| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зарядно за акумулатори..., за кола.  (Прочетена 20054 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Зарядно за акумулатори..., за кола.
« -: 04 Януари, 2018, 19:38:07 »
Тази схема я правих на един "приятел", който ме изнуди да се заема...
Въпреки простотата, си е играчка...
Иначе е елементарна..., и на пръв поглед - лесна...
Тиристора може да се смени с триак.

Ето и схемата:

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2018, 21:24:04 »
Ами лесна, ама и не до там полезна. Не че няма да зарежда, ама трябва в процеса на зареждане да донагласяш зарядния ток. Аз за зарядно на акумулатори преработих старо компютърно захранване ето по тази методика, с известни модификации:
http://www.kn34pc.com/construct/petko_petkov_reg_imp_rect.html
Ето как се получи моята реализация:

85323-0  85325-1

85327-2  85329-3

85331-4  85333-5

85335-6  85337-7

Получи се добра реализация с плавно регулиране на зарядния ток от 0 до 10 ампера и изходното напрежение от 1 до 30 волта. Автоматичен преход от CC в CV режим, като съответно заряда стандартно се осъществява в CC/CV режим. Хубавото на реализацията е че на практика покрива почти пълната гама оловни акумулатори с номинално напрежение 6 12 и 24 волта (не знам съществуват ли 24 волтови по принцип) и капацитет от 1 до 100 амперчаса (като приемем стандартен заряд 1/10 от капацитета). Естествено на мен ми се налага по-често да зареждам малки акумулатори, като най-големия е автомобилния ми 12V 62Ah. Хубавото на високото изходно напрежение което може да изкара на изхода си е, че се представя много добре при възстановяване на умрели акумулатори. Последния 12 волтов който въстановявах разреден до 1.6 волта се въстанови и след няколко цикъла възвърна 70% от капацитета си. Та така. Но няма да лъжа - докато го докарам до стабилна работа си изскубах косите. Използвайки оригиналната платка на комп. захранването, и стремейки се да държа отделящите топлина елементи далеч от електролитните кондензатори направих доста неоптимално разположение и от това имах ядове, но си заслужаваше!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #2 -: 05 Януари, 2018, 07:39:51 »
Направо ме "запали", да направя на сина, този тип зарядно.
Отдавна съм го мислил, да използвам комп. захранване, но не ми е силната част, този вид захранвания... Винаги ме е бъркала разликата от около 2,2V.
Сега ми изглежда по-лесно... :drinks:

Сега като си помисля само за първите /продаващи се/ "зарядни", ми става смешно... Трансформатор - 21-22V и селен..., толкова! Няма регулиране, няма интеграли, няма нищо! Още го имам...  :D

Лек ден!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #3 -: 05 Януари, 2018, 10:09:23 »
Ами разбира се! Те са най-прости но си вършат добре работата за която са предвидени. Трансформатора заедно със селена осигуряват по-мека товарна характеристика от където и зарядния ток се установява лесно в желания диапазон, да вземем един ток от 4 ампера например, който удовлетворява нуждите на 90% от акумулаторите на леки коли.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен After_Dark

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Бургас
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #4 -: 27 Януари, 2018, 20:48:39 »
Много сложни схеми. Моето зарядно го спретнах на 500-ватов ШЛ магнитопровод, вторична 2 х 10.3 волта, навита с тел, с диаметър 4мм, 2 шотки диода за 40А, 10 кв.мм кабели по метър и медни щипки. Закачам на акумулатора без да го свалям от колата и за 10 мин. е готова за палене. Дори и да го оставя за месец - няма как да се презареди. ;)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #5 -: 27 Януари, 2018, 21:41:33 »
azop_v Качих ти тук една книжка с много схеми на зарядни.Може и на други да е интересно.

86936-0

http://dox.bg/files/dw?a=e4bda3c648

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #6 -: 28 Януари, 2018, 09:27:02 »
Благодаря! :drinks:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #7 -: 28 Януари, 2018, 11:14:35 »
Няма защо.Излезе по голяма като архив и надхвърли възможностите за качване като прикачен фаил за това я пуснах като фаил за обществен достъп от докса.Има доста интересни схемички там.Някой от тях позволяват по нататъшно развитие.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: Хасково
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #8 -: 02 Февруари, 2018, 23:05:55 »
Момчета, я не се занимавайте с глупости. Като видях схемите в книгата пратена от LZ2XL   разбрах през коя ера е издадена. Да се използват КП 315, МП41, Д223 и др. подобни, такива елементи  трябва да се забранят със закон според мен.  :D
Сега техниката е толкова напреднала, че едно зарядно за акумулатор или токоизправител някакъв си е лесно да бъде набързо сглобен с модули. Всичко ще е автоматизирано и надеждно.
Ето  снимки на модули, с които можете да сглобите едно модерно, надеждно  и автоматизирано зарядно за акумулатор.
Не че няма и по прости методи, това е според заданието , което сте си поставили. Засега не давам линкове, че може да се счита за реклама. Накрая всеки избира схема, която ще е според възможностите, цената, труда и предназначението на устройството.
А който иска проста схема, давам една много проста, а много сложните не ги предпочитам и други да ги дадат.
Който може, го може.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #9 -: 02 Февруари, 2018, 23:47:53 »
Не знам как да коментирам предното мнение...особено последната снимка със лампата.......за такива неща трябва човек силно да се замисли.Аз предложих нещо което работи........пък за сарказма и отнощението към поста ми....ами БЛАГОДАРЯ драги господине!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #10 -: 03 Февруари, 2018, 06:26:04 »
Не знам как да коментирам предното мнение...особено последната снимка със лампата...

Ами не го коментирай! И не се обиждай... Тя, и гайката е твърде остаряло изделие, но никой не се наема да я изхвърли от употреба... Мотиката - също!  :D

"Старите" неща, най-малко, трябва да се уважават! Без тях нямаше да има нови!

Ще се върна, да прибавя... Между другото, КТ315 /както 6551 и 6821/са едни превъзходни транзистори, за времето си! Същото ще се мисли и за посочените модули след време!

« Последна редакция: 03 Февруари, 2018, 06:42:47 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #11 -: 03 Февруари, 2018, 09:11:04 »
Момчета, я не се занимавайте с глупости. Като видях схемите в книгата пратена от LZ2XL   разбрах през коя ера е издадена. Да се използват КП 315, МП41, Д223 и др. подобни, такива елементи  трябва да се забранят със закон според мен.  :D

Ползата от книгата е всъщност описание на алгоритмите за зареждане на акумулаторите. А дали ще се използва КТ315 или съвременен негов аналог е друга тема.

От мен един /+/ за книгата.

ПП и с подобни модули не се получават тези неща описани в книжлето. С тях може да получиш CC/CV характеристика и до там! Прочети пак теорията. Може пък да ти стане интересно... :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #12 -: 03 Февруари, 2018, 12:44:25 »
Аз не съм силен в уствойствата за зареждане на акумулатори.Конкретно от тази книга съм правил зарядното с десулфатизация.Тръгна от раз и се получи.Дали реално десулфатизира един бог го знае,обаче един стар акумулатор тръгна.Те там има много схеми долу горе в тон със схемата на azop_v от началото на темата.Китайците и сега произвеждат и продават такива устройства.По късно ще кача снимки.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #13 -: 03 Февруари, 2018, 18:36:58 »
Книгата е много полезна, безусловно. За КТ 315 ще цитирам мой познат, телевизионен техник: "КТ 315 са страхотни транзистори! Докарат ми телевизор, сменям ги всичките и телевизорът тръгва!???  Това е за тях. Моето мнение е ни се водят, ни се карат! Не могат да заменят ни един човешки транзистор. Колкото до българските, те си бяха копия на европейски транзистори и ако се нацелеха такива от читави партиди си работеха нормално.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Зарядно за акумулатори..., за кола.
« Отговор #14 -: 03 Февруари, 2018, 19:16:54 »
Книгата е много полезна, безусловно. За КТ 315 ще цитирам мой познат, телевизионен техник: "КТ 315 са страхотни транзистори! Докарат ми телевизор, сменям ги всичките и телевизорът тръгва!???  Това е за тях. Моето мнение е ни се водят, ни се карат! Не могат да заменят ни един човешки транзистор. Колкото до българските, те си бяха копия на европейски транзистори и ако се нацелеха такива от читави партиди си работеха нормално.
Естествено е, всяко стадо има мърша... Това са транзистори за битова техника, не за военна. :D
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |