| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Правец 8М  (Прочетена 3953 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Реставрация на Правец 8М
« -: 22 Февруари, 2021, 20:41:46 »
Преди няколко дни се сдобих с Правец 8М. До тук успях да го почистя. При включване показва следната картина. Звук няма. БИОС-а (DF1 - 27128) грее доста и почти не мога да го пипна.

143561-0

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #1 -: 22 Февруари, 2021, 22:05:14 »
Колега използвайте търсачката на форума, има достатъчно информация.
Примери:
Правец 82 - за реставрация ?
Паралелно възстановяване на Правец 16 и Правец 8М
Въпроси относно съживяване на Правец 8М
как тествате паметите на Правец 8?
Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков
И още един Правец 8М с проблеми
Като прочетете и приложите написаното И Не помогне, тогава конкретизирайте питането си.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #2 -: 22 Февруари, 2021, 23:27:07 »
Премери напреженията дали са ти в нормите , провери дали 27128-та не си я поставил грешно ( завъртяна на 180 градуса или преместена с някой друг крак), няма нормално друга причнина да грее така .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #3 -: 23 Февруари, 2021, 22:51:35 »
Май малко съм пестелив на думи ... :)

Захранването е ревизирано. Имаше няколко подути кондензатора, които бяха изпуснали електролит и като ги меря с всичкомера показват прекъснал или много извън нормите. Подменил съм ги всичките. За съжаление не намерих много качествени и с Low ESR за високочестотните места. За момента работи добре и всички напрежения са норма.

Относно EPROM-а DF1 - проверих ориентацията и позицията на монтаж - наред са. Със или без него виждам една и съща картина (за момента нямам монитор и използвам телевизор). Както и с включена клавиатура или без - пак същият образ.

С логически пробник и осцилоскоп проверих тактовият генератор, Ф0, Reset и няколко линии от адресната шина и шината за данни върху 6502 и ми изглеждат добре - има активност. След няколко секунди обаче шините замират - предполагам от не добре функциониращият EPROM DF1. Ф0 има такт от 1.015MHz, но с малко заоблен преден фронт. На клавиатурата светва червен светодиод като включа компютър. С бутона КИР мога да светна/изгася жълтият. MK + RST предизвиква правилен сигнал на Reset извода на 6502.

След 30-60 секунди работа на компютъра е невъзможно да се пипне EPROM-а DF1. За съжаление няма програматор и не мога да си запиша нов EPROM. Има ли някой от София, който да ми помогне (разбира се срещу заплащане) и да ми запише един.

Gabo - благодаря за линковете - доста неспасяеми неща са били възстановени с общи усилия.
TheHungry - благодаря за съвета - отново и отново проверявам тези неща.

Всякакви други съвети са добре дошли.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #4 -: 24 Февруари, 2021, 07:04:35 »
Когато аз поправях моя 8М TheHungry ми записа един EPROM 27256,, който така и не влезе в употреба. Ако искаш ще ти го пратя.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #5 -: 24 Февруари, 2021, 07:49:59 »
Забравих да добавя, че EPROM-а е записан така че да може да се ползва като 27128, т.е. ще ти върши работа. Аз не го използвах защото моят 8М е с 2х2764.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #6 -: 25 Февруари, 2021, 00:59:18 »
ЕПРОМ-а не трябва да грее ( или поне не зверски ) , така че има някакъв проблем с него , не мисля че от проблем по шината може да пече също толкова много ( или поне няма да е само той ) . Без работещ ЕПРОМ няма как да тръгне компютъра така че почни от него , като гледам и изображението не е много добре , тези точки смущения от кабела/телевизора ли са или са си постоянни , не би трябвало да ги има което значи и че има проблеми в генерирането на видео сигнало което пък е свързано и с опресняването на динамичните памети така че има какво да се погледне . Но започни с ЕПРОМ-а макар че проста така да изгори и да почне да грее е доста трудно .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #7 -: 25 Февруари, 2021, 12:54:55 »
Със смяната на EPROM-а DF1, дарен от digi2577, компютърът заработи. Новият чип работи добре и не загрява. Даже написах и първата си програма на BASIC

Цитат
10 PRINT "HELLO, WORLD!"

В изображението има смущения предполагам от полевите условия и лошият кабел, с които тествам.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #8 -: 25 Февруари, 2021, 13:01:42 »
Не ми стана ясно защо на оригиналния EPROM DF1 имаше запоен резистор от 1,3k между Vss и Vpp?

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #9 -: 25 Февруари, 2021, 14:27:05 »
Не ми стана ясно защо на оригиналния EPROM DF1 имаше запоен резистор от 1,3k между Vss и Vpp?

Дай да го видим на снимка това :)

А оригиналният EPROM дали е наистина оригинален? Каква е била съдбата на тази машина?

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #10 -: 25 Февруари, 2021, 19:48:02 »
Моя грешка - между Vcc и Vpp.

143589-0 143591-1 143593-2 143595-3

Иначе купих компютъра на скоро от човек занимаващ се с електронна скрап и не знам нищо на историята на машината.

Между Vcc и Vss меря около 350 ома. При всякакви други комбинации не виждам занижени съпротивления. Озадъчен съм защо и как се е повредим този EPROM.
« Последна редакция: 25 Февруари, 2021, 19:59:09 от simeon_ivanov »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #11 -: 25 Февруари, 2021, 20:49:53 »
за пръв път виждам подобно нещо, ??? ако беше пуснал тази снимка още в първия пост, щеше да спестиш доста ненужни писаници.
По-умните от мен може и да изкажат предположения за ролята на този резистор, ама на мен нищо не ми идва на ум.
А пробва ли с махнат резистор дали все пак не работи епрома?

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #12 -: 25 Февруари, 2021, 22:11:09 »
Пробвах - махнах резистора, но не помага.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #13 -: 25 Февруари, 2021, 23:30:26 »
Това е добра новина , относно резистора някои производители препоръчват Vpp да се свърже към +5V когато EPROM-а се чете , а не да се оставя висящ .Остава въпроса защо наистина чипа е изгорял така че да грее зверски . EPROM-ите са чувствителни към статично елекричество и това може да е една от причините но не мога да кажа какво е станало .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Реставрация на Правец 8М
« Отговор #14 -: 26 Февруари, 2021, 08:14:26 »
Аз съм удивен! ??? Но както вече писа Габо знаещите да кажат защо би се направило такова нещо.

Радвам се, че машината е тръгнала! :drinks: Хубавото е, че се оказа лесен ремонт. Ако може и снежинките от екрана да се оправят би било чудесно.

Между другото, пробвай да пуснеш CP/M когато имаш възможност да видим дали и Z80 процесорът и елементите около него работят.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |