| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.  (Прочетена 4308 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« -: 03 Февруари, 2018, 20:53:43 »
Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.Намерих една схема в нета,обаче не е това което търся.Модела на магнетофона и кутията са същите.Обаче има разлика в схемата на предусилватела и генератора за изтриване и подмангнитване.Това което намерих е с генератор с бобина и транзистор BC211.При мен е варианта с два транзистора.Проблема не е в него.Предусилвателя не работи.Това е снимка на платката.
87498-0
Ремъците също са му разтегнати,ще търся да купя.Някой знае ли някъде все още да продават.Мотора е много шумен,бръмчи.Оказа се че гумените уплътнения които са между шасито и мотора и между мотора и притискащата скоба са свършили курса.Втвърдени са и полуразтопени.Някои имал ли е такъв проблем и от къде могат да се намерят или да се направят.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2018, 21:01:52 от lz2xl »

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #1 -: 03 Февруари, 2018, 21:11:04 »
Всеки стругар може да ти направи гумени втулки. Взима се гумен кръгъл профил, който се продава (някъде). Аз от корекома го набавям, засега... Първо се разпробива с желания диаметър. След това се реже по дължина с нож за отрязване. Кобалт. Обороти на универсала, да кажем 150. Подаване - то си се усеща, прави една много дълга полупрозрачна гумена лента. Да се реже близо до универсала.

73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #2 -: 03 Февруари, 2018, 21:39:33 »
То и аз имам на работа стругари,обаче не е там работата.Търся ремъците,те там са три.Гумените демпфери под и над мотора са с квадратни дупки от някаква зеленикава гума.Горния под мотора е правоъгълен около 4 х 2 см,долния между мотора и алуминиевата скоба е квадратен около 2 х 2 см.Моите са се разкапали.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #3 -: 03 Февруари, 2018, 22:01:22 »
Здравей колега.
 Схемата е за модел 146 . Предполагам ,че маже да свърши работа .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #4 -: 03 Февруари, 2018, 23:01:35 »
Благодаря,предусилвателя прилича.Утре на светло ще го гледам нататък.При мен бяха убити двата крайни транзистора BD354B.Замених ги с KU611 които са подобни по параметри и аналози по корпус.Предусилвателя имаше едно изгоряло съпротивление в захранването.
Мотора бръмчи зверски,ще видя какво ще му слагам и какво ще го правя.Вероятно втулките му са свършили и в комплект с тия демпфери.Вибрацията на ротора се предава на шасито.
П.п. Сега поразгледах схемата на 146,общо взето е това което ми трябва на пръв поглед.Разликата е че е стерео и индикаторите са по друга схема.Предусилвателя и крайното стъпало обаче са същите.
Благодаря за помощта  :drinks:
« Последна редакция: 03 Февруари, 2018, 23:08:22 от lz2xl »

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #5 -: 04 Февруари, 2018, 00:14:09 »
Не разполагаш ли с някакви уреди , генератор ,осцилоскоп . По лесно се ремонтира . Утре ще погледна , намираха ми се стари схеми . Ако имаш късмет може и да намеря . С механиката не мога да помогна , но с електрониката може да разчиташ ,дори и с елементи . Ще ти дам.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #6 -: 04 Февруари, 2018, 01:23:19 »
Разполагам с всичко нужно,предпочитам да имам схема.Да видя там напреженията,къде какво иска.Утре ще си поиграя.Имам някъде два мотора.Не знам обаче от  кой вид са,те са и трансформатори и ако са за по стария лампов вариант няма да се получи.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #7 -: 04 Февруари, 2018, 20:29:28 »
Замяната на крайните транзистори по схемата BD254B/C,на платката монтирани от производителя  BD354B чешките KU611 не се получи удачна.Средната точка дойде.Донесоха ми няколко ролки да го чуя.Грачи като дисторшън.Когато намаля потенциометъра почти на минимум звука се оправя.Явно началния ток с тия транзистори е много малък и за това криви.Пробвах да ги заменя с BD139.Получи се същото,грачи.Средната точка идва,всичко напрежения са като на схемата.Всички кондензатори проверени.

87561-0

Това крайно стъпало го ползваха във Финезия 3 и имаше там някаква бангия.Не тръгваше лесно с други транзистори.Тия транзистори сменял ли ги е някой с аналози.Чоплил ли е някой това чудо на полската електроника :)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #8 -: 04 Февруари, 2018, 21:26:20 »
Отдавна не съм правил такова нещо, но си спомням, че слагах българските BD238.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #9 -: 04 Февруари, 2018, 21:27:13 »
Благодаря,спомням си че не всичко ставаше там.Ще видя утре какво имам.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #10 -: 04 Февруари, 2018, 22:23:15 »
Благодаря,спомням си че не всичко ставаше там.Ще видя утре какво имам.
Преди години си спомням че ползвах 2Т6551 , като им слагах хубав радиатор.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #11 -: 05 Февруари, 2018, 00:41:29 »
Здравей колега . Обърни внимание на С24 и обратната връзка . Имай предвид , че диодите са стабилизиращи .В двата им края напрежението не трябва да превишава 12v . Не е критично модела на транзисторите и двата трябва да станат . Откачи предусилвателя и пусни сигнал да видиш от къде криви .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #12 -: 05 Февруари, 2018, 08:17:09 »
Транзисторите намерени,проблема решен.Останаха гумените подложки и ремъците.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Търся схема на магнетофон UNITRA ZK-147.
« Отговор #13 -: 05 Февруари, 2018, 11:46:14 »
Ремонтирах същия магнетофон. И при мен на мотора гумените тампони бяха се размекнали и раздули и буквално бяха блокирали ротора. При теб предполагам че само закача в тях и за това така ужасно шуми. Проблема се решава лесно. Демонтираш мотора, вадиш тея тампони и с ножица изрязваш това което се е раздуло и пречи на въртенето на ротора. Монтираш обратно и всичко е наред. Но не става съвсем тих де, тоя мотор си има шум при въртене безпрекословно.
За ремъците - кръгли ремъци в София се намират някои размери в магазина Нак Тек на ул. Поп Богомил, и в София Електроник на ул. Цар Симеон №75 май бяха, сега се преместиха по-нататък към женския пазар.
Обаче ти едва ли ще пътуваш до София скоро, а и много вероятно да не намериш подходящия размер. Така че отиваш в магазин за лагери и уплътнения, където продават О-пръстени. Те отлично заменят кръглите ремъци. Ти трябва обаче да си премериш пътя на ремъка, да го намалиш с 3-4% и да си изчислиш от тази обиколка диаметъра на О-пръстена. Защото те се продават на диаметър (нали са уплътнения за тръби и кръгли отвори). Обикновено ги водят по вътрешен диаметър. Естествено си задаваш и диаметъра на самия материал колко да бъде (като ремъка). Имай предвид че са малко по-малко еластични някои О-пръстени от ремъците. Така че може да ти се наложи няколко различни размера да пробваш докато уцелиш твоя. Моя магнетофон си работи още с О-пръстените безпроблемно. Мога да ти напиша довечера какви размери съм му сложил. Само големия от мотора до маховика съм му сложил ремък, защото намерих.
Жалко обаче че магнетофона не си заслужава. Винаги на външната писта по-близо до ръба на лентата записва по-зле. Преди месец завърших ремонта на една лампова Астра-4 и буквално тоя магнет ме плени като звучене. Не е истина как си отстоява параметрите които са му дадени от производителя. Какво стабилно водене, какъв звук! Унитрата направо звучи като кошница в сравнение с него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
2042 Прегледи
Последна публикация 10 Юли, 2020, 12:27:54
от origo
10 Отговора
3731 Прегледи
Последна публикация 01 Юли, 2023, 23:36:30
от chronometer
20 Отговора
3273 Прегледи
Последна публикация 19 Юни, 2022, 12:09:16
от dani_01
3 Отговора
1811 Прегледи
Последна публикация 31 Март, 2021, 15:26:30
от fan
1 Отговора
238 Прегледи
Последна публикация 28 Декември, 2023, 19:42:36
от silver_bolt

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |