| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115774 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #405 -: 21 Март, 2019, 16:26:50 »
Разрядници Р-350 с прилежащите им бушончета.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: За радиоточките...
« Отговор #406 -: 21 Март, 2019, 16:57:15 »
Тази уредба има ли схема ? И схеми на отделните модули ?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #407 -: 23 Март, 2019, 09:00:53 »
Да разполагаме със схема на цялата уредба.

Днес направих един първочален списък като начало какви материали ще ми трябват и какви дейности трябва да се свършат.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: За радиоточките...
« Отговор #408 -: 23 Март, 2019, 10:56:14 »
От моя опит с буксите "петица" винаги съм имал проблеми(явно и на другите им се случва щом има клечки за зъби).
Ако има възможност да се сменят със нещо по надеждно и съвременно ще стане по-добре
според мен.Това е моята малка препоръка  :good:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #409 -: 23 Март, 2019, 18:55:49 »
Добре е да се уточни типа на характеристиката на потенциометъра - линеен или логаритмичен.
Иначе с петици не съм имал проблеми, не че ги ползвам много де, но си работят. То аз с чинчове съм брал такива ядове, че ако не беше толкова силно разпространена във фабричната апаратура букса, щях да търся нещо по-сериозно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: За радиоточките...
« Отговор #410 -: 24 Март, 2019, 14:01:14 »
За буксите петица и шестица. На една промишлена техника смених същите букси от стария тип петица с тия:
http://ashop.bg/kabeli-i-saediniteli/connector-m16-ip40/saedinitel-m13-ip40-5p-zhenski-mazhki-k-t-za-kabel-s-gajka-i-zapoyavane-connfly-3f4u?sort=p.model&order=DESC&limit=50
http://ashop.bg/kabeli-i-saediniteli/din-plugs-sockets/shestica-5izv-1izv-v-sredata-zhenska-za-kabel-49n?sort=p.model&order=DESC&limit=50
http://ashop.bg/kabeli-i-saediniteli/din-plugs-sockets/shestica-5izv-1izv-v-sredata-mazhka-za-panelen-montazh-za-platka-49m?sort=p.model&order=DESC&limit=50
От опит мога да кажа, че тия са по добри от старите. Но трябва механична обработка на отвора. От този тип букси отвора е по голям, който трябва да се направи на панела за монтаж.

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #411 -: 24 Март, 2019, 14:09:40 »
Петиците по българските уредби се използват в три варианта по вход, симетричен, несиметричен и прехвърляне на паралелна работа между усилватели. Ако е наложително е добре да се сменят пак с петици, не са толкова проблемни букси за разлика от RCA и евтините жакове.

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #412 -: 24 Март, 2019, 23:43:11 »
Да разполагаме със схема на цялата уредба.

Днес направих един първочален списък като начало какви материали ще ми трябват и какви дейности трябва да се свършат.

Боби, всичко ще оправиш и ще тръгне все някакси, но единствено пренастройката на АР 18 е безпредметна. А с подмяна на наличните кондензатори можеш да вдигнеш, честотата до към 91-92 мхзм, но от там нагоре, ако целта е Хоризонт на 100,9 от Ботев, ще се наложи да развиваш няколко навивки от вариометъра.  Много хора ги пренастройват по огледална, но така ще иска наличие на много силен входен сигнал на антената .

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #413 -: 25 Март, 2019, 11:06:09 »
Първата стъпка е започната и точно с радиоприемника "АР18".Този радиоприемник ще се използва като резервен,ако по някоя причина основният откаже.Забелязал съм че,тези приемници нямат АРУ в УКВ обхват и добре се справят с слаби сигнали,а при много силни сигнали цялата скала е пълна със едновременно приемащи се няколко станции.В средновълновият обхват мога да кажа,че не съм виждал по чувствителен и селективен автомобилен радиоприемник произвеждан в тези години.Една друга особеност е,че с включено постоянно АДЧ с което станцията постоянно бяга след настройка и отделно от температурни промени на елементите изисква още настройка.Въпросът е решен с АДЧ като съм премахнал R45.С въртене на тример-кондензаторите успях да хвана по огледална честота програма "Хоризонт" на 100,9MHz.Също се приема и на 102,7 MHz и то с еднакво ниво.При опитите съм използвал кабел не по дълъг от 1м за антена.В нашият случай ни трябва да имаме стабилен прием на националната програма без смущения и това сме го постигнали.Все още радиоприемника е на работната маса и се тества на работоспособност.Осветлението на скалата го преправих като сложих една светодиодна лента през един резистор 1,5к че обикновената скална лампа няма такъв живот.Ето какво се е получило

https://www.vbox7.com/play:19fa582eb8

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: За радиоточките...
« Отговор #414 -: 25 Март, 2019, 15:50:22 »
А използването на съвременен тунер отхвърля ли се или мини системка?Добре си хваща радиото.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #415 -: 25 Март, 2019, 21:00:40 »
А използването на съвременен тунер отхвърля ли се или мини системка?Добре си хваща радиото.
Като основен радиоприемник се използва тунера "Т202",а радиоприемника вграден в сама уредба ще се ползва като резервен.Вече два дена претърпя тестове и леки ремонти и утре се връща на мястото си.Тази мини уредба не е участвала в озвучаването.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #416 -: 29 Март, 2019, 09:59:59 »
Момчета обещах ви ,че ще ви държа в течение във възкресението да селският радиовъзел.Мога да Ви споделя,че съм приключил успешно първият етап в ремонта на самата уредба.Благодаря на колегите dilyan,todorkk които бяха на разположение да помагат със съвети.В уредбата бяха проверени всички захранващи напрежения и бяха сменени и всички електролитни кондензатори,всички потенциометри бяха сменени,сменен беше и контролният високоговорител,подмених и една част от светодиодите за по красиво.Естествено е,че и се постарах и с почистване на предните панели,копчета,врътки и т.н.Да отбележа че крайните усилватели са отделни възли със собствено захранване които ще бъдат вторият етап от ремонта,защото всички са изгорели.В нашият случай ние разполагаме временно с усилвател от уредба ЕМС 1000 но 100W са крайно недостатъчни да захранят всичките 4 линии.Във вторият етап ще ремонтираме усилвателите и можем да кажем че цялата радиоуредба е 100% ремонтирана.Третият етап ще е обход на кабелната мрежа,като имаме да монтираме един абонатен трансформатор на улицата където аз живея.Ако имате желание ще ви държа в течение по подробно.За Вас съм направил едно кратко видео да видите и чуете неща които не мога да ги напиша с думи.

https://www.vbox7.com/play:b446410c01

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #417 -: 29 Март, 2019, 10:09:24 »
Правиш нещо наистина прекрасно и благородно! Подкрепям с цялото си сърце, желая пълен и тотален успех!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #418 -: 29 Март, 2019, 18:24:26 »
Много интересно! До сега не съм виждал какъвто и да е подобен радиовъзел. Браво за добрата работа и успех с останалото. :drinks:

Интересно ми е устройството на уредбата РУУ 600. Паралелната работа на усилвателите предполагам означава че изходната им мощност се сумира, нали? Общо 600 вата в случая.

Направи ми впечатление че най-долният усилвател е УМ 100/120. Неговата по-малка  мощност ще повлияе ли на работата на другите два ако всички са включени паралелно? Или машината просто ще си произведе общо 500 вата мощност?

Последно: могат ли само два от усилвателите да са в паралел, а третият да си работи самостоятелно?

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #419 -: 29 Март, 2019, 21:44:42 »
Браво, добре се е получило. Хоризонта от АР-а се чува супер. Ниски, високи, всичко е добре. Не стига мощност обаче за 4-те линии. Ще трябват още 100 W.
Мятай модула по пощата да го оправя.  :P
А с УМ200 ще имаш непрестани ядове.  :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |