| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" |  Декодер цветна маркировка |

Автор Тема: Зарядно за акумулатори..., за кола.  (Прочетена 207 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен azop_v

• Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Град: ст.загора
  • очаквай неочакваното...
Зарядно за акумулатори..., за кола.
« -: 04 Януари, 2018, 19:38:07 »
Тази схема я правих на един "приятел", който ме изнуди да се заема...
Въпреки простотата, си е играчка...
Иначе е елементарна..., и на пръв поглед - лесна...
Тиристора може да се смени с триак.

Ето и схемата:

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

• Адронен колайдер
  • Публикации: 2 786
  • Град: София
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2018, 21:24:04 »
Ами лесна, ама и не до там полезна. Не че няма да зарежда, ама трябва в процеса на зареждане да донагласяш зарядния ток. Аз за зарядно на акумулатори преработих старо компютърно захранване ето по тази методика, с известни модификации:
http://www.kn34pc.com/construct/petko_petkov_reg_imp_rect.html
Ето как се получи моята реализация:

85323-0  85325-1

85327-2  85329-3

85331-4  85333-5

85335-6  85337-7

Получи се добра реализация с плавно регулиране на зарядния ток от 0 до 10 ампера и изходното напрежение от 1 до 30 волта. Автоматичен преход от CC в CV режим, като съответно заряда стандартно се осъществява в CC/CV режим. Хубавото на реализацията е че на практика покрива почти пълната гама оловни акумулатори с номинално напрежение 6 12 и 24 волта (не знам съществуват ли 24 волтови по принцип) и капацитет от 1 до 100 амперчаса (като приемем стандартен заряд 1/10 от капацитета). Естествено на мен ми се налага по-често да зареждам малки акумулатори, като най-големия е автомобилния ми 12V 62Ah. Хубавото на високото изходно напрежение което може да изкара на изхода си е, че се представя много добре при възстановяване на умрели акумулатори. Последния 12 волтов който въстановявах разреден до 1.6 волта се въстанови и след няколко цикъла възвърна 70% от капацитета си. Та така. Но няма да лъжа - докато го докарам до стабилна работа си изскубах косите. Използвайки оригиналната платка на комп. захранването, и стремейки се да държа отделящите топлина елементи далеч от електролитните кондензатори направих доста неоптимално разположение и от това имах ядове, но си заслужаваше!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен azop_v

• Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Град: ст.загора
  • очаквай неочакваното...
« Отговор #2 -: 05 Януари, 2018, 07:39:51 »
Направо ме "запали", да направя на сина, този тип зарядно.
Отдавна съм го мислил, да използвам комп. захранване, но не ми е силната част, този вид захранвания... Винаги ме е бъркала разликата от около 2,2V.
Сега ми изглежда по-лесно... :drinks:

Сега като си помисля само за първите /продаващи се/ "зарядни", ми става смешно... Трансформатор - 21-22V и селен..., толкова! Няма регулиране, няма интеграли, няма нищо! Още го имам...  :D

Лек ден!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

• Адронен колайдер
  • Публикации: 2 786
  • Град: София
« Отговор #3 -: 05 Януари, 2018, 10:09:23 »
Ами разбира се! Те са най-прости но си вършат добре работата за която са предвидени. Трансформатора заедно със селена осигуряват по-мека товарна характеристика от където и зарядния ток се установява лесно в желания диапазон, да вземем един ток от 4 ампера например, който удовлетворява нуждите на 90% от акумулаторите на леки коли.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....