| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115538 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #495 -: 23 Юни, 2019, 21:51:45 »
До Ивайло: Какво по-различно може да има по радиоточката, от това, което върви по интернет и социалните мрежи? Дори там информацията се обновява постоянно! Щом си оборудвал родителите си с всякаква техника, радиоточката с какво я превъзхожда? Едно преносимо радио е много по-удобно-може да се смени станцията винаги и по всяко време, има и множество мобилни приложения с всякакви станции-ефирни и по интернет, които са без реклами-музикални, новинарски, има и религиозни!

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: За радиоточките...
« Отговор #496 -: 24 Юни, 2019, 05:47:46 »
Не знам ! Може би е въпрос на свикване , защото точката сама си тръгва рано сутрин и сама си спира късно вечер.Знам че се включват директно от заседанията на общинския съвет , отделно има и друга полезна информация относно пенсии и т.н.            Във Враца има не по-малко от 10 радиа , но точката си остава най-популярна. Не че няма и един дръшкофон "айва" който свири прекрасно , но не го пускат а си слушат точката , мога да те уверя , че не са само те има доста абонати !!!!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #497 -: 25 Юни, 2019, 20:01:15 »
Явно твоите родители не са много по музиката, защото аз пък се зарибих по едно интернет радио-Viva-пускат музика основно от 90-те-без реклами и новини, нито водещи! По-миналата седмица намерих един очукан таблет, но работещ, изтеглих едно приложение и таблета вече е част от моята уредба! Музиката си е друго нещо! Ако следиш моите публикации, ще видиш за какво иде реч!

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #498 -: 29 Юни, 2019, 22:42:12 »
За справка: има вариант на РУУ 100  с вграден касетофон. Предполагам механика от Унитра Финезия.

Виждал съм на живо такъв, веднъж на битака в София. Нямах възможност да го снимам тогава, камо ли да го взема. Сега случайно попаднах на тези снимки в нета.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #499 -: 21 Юли, 2019, 19:28:38 »
Bobi, ще може ли отново да възстановиш достъпа до клипа на РТВ-2 Г.О.? Благодарности!

Неактивен krasiorocknroll

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Ивайловград
Re: За радиоточките...
« Отговор #500 -: 20 Август, 2019, 12:58:42 »
За да не се получава "заглушаване" на другите абонати се поставяха съпротивления от 240 ома.:)

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #501 -: 30 Август, 2019, 14:46:54 »
За да не се получава "заглушаване" на другите абонати се поставяха съпротивления от 240 ома.:)
В учебниците по радиофикация когато учехме за радиофикация пишеше,че се поставят 450 ома,но реално съм виждал и 270 или 330 или паралелно две по 270 дажи и 100 ома съм виждал.Поставяше се каквато стойност имаше целта да е някакъв ограничител.Поставянето беше главно да се избегнат свързването на високоговорител директно в радиомрежата,което това беше практика по селата.Ако резистора е с по малка мощност и се свърже директно високоговорител не минава време и резистора изгаря.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: За радиоточките...
« Отговор #502 -: 30 Август, 2019, 20:18:36 »
На клон от 20 на точки , съм го пускал през 60 вата ел. крушка .

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #503 -: 24 Септември, 2019, 22:17:01 »
Здравейте отново! Нощес сънувах един чуден сън! "Как спасих 5 радиоточки" Намирам се в едно помещение, най-вероятно канцелария, се събира някаква стара техника за бракуване! На едно бюро виждам 5 пожълтели РАДИОТОЧКИ-"ТОНМАЙСТОР"-и, от близкото минало! Разглеждам всяка една от тях-с черни точки до копчето за усилване и намаляване на звука! Задавам въпрос: "Ще може ли да взема тези радиоточки? Чувам отговор: "Не, те ще отидат за рециклиране, защото в тях има желязо!" Веднага се сетих, че в тях има високоговорители и трафчета, и затова ще ги вземат! Подадох банкнота от 20 лева и ми позволиха да взема радиоточките! Така свърши сънят ми! Според вас какво означава това?
« Последна редакция: 24 Септември, 2019, 22:22:03 от Петър Томов »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #504 -: 25 Септември, 2019, 09:58:17 »
Означава, че трябва да им дадеш трафчетата да си ги рециклират, а точките с говорителите да дадеш аз да ти ги модифицирам като УКВ радиоприемници с минимална промяна на външният вид  :D.
Сега сериозно, за сънищата знам едно нещо - никога не се сбъдват. Ако сънуваш нещо, значи че няма да се случи точно така. Поне при мен задължително така става винаги. Обективно по въпроса - когато нещо е предвидено "за рециклиране" то вероятността да го откопчиш е доста ниска. Е с 20лв може и да минава номера.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #505 -: 25 Септември, 2019, 13:52:05 »
И аз имах подобен сън колега ''Петър Томов'' и аз от известно време усилено събирам предимно ВА ''Тонмайстор'' и посъбрах до тук цели 6 броя , от първия до посления модел ..
И тук бих искал да задам въпрос, имам една която е с БЕ 154 Б4  и много бих искал да я нарпавя само с усилвател, бил той транзисторен или интегрален, та конкретния въпрос е - кой усилвател би бил най-подходящ за вграждане, имам един 2х3 вата с МБА 810 очаквам идей!
Благодаря и Поздрави !!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #506 -: 25 Септември, 2019, 14:13:00 »
До Митака! Аз също съм се замислял по този въпрос-една усилвателна ИС от "Елимекс" може да свърши работа, може и фабричния траф да си остане, стига да няма проблем с максималното усилване-иначе може да се използва трафче за 220/12 V, но обърнато-един вид, има начин радиоточката да не се разваля! Просто трябва подходяща идея, да се запази вида й, а само да се вгради модула за радиоприемането! Най-добре е от задната част-фиксиран към капака-а и да се предвиди някакъв ЮПС с акумулаторна батерия-може би едно от малките акумулаторчета-вървят от 15-30 лева и една платка с трафче!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #507 -: 25 Септември, 2019, 22:53:59 »
Един вид искаш да се захранва не от мрежата а от вграден акумулатор, че това с UPS не го схванах в какъв контекст. Относно регулацията на звука - има два варианта, да се разкачи трафчето, но да се използва "галетата" и да се направи стъпален резисторен затихвател за маломощния сигнал. Аз съм направил друго - изтръгнал съм оригиналната ос и съм монтирал потенциометър и съм му набил оригиналната "врътка" на тонмайстора, няма грешка визуално е трепач. Единственото нещо което трябва да се монтира някъде където да не разваля вида е настройката за приемана честота, това не е проблем да стане някъде вътре и да се регулира с отверка през басрефлекса на гърба само. Ето един такъв мой проект, уви точката беше превърната в компютърна колонка и беше разпробита буквално от всякъде, та да не се гледа на какви абсурдни места съм сложил различните копчелъци:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5064.msg34802#msg34802
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #508 -: 25 Септември, 2019, 23:38:19 »
Определено има над какво да се размисли и умува, аз искам лично да благодаря на колегата ''origo'' защото видях темата му за неговия ВА ''Тонмайстор''  преди години и се вдъхнових и реализирах същото изделие УКВ  радиоприемник изграден на базата на интегрална схема ''сони'' и се получи великолепно с потенциометър изнесен точно на мястото на галетния превключвател по неговата схема и се получи много добре, станциите се настройват отзад ;) В последствие направих още една с pam8403 версията дето е с вграден потенциометър пак по същата схема и свири също добре (като за клас D) Сега се налага да изработя още една бройка за другото място дето живея, и мисля следващия проект да бъде с по-добър усилвател, пак да е с мрежово захранване и засега съм се спрял на МБА 810, но ми е интересно и други мнения да чуя ;)
На колегата ориго свири забележително хубаво и ще ми е интересно той да изкаже тайната от кухнята :)
Лека вечер!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #509 -: 26 Септември, 2019, 11:11:50 »
Здравей, радвам се, че моят проект ти е послужил за вдъхновение!
Реално целият проект е дословно описан в темата със схема и снимки, реално няма никаква тайна в изработката. Тънкият момент при използването на TDA7088, вероятно същото в известна степен важи и за TDA7000 е опроводяването на елементите около чипа. Аз лично избрах тази интегрална схема тъй като се намира лесно, и има относително лесна конструкция включваща предимно кондензатори и резистори. Една бобина за хетеродина е задължителна, а другата за входа е препоръчителна и не критична. Но ниската междинна честота която използват тези ИС предполагат получаване на самовъзбуждане по контура - аудио изход, НЧУ, неговия изход и през въдуха. Ефекта е много неприятен - при усилване над определена стойност започва едно квичене. За това е добре да се обърне внимание на опроводяването около чипа - това ми е втори опит, първия беше с маса под чипа, но това при този начин на свързване изигра лоша шега. Този вариант където общият проводник за МЧУ е +3 волта дава по-добра стабилност. Също да се обърне внимание и на керамичния кондензатор към маса на входа на НЧУ и на последователно свързаните резистори във аудио изхода на чипа, те също са за подобрена стабилност и филтриране на честотите над 15к. Със стабилността на НЧУ също не трябва да има компромиси - в изхода задължително верига на бушеро (последователно свързани резистор 10 ома и кондензатор 100 нано). Захранването на НЧУ и на чипа приемник също трябва да са добре отделени - обърни внимание, че стабилизирам 3 волта за чипа посредством TL431 и отделно от това имам двукратно интегриране за допълнителна филтрация. В никакъв случай да не се пропускат блокиращите кондензатори на диодите в грец-а. Без тях се получават доста неприятни брумящи смущения при приемане. Всички тези условия правят работата на приемника надеждна и стабилна. В моя случай съм използвал дискретен усилвател на мощност и дискретни стабилизатори, просто защото така ми харесва и ми пасва на "религията", но реално това не е задължително условие за получаване на перфектни резултати в звуково отношение. Може да се използват интегрални стабилизатори от серията 78хх и интегрален НЧУ, като вероятно условията за добра стабилност ще трябва също да се изпълнят - бушеро в изхода и капацитивен RC филтър на входа. Имам при загряване леко изместване на честотата, заради промяна в температурата на варикапа. При загряване честотата леко намалява, може да се помисли да се постави термокомпенсиращ диод в клона за формиране на настройващото напрежение в опит да се компенсира този дрейф. Аз до момента не съм правил опити в тази насока.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |