EL84  че даже и индикаторни имам, цокли-стари но се надявам че за тестовете няма да създават ядове. Трансформатора Акордски с донавити 5 навивки на отоплението за РСС.
 И тук е въпроса към колегата Origo, коя схема да следвам тази с 6Н14П или тази по долу също твое предложение намерена тук в форума с ЕСС88. Разликите са малки в режима на лампата....но това ги прави и важни :))
  Благодаря предварително

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #87 -: 28 Февруари, 2018, 19:44:26 »
Ползвай тази която си дал. Но ме съмнява да стане както трябва с тоя катоден 110 ома на крайната лампа. С Акордския траф ще ти падне анодното. Подбери опитно катодното съпротивление, така че да крайната лампа да ти е на 35-37 мА. И без това ако изходните са ти от БГ радио са до 40 мА.

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #88 -: 28 Февруари, 2018, 19:53:21 »
Да изходните са от Акорд,  ще пиша за резултати :) Благодаря !

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проект лампов усилвател с 6Н14П и EL84
« Отговор #89 -: 28 Февруари, 2018, 20:01:26 »
И още нещо.
Ако ще го правиш стерео, прави двата канала едновременно. Иначе ако правиш само единия за проби, после като включиш и другия, анодното неминуемо ще падне и всички настройки отидоха на кино.  ;)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
21 Отговора
14725 Прегледи
Последна публикация 31 Януари, 2013, 23:53:13
от Pichaga933
1 Отговора
1378 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2015, 20:29:48
от Eltehno
1 Отговора
1357 Прегледи
Последна публикация 17 Юли, 2016, 13:47:36
от vasevdeyan
0 Отговора
2261 Прегледи
Последна публикация 30 Юли, 2016, 14:43:00
от emilmin4ev51
1 Отговора
907 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 12:18:51
от lampamp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |