| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Рапсодия  (Прочетена 8801 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Ремонт на Рапсодия
« -: 11 Юли, 2015, 11:37:11 »
Рапсодията намерих днес на битака. Запазена, хубава, оказа се без ремонти вътре.

Проблем: прегоряло и прекъснало съпротивление, свързано последователно на първичната на трафа. Съответно радиото не дава никакви признаци на живот.  Резистора беше монтиран директно върху мрежовия ключ. В първия момент помислих че е добавка от някой ''майстор'', но се оказа че е отразен в схемата.

Въпроси: мога ли да включа машината без него?  Каква му е била функцията?
« Последна редакция: 11 Юли, 2015, 11:47:33 от silver_bolt »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #1 -: 11 Юли, 2015, 13:18:02 »
Ограничава тока при пускане в първичната страна на трансформатора.Токовия удар върху греца при първоначално пускане се ограничава,имаше подобен и в Акордите.Можеш да го пуснеш без него.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #2 -: 11 Юли, 2015, 13:36:44 »
Да, и при "Акорд 102'71" го има това съпротивление, вечно опушено  :D .

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #3 -: 11 Юли, 2015, 13:52:32 »
Явно работата няма да е толкова лесна. Включих го без резистора и работи точно секунда, преди да падне главния предпазител.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #4 -: 11 Юли, 2015, 13:58:05 »
Имаш някъде проблем,първо провери изправни ли са диодите и кондензаторите на изправителя,има ли някъде късо след изправителите.Ако всичко е наред откачи изходните намотки на трансформатора към изправителите и вих как е трансформатора на празен ход.Да падне главния предпазител :) вероятно предпазителя 0.315 А е даден накъсо.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #5 -: 11 Юли, 2015, 14:23:36 »
                 Аз имам Рапсодия 20, подариха ми я с колоните барабар, понаръсках контактите на клавишите, проработи но след месеци експлоатация започна да бълбука единия канал, откачих му колоната и при една следващо включване свена и веднага загасна. Не съм се опитвал да я правя, но няма да я хвърля ище следя с интерес темата.
« Последна редакция: 11 Юли, 2015, 14:37:15 от Лъчо Минков »

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #6 -: 11 Юли, 2015, 15:00:05 »
Първия проблем е открит; късото съединение намерено. Единият от двата мощни диода (означени с D602 и D603 на схемата) е решил от полупроводник да стане на цял проводник. При прекъснато захранване към тях трафът не бръмчи, вторичната му дава нормално напрежение, скалата на радиото свети като слънце.

Естествено законът на Мърфи работи с пълна сила: открих всякаки други полезни и не толкова резервни части, но не и два подходящи диода. Няма да откажа съвет какви нови диоди да сложа. Оригиналните са SFR135 http://www.kn34pc.com/galery/bg_diodes.html и са монтирани на планка за охлаждане, явно при работа понапичат.

« Последна редакция: 11 Юли, 2015, 15:17:55 от silver_bolt »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #7 -: 11 Юли, 2015, 15:17:59 »
Да не е заминал и някой от крайните транзистори SFT 213, иначе и аз имам "Рапсодия"  :) :
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=2632.0

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #8 -: 11 Юли, 2015, 17:20:06 »
Здравей! Защо ти е трябвало "на баир лозе" с тази рапсодия!  :D
Искам да помогна, имам SFR135 и SFT213. Ако искаш пиши на лични! Успех!

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #9 -: 11 Юли, 2015, 19:04:58 »
За 7 лева, защо не...   :D 

И благодаря за предложението. Ще го имам предвид, ако по местните магазини не открия нищо.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #10 -: 11 Юли, 2015, 20:31:06 »
                                     Класно изглежда! Ако може да се направи на новото УКВ, ще е чудесно.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #11 -: 11 Юли, 2015, 20:42:27 »
Могат да се намерят все още,не са такъв антикварен уникат :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #12 -: 11 Юли, 2015, 22:07:55 »
И аз имам Рапсодия тя е уникален български радиоприемник първо защото е изпълнен с изцяло германиеви транзистори мисля, второ защото е стерео и целия стереодекодер е транзисторен. Това си е ценен експонат от схемотехническа гледна точка а и дизайна на кутията ми харесва със стъклена скала като лампов радиоприемник. За съжаление УКВ блока е с вариометри и вероятно пренастройката на новия обхват няма да е нито лесна и безпроблемна, нито покриването на 20.5 мегахерца лента ще е възможно. Естествено е възможно и да греша, и преработката да е възможна, но поне ламповите български на печатен монтаж с вариометри не се поддават особено добре на тая процедура. Вероятно по-лесно ще бъде на Рапсодията да бъде пресаден УКВ тунер от Селена, там пренастройката е почти елементарна и с много добри резултати. За диодите - аз бих потърсил германиеви, но както са ти казали то проблема сигурно не е в тях, или по-точно те са думнали в следствие на думнал краен транзистор. Иначе вероятно всякакъв диод ще ти свърши работа за замяната разбира се по-добре такъв за монтаж на радиатор че да не се прегрява излишно, макар че 6 ампера за силициев диод се постигат лесно без радиатор (издържат по-високи работни температури).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #13 -: 11 Юли, 2015, 22:30:11 »
Аз много се чудех дали да не сложа УКВ-блок от "Селена", но се отказах за да не нарушавам  автентичността на радиото. Иначе го ползвам от време на време като усилвател, дори слушам ФМ-радио от GSM, като му пускам сигнала през грамофонния вход.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Рапсодия
« Отговор #14 -: 11 Юли, 2015, 22:38:37 »
дори слушам ФМ-радио от GSM, като му пускам сигнала през грамофонния вход
Е това вече е егати гаврата с радиото! УКВ блока от Селена не нарушава много  автентичния вид защото е пак с германиеви транзистори, практически същата работа, единствената разлика е че е с капацитивна настройка и е руски. Но си прав, и аз до известна степен изпитвам нежелание да го направя, но вероятно ще се случи. Другия вариант е УКВ конвертор, ама според мен е по-зле.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |