| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 49479 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Бих искал да попитам следното:
  • Надписите на кутията не избеляват ли и те? Или по-общо, доколко е безопасно избелването на детайли с надписи (например бутони на клавиатура)? Има ли нещо по-различно, което се прави в този случай?
  • Лепенката на мишката "участвала" ли е в избелването или е свалена преди това?

Аз лично не съм имал проблем с надписите по корпусите и клавишите. С лепенки било то найлонови или хартиени също не е имало проблем освен да се разлепят леко. Също така гледам да свалям цветни лога ако има както са компютрите на Apple.

Проблем има ако се сложи метал. Веднъж направих тази глупост да не сваля ламарините от кутията на Apple IIGS и после трябваше да слагам преобразувател на ръжда на много места.

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Предишни пъти с такива надписи като тези фронталните "Apple GS"гледах да не ги мажа и около тях колкото мога. После гледах в интернет че изцяло ги избелват барабар с надписите и този път рискувах. Надписите не мръднаха. Лепенката на мишката не е нито сваляна нито мазана. Със сигурност ще се прецака ако се намаже с перхидрола. Като цяло долната част на мишката почти не беше пожълтяла и съм я мазал до лепенката, но не може да се види разлика.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Т.е., ако искам да освежа показаната клавиатура, трябва да сваля металната плочка с надпис "ПРАВЕЦ 16" и лепенката на гърба!? "Оригиналният" цвят се вижда на последната снимка. За боята по бутоните трябва ли да се притеснявам? Вие как бихте постъпили?

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Клавиатури съм избелвал от 8Ц, 8А, и Apple // Platinum. Не се повреждат означенията както и лака на бутони от типа 8А, М. Едиствено трябва да се внимава със сивите бутони като Control, Tab, Enter.. Много бързо след като изсветлеят започват да се обезцветяват и да стават на петна. По лични опити около 40 мин на силно юлско слънце 14-15 часа следобед със 30 процента перхидрол е оптималното. След това се прежулват и петносват :)
« Последна редакция: 11 Юли, 2022, 15:01:44 от nixen »

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Металната табела отпред аз бих я свалил задължително. Отдолу лепенката я остави и мажи внимателно до ръба. Бутоните внимавай със сивите :)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Благодаря за практическите съвети!
При единствения ми опит поставих детайла в найлонова торба, излях вътре течността и разклатих докато се намокри добре, след което го оставих на слънце. Доколкото разбирам вашата техника се състои в непрекъсната мазане с пероксид на слънце, като се избягват вероятно чувствителни елементи и места. Така ли е?

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Точно! Първият ми опит беше по класическия вариант с намазване и опаковане с прозрачно фолио (и ръкавици :) След 30 мин хаос разбрах, че фолио и ръкавици не вървят ръка за ръка. Ръкавиците ги махнах за винаги. След този вариант повтарях наново определени места защото с фолиото имаше балончета и неравномерно избелване. Като сложих на кантар времето за опаковане и спорните резултати реших, че това не е моят метод. С постоянното мазане гарантирано става равномерно и 40 минути ...час не се усещат като време.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Някой пробвал ли е метода без химикали, а само със слънце? Имам една серийна мишка която е съвсем леко пожълтяла и мисля да пробвам на нея, тъй като не си заслужава цялото упражнение само за нея.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Прегледах темата отначало и осъзнавах, че някои въпроси и отговори се повтарят, включително и моите последни питания. Още повече, че темата започва с нагледен пример. Има и случаи на прекалено "избелване". Надявам се, че не го възприемате като спам, защото всеки е с различен опит/притеснения за тези стари пластмаси $:о). От едно от видеата извадих сравнение на различните "методи" без "слънчевия".

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Някой пробвал ли е метода без химикали, а само със слънце? Имам една серийна мишка която е съвсем леко пожълтяла и мисля да пробвам на нея, тъй като не си заслужава цялото упражнение само за нея.

Аз съм пробвал. Прочети по-нагоре в темата какво съм споделил. С 2 думи при мен не подейства  :(

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Аз прочетох че е подействало, но е отнело около месец? При мен пожълтяването е толкова малко че даже и не мога да го хвана на снимка като хората. Ще пробвам да я оставя за седмица да видим какво ще стане.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Здравейте,
Може ли да се избелва  скала на транзисторен приемник /VEF/ и ако може как?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Аз прочетох че е подействало, но е отнело около месец? При мен пожълтяването е толкова малко че даже и не мога да го хвана на снимка като хората. Ще пробвам да я оставя за седмица да видим какво ще стане.

само ще си загубиш времето като мен  :blum1:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Дали ще стои в шкафа или на терасата няма голямо значение от гледна точка на време. Имам едно специално място където слънцето грее хем директно, хем от отражението на прозореца и съм я позиционирал стратегически точно там. Вече почти не виждам жълто, но ще я оставя още една седмица за по-сигурно.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #134 -: 29 Август, 2022, 12:23:22 »
CTV, и аз реших да оставя пластмасите на един монитор вече 2 седмици стои на балкона и има резултат, но само така не би избелял както трябва. Та вече купих перхидрол 30% и ще го намажа.
Иначе вчера попаднах на нов метод, ще взема и да го приложа на някоя по-малка част  :)


 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1587 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |