| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кой какво е планирал да майстори през празниците?  (Прочетена 5664 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Привет сандъкчии!

Седях и си мислех какво съм заредил да майсторя тия идващи празнични дни и се зачудих - а вие?  :)

1) Да навия две звездовидни бобини и ако са ми дошли от Китай две трафчета 1К:100К ще се пробвам да направя един DX детекторен приемник.
2) Да си монтирам стойката за бормашината на балкона.
3) Да започна финална работа по новия антенен тунер с диференциално-Т звено в кутия от ТЕС. Предварителните тестове тук показаха страхотни резултати. Трябва да ида до Комет да си взема една AD8307 и да изградя детектора на отразена мощност с нея. Имам да правя нов 24дБ-ов тандемен куплер за тунера, че предния е меко казано временен...
4) Да направя предварителни изчисления за 1кВат стъпало на 1.8МХц в клас Д с новите транзистори  TPH3207WS от Transphorm - дебели добичета от GaN (галиев нитрид). Цената е страхотна - параметрите са просто УДИВИТЕЛНИ.
* 650v-cascode-gan-fet-tph3207w-20171130.pdf (1361.74 kB - свалено 223 пъти.)
5) Да направя по-обширни тестове с новата антенна инсталация с трафчетата.
6) Да тествам една нова схемка на мъничък АМ предавател с феритна антенка. Ако е успешен ще разтръбя веднага.

Е това е... колко ще успея да направя не зная, но би ми се искало поне 2, 3 и 4 да успея.
А вие?

Весели, топли, щастливи, игриви и много красиви празници на всички!!!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #1 -: 27 Декември, 2017, 22:05:26 »
Мене ме чака ремонт на 5 телевизора. От тях 4 са CRT и 1 LED.
Ама като гледам, май няма да имам време за всичките. Първият днес се оказа, че е за STR в захранването, а нямам такъв.
Ще видим утре другите.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #2 -: 27 Декември, 2017, 22:28:20 »
Аз нямам планове, за сега човъркам военния осцилоскоп.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #3 -: 27 Декември, 2017, 23:31:17 »
Едно стъпало УМ100/120ВС което е здраво но се самовъзбужда и бучи при слаб сигнал.

Неактивен ian

Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #4 -: 27 Декември, 2017, 23:55:21 »
Аз имам само една точка, да си довърша усилвателя, и вече имам напредък  ;)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #5 -: 28 Декември, 2017, 11:01:19 »
Аз, планирам да се занимавам с този ВЕФ   :) :
https://balkan.auction/bg/auction/3866868/old-lamp-radio-radio-vefsuper-m557

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #6 -: 30 Декември, 2017, 20:35:18 »
и на мен ми дойде поялника , но не "прост"  а с ... дупка ... :D . И смятам да го модифицирам малко ,  ще пробвам първо с една помпа за аквариум или за какво е там не знам ....
ако не става с нея , ще търся по-голяма (и по скъпа.... )  има и друг вариант който да пробвам , с едно компресорче за гуми , гледам и тях ги преправят за вакум ....
разбира се към картинката още трябва да се добави филтърче т тези като за бензин ..и адаптер който ще движи моторчето на помпата ....

и ако тръгне ще разпоявам паметите на правеца си за да ги сменя ....  :) 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #7 -: 30 Декември, 2017, 20:46:14 »
Аз измайсторих едно шише с уиски по коледа, а утре вечерта ще майсторя още едно. Даже първото така хубаво го ремонтирах, че не остана нищо вътре  :D Весело посрещане на новата година и много успехи през цялата година. Бъдете здрави и щастливи и заобиколени от хора които ви обичат и уважават!!!  :drinks:

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Кой какво е планирал да майстори през празниците?
« Отговор #8 -: 30 Декември, 2017, 21:06:23 »
Аз нямам планове, за сега човъркам военния осцилоскоп.
Осцилоскопът е ремонтиран, чудя се с какво да продължа.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Ето какво сътворих аз по празниците. Остава да го поставя в металната кутия и да поставя потенциометър за регулиране на нивото на изходния сигнал - 468kHz/400Hz.
85245-0
85247-1
85249-2
85251-3

А сега заслужено  :drinks:

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Наздраве Иване  :drinks: Хубав модулиран генератор си сътворил покрай ракията. Само защо си използвал неправилните транзистори, от соца?   :master2:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Аз се занимавах с пускането на двуканален усилвател за звук с високи параметри който проектирам отдавна. Всичко тръгна много добре и удовлетвори очакванията към параметрите които бяха заложени. Естествено има още много работа докато това което сега тествах стане готово устройство (главно работа по изработка на кутия). Когато бъде готово ще публикувам във форума снимки, схеми, платки и параметри.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Иха! Първите няколко дни - никой! Викам си айде бе, никой ли няма да пише...
Междинен отчет, дето се казва, да направя.
1) Да навия две звездовидни бобини и ако са ми дошли от Китай две трафчета 1К:100К ще се пробвам да направя един DX детекторен приемник.
 - Трафчетата ОЩЕ ги няма, тия пощи ме убиват бавно и мъчително. Но пък си направих стойката за навиване, навих една красавица с литцендрат и после - запънах! В момента търся някакъв начин да укрепя навитите бобини без да е грозно и крехко. Имам няколко идеи, ще тествам тия дни.
2) Да си монтирам стойката за бормашината на балкона.
 - Стойката монтирах на бюрото в кабинета, че на балкона е бахър...  :D Закупих на магия за 50 лева от ОЛХ бормашина Sparky BUR-150E в много добър вид, стегнах я. Удивителното е, че е маде ин EU, т.е. преди китайската ера в Спарки. Много солидна.
3) Да започна финална работа по новия антенен тунер с диференциално-Т звено в кутия от ТЕС. Предварителните тестове тук показаха страхотни резултати. Трябва да ида до Комет да си взема една AD8307 и да изградя детектора на отразена мощност с нея. Имам да правя нов 24дБ-ов тандемен куплер за тунера, че предния е меко казано временен...
 - Работата върви МНОГО добре! Насочения отклонител е готов, от двата единични променливи кондензатора направих един диференциален (няма майтап!), сега работя върху детектора с 8307. Скоро ще има ъпдейти!
4) Да направя предварителни изчисления за 1кВат стъпало на 1.8МХц в клас Д с новите транзистори  TPH3207WS от Transphorm - дебели добичета от GaN (галиев нитрид). Цената е страхотна - параметрите са просто УДИВИТЕЛНИ.
* 650v-cascode-gan-fet-tph3207w-20171130.pdf (1361.74 kB - свалено 11 пъти.)

 - Уау! Сметките изкараха 3936W пик при 200V захранващо в CMCD схема, същата като на 400W предавател. Скоро ще поръчам 2 броя, това са невероятни транзистори.
Ето една снимчица на симулация (с много реалистичен модел за транзисторите), без трансформация, директно в 50 ома - 8.87А ефективни в товара = 3936W!

85255-0

5) Да направя по-обширни тестове с новата антенна инсталация с трафчетата.
 - Не съм сколасал, въпреки че снощи слушах сума време с Комсомолец-а радио Куба чистичко и ясно!
6) Да тествам една нова схемка на мъничък АМ предавател с феритна антенка. Ако е успешен ще разтръбя веднага.
 - Смотана е.

Ако някой се чуди как не качвам снимки, като по принцип не спирам да качвам - апарата най-накрая сдаде багажа! Оптиката е блокаж, чакам резервна и като я сменя ще наснимам всичко!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Интересен е проекта ти за малък АМ предавател с феритна антена, но не съм много оптимистично настроен към резултатите. Повече от 5 метра радиус пряка видимост едва ли имаш шанс да покриеш по този метод. То принципно в повечето случаи за задоволяване на потребностите на старите апарати това е повече от достатъчно покритие де! Но каква е целта - основно предполагам малки размери на предавателчето спрямо предходния успешен модел с рамкова антена. Определено обаче същото покритие като при него е трудно постижимо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ами идеята не е да има обхват, въпреки че го чувам на 6-7 метра. Идеята е да няма електрическа антена и да бачка на батерия да не вклизат смутове по мрежата. Но схемата е смотана, няма да го гоня...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |