| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Симфония 10"  (Прочетена 4431 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Симфония 10"
« Отговор #15 -: 26 Април, 2021, 09:51:09 »
Благодаря ти Кънчо, за жалост нямам такива уреди. Смятам да направя настройката на МЧУ-тата отзад-напред, като пусна външен сигнал от друго радио, примерно от Селена. За УКВ-блока, досега уж пренастроих няколко такива блока, някои с окъсяване на намотки, с увеличаване  диаметъра на алуминиевите вариометри, ще пробвам. Първо целта ми е да се чуе шума, сега е пълна тишина на УКВ.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: "Симфония 10"
« Отговор #16 -: 26 Април, 2021, 11:30:26 »
Валери,

Тези модули почти нямат шум. Преди да го развъртиш, проследи всичко по схемата.
Моята практика показва, че винаги една от сърцевините не иска да се развие и се чупи в тръбичката. И после е едно псуване и ръчкане.
Най добрата пренастройка става със смяна на сърцевините на вариометрите. Ако искаш ще ти пратя сърцевини.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Симфония 10"
« Отговор #17 -: 26 Април, 2021, 12:22:21 »
Да, така е, две от феритните сърцевини са блокирани в тръбичките (на средното МЧУ-гоната и долната сърцевина), може да е бил правен опит преди за тяхното въртене и каналчетата за отверка са счупени. Трябва да измисля начин да ги извадя, на другите две МЧУ-та, сърцевините се движат. Аз увеличавам диаметъра на вариометрите с алуминиево тиксо, увивам няколко слоя, не разширявам диаметъра на отвора в който се движат.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: "Симфония 10"
« Отговор #18 -: 26 Април, 2021, 14:00:10 »
Разпой счупените бубини, първо с почукване и на долу с главата се опитай да се освободиш от всички парченца и прах от счупения ферит. После се опитай  от долната страна, там ферита би трябвало да е със здрава шлица да развиеш като въртиш на долната страна за да не се сблъскаш с залепнали частици и да ти запече отново. После издухваш хубаво тръбичката и навиваш сърцевината от горе със здравата шлица. Дано ти помогне това.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Варна
Re: "Симфония 10"
« Отговор #19 -: 26 Април, 2021, 16:21:48 »
Здравейте отново,
тази " пълна тишина" на УКВ ме кара да мисля че има проблем или с лампата или с клавишния блок а от там и с постоянно токовия режим на двата смеситела който донякъде се командва от клавишния превключвател.
Бих проверил първо това преди да се опитвам да пренастройвам било МЧ било УКВ осцилатор и вход.
Успех.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Симфония 10"
« Отговор #20 -: 26 Април, 2021, 20:23:13 »
Пробвах и с други лампи, все така е. Клавишният блок е много добре почистен, контактува си добре. Не знам, утре ще огледам по-добре. Иначе успя да отвия двете сърцевини, сложих други, защото тези бяха със счупен шлиц за отверката. Това е засега, утре продължавам.
 :drinks:

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Варна
Re: "Симфония 10"
« Отговор #21 -: 26 Април, 2021, 22:53:57 »
Провери постоянно токовия режим на ЕСС85 в положение УКВ на клавишите.
Поздрави

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Варна
Re: "Симфония 10"
« Отговор #22 -: 26 Април, 2021, 23:13:59 »
Новите сърцевини/ферити/ със същото МЮ ли са, ако не са става невъзможна настройката.
Подай 10,7 мгхц на входа на ЕСН81 да провериш МЧУ и детектора.
Успех

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: "Симфония 10"
« Отговор #23 -: 27 Април, 2021, 08:05:05 »
Имам едно съмнение. следствие на миенето да не е прекъснала някоя от изходните намотки в УКВ модула.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Симфония 10"
« Отговор #24 -: 27 Април, 2021, 09:19:00 »
"Новите" сърцевини, са всъщност стари, от такива филтри от шаси донор, би трябвало тяхното "мю" да е същото. Относно УКВ-блока, няма никакво прекъсване на намотки. Свалих платката и проверих за студени спойки и т. н. по нея. В дробния детектор малкото електролитче от 5 микро, е окъсило, ще го сменя.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Симфония 10"
« Отговор #25 -: 27 Април, 2021, 20:27:02 »
Колеги, съмнявам се, че селеновия изправител не е наред. Трафа вади 260 волта променливо напрежение, а след селена изправеното е 216 волта. Вече след двете съпротивления от 10 и 27 килоОма които захранват УКВ-платката, напрежението е около 127-130 волта. Споредм мен това е много ниска, на АМ обхватите, явно не пречи и си работи добре. Колкото да ми се иска да запазя оригиналния селен М250С120, ще трябва да го заменя с диоди или грец схема, също така ми се струва, че доста грее. Ще е необходимо ли някое съпротивление последователно на греца, или може без него?

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: "Симфония 10"
« Отговор #26 -: 27 Април, 2021, 20:28:26 »
Ще е ОБХОДИМО! :)

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: "Симфония 10"
« Отговор #27 -: 27 Април, 2021, 20:47:32 »
Цитат
Ще е необходимо ли някое съпротивление последователно на греца, или може без него?
Пуска съм само с диоден изправител. Анодното се вдига, но като чели му идва тамън и работи по добре. Пробвай, няма какво да му стане.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: "Симфония 10"
« Отговор #28 -: 27 Април, 2021, 20:49:53 »
Пуска съм само с диоден изправител. Анодното се вдига, но като чели му идва тамън и работи по добре. Пробвай, няма какво да му стане.
Ако е с оригиналните електролити на 350V, може и да гръмнат!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: "Симфония 10"
« Отговор #29 -: 27 Април, 2021, 20:52:33 »
,да на празен ход вдига много.
В къщи винаги ги пускам през крушка и елиминирам тази опасност

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4414 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18208 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4303 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6389 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
2331 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |