| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Грамофон Unitra G-602, Студио 2  (Прочетена 5734 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« -: 15 Август, 2018, 21:51:19 »
Напоследък се чудя, произвежданият през 80-те години в България грамофон "Студио 2" е модифицирана Unitra G-602. Някой има ли представа унитрата от своя страна оригинална разработка ли е или е правена на базата на някакъв друг грамофон?
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #1 -: 15 Август, 2018, 22:22:42 »
Напоследък се чудя, произвежданият през 80-те години в България грамофон "Студио 2" е модифицирана Unitra G-602. Някой има ли представа унитрата от своя страна оригинална разработка ли е или е правена на базата на някакъв друг грамофон?
По лиценз на " Грундиг" , работеха . Ама точно грамофона , не съм сигурен .,

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #2 -: 15 Август, 2018, 22:41:30 »
Колега, извинявам се, но винаги ме учудвало съчетанието "български грамофон"? Такова в истинския смисъл за мен, значи шаси, а такова не ми е известно да е правено у нас. Единствено, някъде съм срещал, че са сглобявани съветски шасита от масовия, нисък клас във В. Търново, но не съм сигурен. Това, че кутията, с или без усилвател са произведени като крайно изделие у нас не значи "български". За цялата ни битова аудио техника се внасяха шасита от СССР, ЧССР, ГДР, даже СФРЮ. Но за полските (поне за тези от G класата, наистина си бяха висок летва, спрямо всички други с кристалните си дози) трябва да се поинтересуваме. Не знам защо винаги съм мислил, че са лицензни, но да не обидиме поляците, трябва да почетеме, не само в Гугъл...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #3 -: 15 Август, 2018, 23:00:25 »
Да, радиото, поляците навремето имаха много лицензни изделия на Grundig , но работеха и с Thomson, но не ми е известно да са били силни в грамофоните (в магнетофоните, да), щото доколкото си спомням, сериозните крайни изделия на Grundig бяха с шасита Dual? А бе, трябва да почетеме повече и ще разберем.
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #4 -: 16 Август, 2018, 00:26:33 »
И ето тука са го направили това проучване вместо вас, за различните модели и елементи от къде са копирани взети на лиценз и тн.

http://highfidelity.pl/@main-409&lang=en
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #5 -: 16 Август, 2018, 08:57:55 »
Ето колеги, Pichaga не е спал тази нощ и е свършил нашата работа! Остава  само да му благодарим! :good:
0888981645, 072365106

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #6 -: 16 Август, 2018, 19:56:42 »
За съжаление и полският автор на статията не дава отговор на поставените от мен въпроси. Даже моли за помощ, та да допишели заедно започнатата от него история за грамофоните Unitra произвеждани в гр. Лодз, Полшя повече от 50 гдини. Също казва, че има двуцифрено число грамофони, но ги сравнява едни с други, но не и с други световни марки, от които така или иначе има в по-малка или по-голяма степен заимствани или модифицирани идеи. Кои са тези марки и модели остава неизвестно.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #7 -: 16 Август, 2018, 20:16:38 »
От темата която съм дал като линк става ясно, че цели грамофони не са копирани, копирани са отделни модули.

Например Рамото на g601 е копирано от Micro seiki грамофон от рамо на фирмата Grace .
http://www.usaudiomart.com/details/649201585-vintage-micro-seiki-ddl60-turntable-with-grace-tonearm-high-end/images/982478/

Шела който ползват е с дизайн копие на SME


Относно g602 , унитра преработват рамото и шела на 601 и правят тяхна вараиця, при която шела е неразделна част от рамото, не може да бъде заменен с друг без да добавиш държач и да преработваш, но пък е по евтино произвоствено и не плащат за лиценз .

тавата под платера на тия грамофони е копие на LINN или някоя от другите големи фирми от 70-те, масов детайл е и го има еднакъв при всичките  хубавите марки грамофони от тоя период които остават вечни.

В някои от другите модели копират рамена на Dual.


Относно желязното шаси, с вградените кръгли тъч бутони  е копие на модел на Банг и Олуфсен, при който шасито е алуминиево с кръгли тъч бутони на същото място. В българския вариант шасито не е с тъч бутони а с механични задържащи за по-евтино, но на линка можете да видите  унитренския вариант където  бутоните са тъч  точно копие даже с чертичката през средата както банг-а.

MF100 дозата за г601 и г602  e лицензна доза По модел на Tenorel. Пак има инфо в линка и за това.

« Последна редакция: 16 Август, 2018, 21:09:34 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #8 -: 16 Август, 2018, 21:44:59 »
Общо взето за грейса, дуала и лина информацията би била от интерес и за полския автор, разбира се с малко повече подробности, щото тези фирми имат стотици модели. А и техническите параметри на рамото и на дозата също биха били интересни, както на полските модификации, така и на марковите оригинали. На мен например, никак не ми стана ясно, след прочита на цялата статия, каква е тая доза ММ, МС или керамична, нито дължината на рамото дори, нито каквито и да са други технически параметри. Ако някои има оригиналната документация на унитрите или на схемите на платката ще бъде интересно да ги видим.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #9 -: 16 Август, 2018, 22:38:05 »
Origo ми беше давал линк към пълно техническо описание на оригиналa на рамото на g601, но в момента го нямам, ако го помолиш може да ти го даде.
Унитренското описание го има ceco2000 , дал е снимка от него в тая тема в Аудио форума<
В същата тема ги има схемите на г601 и г602

https://bgaudioclub.org/showthread.php?32427-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC-%D1%81-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%84%D0%BE%D0%BD-Unitra-G-601A

За дозата MF100 -MM доза е. Отварял съм няколко, интерсно е че колкото по късно е правена, топкоз повече от намотките са спестени и по-кофти звук вади, говоря за лицензните... :o
. Пълно инфо за оригинала тук<
https://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=3941.0

Относно платката, Origo тука я е разнищил тотално, препоръки за модификации, закона по който регулира оборотите итн, няма по-добро описание в нета
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6962.msg48793#msg48793

« Последна редакция: 16 Август, 2018, 23:22:33 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #10 -: 17 Август, 2018, 11:09:10 »
Unitra G-602 (Студио-2) има съвсем различно рамо от G-601, дето е заимстваното от японците и изглежда доста хитро - осите се държат от два пръстена един в друг. При G-602 съвсем друго е окачването и точно то май е оригинална полска разработка - малко грубовата и утилитарна като дизайн, затова пък антискейтинг механизмът е вече с лостове, а не с въженце. Разбира се, дължините на двете рамена и дргите им параметри трябва също да са съвсем различни.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #11 -: 17 Август, 2018, 16:53:34 »
на г602 рамото си е унитренска разработка, някъде бях срещал диаграма за разглобяване- то не че е много сложно. Има малка разлика в дължината спрямо предишното, но не е проблем с малко преработка да сложиш другото рамо. На мен лично точно бруталистичния дизайн на това рамо хич не ме кефи- ама през соца точно тоя дизайн е бил на мода, освен това седи доста високо, разни подробности като вертикален ъгъл на иглата спрямо плочата след като кантиливъра обере натиска не са ги интересували много, то и за това шела е такъв дървен и постоянен. За сметка на това пък платерите на г602 са балансирани а платерите за г601 не са си правили труда да ги балансират.  В българско изпълнение бяха пускали във форума снимки на двоен грамофон с  г602 шасита за употреба в радио студиа.

Абе ако имаш читава г602 и читаво рамо от г601 след сума ти модване може да докараш много хубав грамофон като резултат. На мене лично ми беше останало само рамо от г601 да си намеря и nos японско моторче за ремъка, че унитренските са слабички и достига с тях обороти доста бавно, всичко друго бях направил ама ме завяха ветровете в друга посока...
« Последна редакция: 17 Август, 2018, 17:00:44 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #12 -: 17 Август, 2018, 20:08:57 »
Имам два броя Студио 2 обаче ремъка е доста разхлабен - трябва си подмяна. Рамото си е доста дървено, но пак става. Но пък рамото на G-602 наистина изглежда доста шик.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен mbg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #13 -: 18 Декември, 2019, 10:44:45 »
Случайно ми попадна тази тема... "Копирали" са какво ли не в двете грамофонни шасита. Но да копираш основата - вместо алуминиева отливка с оребрявания на точни!!! места - щанцовата ламарина; платера - железен вместо немагнитен компаунд; пружините на шасито без демпфери; лагеруването на рамото без подложките или не с оригиналните материали, - това не е "copyright", че да му плащат лиценс, ами е "copywrong", както копират китайците. Като го погледнеш от метър - изглежда съвсем истинско. И мотора не е т.нар. хистерезистен асинхронен (близко до съвременните BLDC), както го правят големите фирми, ами си е прост и обикновен асинхронен. Което води до бягане на оборотите според натоварването. На такава чувствителна техника, "копирането" на нещо без използване на оригиналните материали, не е никакво копиране, а е "направено подобно на...".

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Грамофон Unitra G-602, Студио 2
« Отговор #14 -: 18 Декември, 2019, 11:51:44 »
Ааа нека първо се запознаем по-точно с конструкцията на G601 и G602 и тогава да хвърляме големи думи.
За конструкцията на шасито - съгласен, ламарината не е добра алтернатива на оребрен алуминий.
Окачването - на много от тези грамофони е на гумени тампони а не е с пружини въобще.
Електромотора - Специално за тези два модела той е колекторен електромотор, подобен на такъв от касетофон, като използва оптична обратна връзка по обороти. Оборотите са относително проблемни, защото в регулатора не са взети адекватни мерки за отговаряне на изискванията на системата с тежък платер.
Платера не е железен, а си е баш от немагнитен компаунд и на G602 е много добре балансиран и изключително добре изработен.
Та не мисля, че е правилно да съдим хората които са си поставили някакви цели и са ги постигнали доста успешно създавайки един изключително приличен грамофон! Никога не е казвано, че са искали да получат 1:1 грамофоните от които са взимали идеи!
За китайците ще замълча, мисля, че вече имат много положителни примери дори в собствени разработки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
2055 Прегледи
Последна публикация 10 Юли, 2020, 12:27:54
от origo
20 Отговора
3292 Прегледи
Последна публикация 19 Юни, 2022, 12:09:16
от dani_01
0 Отговора
873 Прегледи
Последна публикация 17 Май, 2023, 20:45:59
от kokoboko
1 Отговора
262 Прегледи
Последна публикация 28 Декември, 2023, 19:42:36
от silver_bolt
4 Отговора
287 Прегледи
Последна публикация 04 Февруари, 2024, 12:28:29
от nickolaycho

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |